האוצר הורה לחברת החשמל: נכו שכר מעובדים שנקטו עיצומים בסופה

אגף השכר במשרד האוצר פנה בסוף השבוע להנהלת חברת החשמל בדרישה לקנוס עובדים שהשתתפו בעיצומים - בטענה שהעיצומים ננקטו בניגוד לחוק ■ לטענת ההנהלה, הוועד מנע עבודה במשמרות ואסר על תגבור עובדים למוקדי מצוקה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"הורדת השאלטר" של ועד עובדי חברת החשמל בעת הסערה שפקדה את ישראל ביום ראשון שעבר גוררת תגובה ראשונה מצד הממשלה. בסוף השבוע פנה אגף השכר במשרד האוצר להנהלת חברת החשמל בדרישה לניכוי שכרם של עובדים שלקחו חלק בעיצומים — בטענה כי העיצומים ננקטו בניגוד לחוק.

הנהלת חברת החשמל תידרש לרכז בימים הקרובים את רשימת העובדים שנטלו חלק ב"שביתה האיטלקית" שנמשכה, לפי הערכות, 12 שעות. לטענת ההנהלה, עיצומי העובדים פגעו ביכולת החברה לטפל בנזקים שגרם מזג האוויר הסוער למערכת החשמל, בעיקר באזור השרון.

אף שבחברת החשמל מוכרזים כיום רשמית ארבעה סכסוכי עבודה, הוועד וההסתדרות לא דיווחו כנדרש, מבעוד מועד, על הכוונה לפתוח בעיצומים, ואף התכחשו להם במשך שעות — לכאורה בניגוד לחוק. ניכוי שכר שובתים ("שכר ראוי") מעוגן בחוק החברות הממשלתיות, אף שבשנים האחרונות העדיפו הנהלות המונופולים הממשלתיים לא להפעיל סנקציה זו ו"להרגיע" את השטח.

לפני שנתיים חלה תפנית בדרך שבה פעלה הממשלה בעניין זה. הממונה על השכר במשרד האוצר, קובי אמסלם, דרש מהחברות לחזור וליישם את החוק, ואילו רשות החברות הממשלתיות פנתה לכל 15 ראשי החברות הממשלתיות הגדולות בדרישה לנכות מיידית שכר מעובדים במקרה של עיצומים או שביתה לא־חוקיים — בכפוף ללוח זמנים קפדני שבמסגרתו חויבו לכנס את הדירקטוריונים לדיון בעניין בתוך 30 יום מפרוץ העיצומים.

נזקי מזג האוויר בהרצליה
נזקי מזג האוויר בהרצליהצילום: מוטי מילרוד

ואמנם, בתחילת השנה קנסה חברת החשמל את עובדיה בגין העיצומים שבהם נקטו בסוף 2014 במחאה על הכוונה ליישם בחברה תוכנית התייעלות חדשה ("אור יקרות"). בתום משא ומתן משולש בין הממשלה, הנהלת החברה והעובדים סוכם על ניכוי שלושה ימי עבודה ו–1.5 ימי חופשה משכרם של כלל העובדים.

הוועד הורה לנטוש בשיא הכאוס

כפי שחשף בשבוע שעבר TheMarker, הנהלת חברת החשמל מיפתה שישה עיצומים שעליהם הורה לכאורה ועד העובדים בחברה בבוקר הסערה האקלימית. החברה לא דיווחה על העיצומים בזמן אמת וגם לא פירסמה את הדברים לאחר מכן — תוך שהיא מעדיפה להשאיר זאת בין כותלי בית הדין לעבודה בחיפה, בעוד ראשיה טוענים לאחר מכן כי נסיבות אי־אספקת החשמל לעשרות אלפי הצרכנים נבעו מ"כוח עליון".

מעתירת החברה לבית הדין עולה כי הוועד הורה לעובדים במטות החירום שהוקמו לנוכח הסערה לסיים את משמרתם ב–17:00 ולעזוב את המקום — אף ש–150 אלף משקי בית היו מנותקים באותה עת מחשמל. כמו כן, הוועד אסר על ניוד עובדי תחזוקה בין המחוזות, ומנע מעובדי תחזוקה לסייע בחיבור בתים לחשמל, בטענה שאין זו ליבת תפקידם.

לטענת מנהלי החברה, הוועד מנע גם תגבור של משגיחי רשת — עובדים הנדרשים לפקח על קווי המתח ולנטר במהירות פגיעות בהם — חרף העובדה שיותר מ–300 קווי מתח גבוה ניזוקו בשל פגעי מזג האוויר. כך, בשעות הלילה אמור היה לפקח על כל אזור משגיח אחד בלבד, ועוד בתורנות בית.

בנוסף, הוועד הורה לעובדים לא להיענות להוראות בדבר שינוי שעות משמרת, אלא להתייצב בשעות הבוקר לעבודה ולסיים אותה אחר הצהריים. באופן כזה, נמנעה מהחברה היכולת להגיב לתקלות בחשמל בשעות הערב והלילה — וזאת היתה הסיבה העיקרית לעיכוב בטיפול בתקלות. יו"ר ועד עובדי חברת החשמל, דוד (מיקו) צרפתי, טען בתגובה בבית הדין: "לא אמרנו לעובדים לא לעשות — אלא רק לעבוד רגיל, לפי השעות שלהם".

ואמנם, הנהלת החברה צפויה להיתקל בקושי משפטי אם תחליט לנכות משכרם של העובדים שנקטו עיצומים. הסיבה לכך היא שהם עבדו למעשה — גם אם לא בשעות ובמקומות שעליהם הורתה ההנהלה.

עם זאת, דברי צרפתי סותרים את העיצום הקשה יותר שבו נקטו העובדים — ושבגינו לא צפויה בעיית אכיפה. מדובר בהוראה למנוע מחברות פרטיות לסייע לחברת החשמל, אף שאלה התבקשו לסייע במסגרת מצב החירום באספקת נהגי מנופים ובמות הרמה. במקרה זה, שבו הפרה לכאורה החברה את חובותיה כספק שירות חיוני למשק, ההנהלה צפויה לנקוט יד קשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker