ועידת הסביבה

אמיר לוי: ייצור החשמל צריך לצאת מחברת החשמל; ששינסקי 2 לא ישונה - יאושר בשבוע הבא

הממונה על התקציבים במשרד האוצר: "הייתי שמח שנובל ייצאו מתמר - אבל אני לא רק ריבון, אלא ריבון נאור"

ערן אזרן
אמיר לוי בוועידת הסביבה של TheMarker
ערן אזרן

"כדי לפתור את הבעיות בחברת החשמל, כמו כל תחום אחר, יש פיתרון אחד - תחרות. "החזון שלי הוא שהייצור לא יהיה בטווח הארוך בחברת החשמל", כך אמר היום (ה') אמיר לוי, הממונה על התקציבים במשרד האוצר, בכנס "הסביבה של מחר" של TheMarker ו-Veolia, שנערך בתיאטרון הבימה בתל אביב.

"כמו במקרים אחרים, ענפים אחרים שפתחנו אותם לתחרות השתנו. כך היה ברפורמת השמים פתוחים, בנמלים, וכך יהיה גם בחשמל. המבנה הוא הדבר החשוב: המקטע המונופוליסטי בשוק החשמל הוא החלוקה וההולכה – והוא תמיד יישאר מונופול בבעלות ממשלתית. המקטע התחרותי הוא הייצור - בעוד שנתיים 40% מייצור החשמל יהיה פרטי.

"בסופו של דבר רפורמות יוצאות אל הפועל. גם בתקשורת זה לקח שנים, וזה הצליח כשהגיע משה כחלון, כשהיה חלון הזדמנויות", אמר לוי. לוי הביע התנגדות למיזוגים בענף הסלולר, שעשויים להביא לירידת בתחרות: "לא ניתן יד לצמצום מספר המתחרים. ככל שזה תלוי בנו, נעשה את הכל כדי שיישארו 5 שחקנים. לא נחזור אחורה".

בהתייחסו ל"ששינסקי 2", אמר לוי כי "הנוסחה בששינסקי היא סופר מאוזנת. מצד אחד, היא שומרת על תמריץ כלכלי, כלומר תשואה נאותה, ומהצד שני - הציבור מקבל את התמלוגים הראויים, כי הוא הבעלים של המשאב. ששינסקי לא נועד להסדיר באופן ספציפי את מקרה כיל וים המלח, אלא את כל משאבי הטבע, למרות שהאשלג הוא משאב מהותי. אנחנו שלמים עם המסקנות – והנוסחה לתמלוגים מקובלת. הליבה של ששינסקי תאושר בשבוע הבא, ואני מקווה שוועדת הכספים תאמץ את המסקנות. אני מאמין שזה יעבור וחושב שיש לעניין תמיכה ציבורית".

לוי גם סיפר על העקרונות שהנחו אותו בתמיכה במתווה הגז, כאשר הוא מתייחס להסכם הרגולטורי שגובש בין הממשלה לחברות האנרגיה הגדולות. "ניסינו במתווה להכניס שחקן נוסף. נקלענו לסיטואציה עם תנאי פתיחה לא פשוטים בשוק הגז. ברור לנו שאין לממשלה יכולת לפקח על שוק הגז. כל מחשבה אחרת היא אשליה".

לוי הרחיב באומרו "ראו את הדוגמה של חברת נשר (מלט, ע"א) או את מקרה הגבינה הצהובה. אנחנו רצינו שיהיה עוד שחקן בשוק הגז וזה מה שהנחה אותנו. בין האלטרנטיבה של מונופול מפוקח, לבין ייצור תנאים לשחקן חדש עם מאגר קטן, בחרנו באלטרנטיבה השנייה.

"הייתי מאוד שמח שלא רק קבוצת דלק תצא מתמר אלא גם נובל אנרג'י. אבל אנחנו ריבון נאור. אנחנו רוצים שיבואו עסקים. לאחר שהמדינה חותמת על חוזים - חיביים לקיים אותם. מישהו החליט בשנות ה-80 לתת זיכיונות בצורה שהוא נתן, ונובל קיבלו. יכולנו לבוא ולקחת. אנחנו חשבנו שנכון לעשות את זה אחרת. ברור שאם נובל היתה יוצאת זה היה נראה אחרת. זה המקסימום שהצלחנו. מול האלטרנטיבה של מונפול מפוקח - העדפנו חלופה של שלושה שחקנים. יש סיכוי שיימצא כאן גז נוסף".

לוי התייחס גם להיקף התמלוגים שהמדינה צפויה לקבל מתגליות הגז, ולטענה שלפיה התמלוגים יהיו הרבה יותר נמוכים מהתחזיות המוקדמות. "ההערכות שלנו הן שהמדינה תקבל 100 מיליארד דולר משיווק הגז, כולל יצוא, על בסיס המחירים הנוכחיים. זה הנתון האחרון והמעודכן. כמובן, שאם המחירים ישתנו אז יהיה שינוי. צריך לזכור, שהמחירים יורדים אז גם הצרכנים נהנים ממחירים נמוכים יותר עבור רכישת גז".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker