המונולוג המדהים של בכיר בתחום התשתיות חושף את כל מה שרקוב בענף

"המכרזים מנופחים במכוון, הקבלנים נותנים 'הנחה' כדי לזכות - וכולם מתחלקים בהפרש" ■ "אין כיום פחד ואין בושה. הדברים אפילו לא נעשים בהיחבא. מה כבר יעשו לך, יחלטו את הג'יפ מרצדס?"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

" וניפוח המכרזים מפרקת את המדינה במיליארד שקל לפחות בכל שנה. כל משרדי הממשלה, הרשויות המקומיות והחברות הממשלתיות נגועים בזה. המכרזים מנופחים במכוון, הקבלנים נותנים 'הנחה' כדי לזכות - וכולם מתחלקים בהפרש שנוצר. הערכת המחיר יצאה מדויקת מדי? מחליפים יועץ ומוציאים חדשה. חצי מהענף הזה מחזיק חשבונות בנק בחו"ל".

כך הגיב אתמול אחד הספקים בענף התשתיות לפרשת השחיתות לכאורה בחברת נתיבי ישראל (לשעבר מעצ). "מנהל פרויקט, שאמור לבקר את הקבלן בעבור המדינה, מתמנה מתוך מאגר מנהלים ללא מכרז במעין משרת אמון. קשה לעקוב אחר הסעיפים בחוזים, וממילא בתחום הזה מכירים את כולם", הוסיף הספק, והעיר במרירות: "אין כיום פחד ואין בושה. הדברים אפילו לא נעשים בהיחבא. מה כבר יעשו לך, יחלטו את הג'יפ מרצדס? השחיתות מוכרת בכל העולם, זו לא תופעה ייחודית לישראל, אבל צריך להבין שזו מלחמה קיומית, והרבה לפני שנחטוף מאיראן, המדינה הזאת תתפרק מבפנים. התופעה הזאת חוצה מפלגות, ולא משנה מי בשלטון. לציבור נמאס, ואולי דווקא נתניהו הוא שיוכל להוביל את טיפול השורש, כי הוא לא נשען על הכסף הזה".

תמרור של מע"צ בכביש ליד טבריה
תמרור של מע"צ בכביש ליד טבריהצילום: ירון קמינסקי

עובד לשעבר במעצ אמר אתמול 
ל–TheMarker כי לדעתו יש לסגור את החברה: "זה קן צרעות. הכל שם מושחת. אסור לתת לאף אחד ממי שהיה מעורב שם במכרזים להתקרב לחברה", הטיח בבוטות.

ארבע "שיטות עבודה"

בית משפט השלום בראשון לציון האריך אתמול (ג') ואתמול את מעצרם של 18 חשודים (לשעבר מעצ) – מתוכם ארבעה עובדי מעצ בהווה, שלושה מנהלים לשעבר ו-11 נותני שירותים לחברה. כמו כן, נחקרו תחת אזהרה עובדים נוספים בחברה, ששוחררו בלא מעצר.

ל-TheMarker נודע כי במשטרה חושדים כי בשנים האחרונות פעלה במעצ רשת ספקים שהצליחו לחדור אל בין שורות החברה בתור מתכנני פרויקטים ומפקחים – ובה בעת לשמש ספקים של אותם פרויקטים עליהם הופקדו. כלומר, חברות שבבעלות החשודים סיפקו למעצ שירותי תכנון – בעוד שחברות אחרות שבבעלותם נשכרו על ידי מעצ לצורך ביצוע אותן עבודות, כשהתשלום להן מאושר על ידי אותם בעלים.

באופן שכזה, גורמים בעלי אינטרס עסקי אישרו לכאורה תשלומים חריגים לעצמם – על חשבון תקציב החברה הציבורי. זאת, בעוד ששומרי הסף בחברה עוצמים עין או שזוכים לטובות הנאה בתמורה להתעלמותם.

אפיק גניבה זה של כספי ציבור מיתוסף לשלוש שיטות "העבודה" הפליליות האחרות שנחקרות בימים אלה במשטרה. האחת, היא העברה ישירה של שוחד וטובות הנאה מצד ספקים לבכירים במעצ – בתמורה להטיית מכרזים; השנייה, היא שימוש במתווכים להטיית מכרזים בתמורה לתשלום/גזירת קופון מהחוזה; והשלישית – אישור פיצויים שרירותיים לקבלנים בהיקף של עשרות מיליוני שקלים דרך ועדת חריגים – בגין עבודות נוספות שבהן נדרשו לכאורה שלא במסגרת החוזה שנחתם מולם. 

החשודים בפרשה בהארכות המעצר. איציק ונונו (ימין למעלה), סימה לוי, בוריס אברמוב (שמאל למטה) וליאור לנקרי
החשודים בפרשה בהארכות המעצר. איציק ונונו, סימה לוי, בוריס אברמוב (שמאל למטה) וליאור לנקריצילום: עופר וקנין

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker