פרשת מעצ

בין העצורים: בתו של דוד לוי ואחיו של ראש עיריית עכו

(עדכון) הוארך מעצרם של הח"כ לשעבר מיכאל גורולובסקי, ושל מנכ"לי מעצ לשעבר שי ברס ואלכס ויז'ניצר ■ המשטרה תערער על שחרורה למעצר בית של סימה לוי-שלום ■ מעצרו של בוריס אברמוב, שכנו של אביגדור ליברמן, הוארך בשבוע

אבי בר-אלי
יניב קובוביץ

בית המשפט התיר לפני דקות אחדות לפרסום כי ליאור לנקרי, אחיו של ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, נמנה על עצורי פרשת השחיתות לכאורה במעצ. מעצרו של לנקרי הוארך אמש בארבעה ימים, והוא חשוד בלקיחת שוחד, זיוף בנסיבות מחמירות, קבלת דבר במרמה והלבנת הון.

לפי החשד, לנקרי, המוכר אף הוא כפעיל פוליטי, שיתף פעולה עם עצור אחר בפרשה – איציק ונונו – במנגנון תפירת המכרזים במעצ. מעצרו של ונונו, לשעבר פעיל קדימה וסגן ראש עיריית טירת הכרמל, הוארך אתמול גם כן בארבעה ימים

ליאור לנקרי, אחד מהחמישה שהוגש נגדם כתב אישום
ליאור לנקרי, אחד מהחמישה שהוגש נגדם כתב אישוםצילום: עופר וקנין

הלילה (ב') הביאו חוקרי להב 433 לבית המשפט 18 מהחשודים בפרשת השחיתות במעצ להארכת מעצרם. זאת, לאחר שהוחלט לעצור כמה מהנחקרים שהגיעו אתמול (ב') למשרדי המשטרה למתן עדות, בהם סימה לוי-שלום, בתו של השר לשעבר דוד לוי ואחותה של חברת הכנסת אורלי לוי-אבקסיס.

במהלך הלילה החליט בית המשפט להאריך ב-10 ימים את מעצרו של אלכס ויז'ניצר, לשעבר מנכ"ל מעצ, יו"ר דירקטוריון מקורות ויו"ר דירקטוריון נ.ת.ע. ויז'ניצר, שהמשטרה ממליצה בימים אלה להעמידו לדין גם בפרשת ישראל ביתנו, חשוד גם בפרשה זו בלקיחת שוחד, קבלת דבר במרמה ובהלבנת הון.

אף שעזב את מעצ כבר ב-2010, לטענת המשטרה הוא עדיין "מושך בחוטים" בחברה, ומהווה "ציר מרכזי בחשדות".

סימה לוי-שלום, הלילה בבית המשפט
סימה לוי-שלום, הלילה בבית המשפט צילום: עופר וקנין

כמו כן, הוארך בשבוע מעצרו של יד ימינו של ויז'ניצר בעבר, והמשנה למנכ"ל מעצ כיום, מיכה קופילובסקי – שחשוד בעבירות שוחד, מרמה, גניבה בידי עובד ציבור והלבנת הון.

קופילובסקי התמודד באחרונה במכרז לתפקיד מנכ"ל החברה. הוא מונה לממלא מקום מנכ"ל החברה בעקבות התפטרות שי ברס, שאף הוא נעצר בפרשה – ובאופן תמוה זכה לתמיכתה של רשות החברות הממשלתיות.

לטענת המשטרה, העבירות המיוחסות לקופילובסקי נוגעות למתן עבודות ולהטיית מכרזים בכובעו כממלא מקום מנכ"ל מעצ.

מנכ"ל מעצ לשעבר אלכס ויז'ניצר, בבית המשפט
מנכ"ל מעצ לשעבר אלכס ויז'ניצר, בבית המשפט צילום: עופר וקנין

מעצר דרמטי נוסף שבוצע במהלך היום הוא של סימה לוי-שלום, המכהנת כיועצת המשפטית בפועל של מעצ. לוי היא בתו של השר לשעבר דוד לוי, ואחותם של חברי הכנסת ז'קי לוי (הליכוד) ואורלי לוי-אבקסיס (ישראל ביתנו). היא נשואה לשרון שלום, יד ימינו של יו"ר סיעת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.

גם לוי אוזכרה בעבר בדו"ח מבקר המדינה לאחר שמונתה על ידי ויז'ניצר לרכזת המשפטים במעצ, ללא ניסיון בתחום. במרוצת השנים, ולנוכח העדר יועץ משפטי קבוע לחברה, נהפכה לוי לאחת הדמויות הדומיננטיות בחברה.  

לוי זומנה אתמול לחקירה במשרדי להב 433 ובמהלך עדותה הוחלט לעוצרה. היא הובאה בפני שופט בבקשה להאריך את מעצרה בשבוע בחשד לקבלת דבר במרמה ולהפרת אמונים. בבקשת המעצר נכתב כי "הנ"ל חשודה כי יחד עם אחרים ביצעה בשנים האחרונות עבירות בנוגע למתן עבודות ומכרזים בניגוד לחוק".

המשנה למנכ"ל מעצ, מיכה קופילובסקי
המשנה למנכ"ל מעצ, מיכה קופילובסקיצילום: עופר וקנין

בית המשפט שיחרר את לוי-שלום למעצר בית של שלושה ימים – אך לבקשת המשטרה עיכב את ביצוע ההחלטה עד להיום בצהריים, כדי שזו תוכל לערער על השחרור.

במהלך הלילה האריך בית המשפט את מעצרם של שני ספקים נוספים למעצ: דולורס קצמן (שלושה ימים), יורי בורוכוב (שבוע) ונתן פרודנברג (שבוע).

מיכאל גורולובסקי
מיכאל גורולובסקיצילום: עופר וקנין

בנוסף, החליט בית המשפט גם להאריך את מעצרו של מיכאל גורולובסקי, חבר הכנסת לשעבר מטעם הליכוד ומקורבו של יו"ר סיעת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.

גורולובסקי הסתבך לפני עשור בפרשת ההצבעות הכפולות והורשע בהפרת אמונים. מאז פתח עסק פרטי ונהפך לספק של מעצ. מעצרו הוארך בעשרה ימים והוא חשוד בקבלת דבר במרמה, גניבה, הלבנת הון – ואף בסחיטה באיומים.

מעצרו של מנכ"ל מעצ לשעבר,שי ברס, הוארך בעשרה ימים. ברס חשוד בעבירות מרמה, גניבה וקשירה קשר לביצוע פשע. נגד ברס הוגש במאי כתב אישום בפרשת רונאל פישר.

שי ברס
שי ברסצילום: עופר וקנין

מעצרו של איציק ונונו הוארך בארבעה ימים. ונונו, לשעבר פעיל במפלגת קדימה וסגן ראש עיריית טירת הכרמל, הוא אחד מספקי השירותים של מעצ בשנים האחרונות. הוא חשוד בעבירות של מתן שוחד, קבלת דבר במרמה, זיוף בנסיבות מחמירות, סחיטה באיומים והלבנת הון.

חשוד נוסף שמעצרו הוארך בעשרה ימים הוא שימי בן דוד, ראש אגף רכש והתקשרויות במעצ. בן דוד הוא דמות פוליטית ידועה, שהחל דרכו כפעיל שטח במפלגת קדימה, מונה ליועצו של השר לשעבר זאב בוים ז"ל, עבר ב-2008 לשמש עוזרו של ברס בחברת נתיבי איילון, ומשם המשיך איתו לתפקיד בכיר במעצ.

יורי בורוכוב
יורי בורוכובצילום: עופר וקנין

בן דוד חשוד בשורת סעיפים ובהם לקיחת שוחד, מרמה והפרת אמונים, גניבה והלבנת הון. כמו כן, הוא חשוד בהחזקת סם.

ביחד איתו נעצר אחד העובדים תחתיו בחברה, איתן איידלמן, שמעצרו הוארך בהסכמה עד ליום ראשון הקרוב. עוד בין ספקי החברה העצורים: יוסי קרוצוולד (מעצרו הוארך בארבעה ימים) ומוריס בר גיל (ידון מחר) ואלכס אקרמן.

מעצרו של בוריס אברמוב הוארך בשבעה ימים. אברמוב, שכנו של יו"ר סיעת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, כיכב בעבר בדו"ח מבקר המדינה לאחר שמונה לתפקיד "הממונה על מסירת העבודות" במעצ, תחת מקורבו של ליברמן, המנכ"ל אלכס ויז'ניצר. הוא חשוד בעבירות של קבלת דבר במרמה, גניבה והלבנת הון. כמו כן, הוארך ביום מעצר אחותו של אברמוב, סופיה.

מעצרם של שני ספקים נוספים של מעצ, בהם אחיו של דמות ציבורית בכירה, הוארך בארבעה ימים בחשד לעבירות שוחד ומירמה. שמם נאסר לפי שעה לפרסום.

דולורס קצמן
דולורס קצמןצילום: עופר וקנין

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker