מסע הרכש של טייקוני האנרגיה: ימנו בכירים לשעבר 
במגזר הממשלתי לדירקטורים בחברות שבשליטתם

קבוצת פז של צדיק בינו מבקשת למנות לדירקטור חיצוני את שאול צמח, שהיה עד לפני שנתיים מנכ"ל משרד האנרגיה והרגולטור של פז ■ דלק קידוחים שבשליטת יצחק תשובה מינתה לדירקטור חיצוני את עמוס ירון, לשעבר יו"ר קצא"א

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

חברות האנרגיה ממשיכות להצטייד בבכירים לשעבר במגזר הציבורי, על רקע אתגרים רגולטוריים ואחרים שבהם הן נתקלות. גם הפעם מדובר בחברות הנשלטות בידי "טייקוני" הענף, יצחק תשובה (בעלי קבוצת דלק ) וצדיק בינו (בעלי קבוצת פז ).

בסוף השבוע אישרה שותפות חיפושי הגז והנפט דלק קידוחים את מינוי עמוס ירון, לשעבר מנכ"ל משרד הביטחון, לדירקטור חיצוני. ירון כיהן במשך ארבע שנים כיו"ר חברת קצא"א הממשלתית וכיו"ר יזמית החשמל הפרטי דוראד, שבה קצא"א היא בעלת המניות הגדולה. בין היתר, ליווה ירון את גיבוש חוזה הגז בין דוראד לשותפות במאגר תמר - שבו מחזיקה דלק קידוחים כ–16% מהזכויות.

יצחק תשובהצילום: דודו בכר

ירון פרש מתפקידו בסוף 2012, ואז נבחנה האפשרות למנותו ל"פרויקטור" מטעם הממשלה, עבור קידום הקמת התשתית ליצוא הגז מתמר ומלווייתן. ירון כבר בחן באותם ימים את האפשרות להקים מתקן הנזלה (LNG) יבשתי במפרץ אילת, ואולם היוזמה לא קרמה עור וגידים, והמינוי לא יצא לפועל.

במקביל למינוי ירון, דיווחה בשבוע שעבר קבוצת פז על כוונתה למנות לדירקטור חיצוני את מי שכיהן באותה תקופה כמנכ"ל משרד האנרגיה - שאול צמח.

עמוס ירון, יו"ר קצא"א לשעבר, ימונה לתפקיד דח"צ בחברת דלק קידוחיםצילום: עופר וקנין

לפני שנתיים פרש צמח מתפקידו במשרד האנרגיה בתום כהונה בת ארבע שנים. לפני כן שימש סגן הממונה על התקציבים במשרד האוצר ומנכ"ל משרד התיירות.

לצמח היכרות ארוכת שנים עם פז, עוד מימיו באוצר. ממשקי העבודה שלו עם הקבוצה היו ענפים ביותר בתקופתו כמנכ"ל משרד האנרגיה - החל ברפורמות הנדרשות במשק הדלק, שאמורות היו להחליש את מעמדה הדומיננטי של פז בענף, אך עדיין תקועות; דרך הלחצים שהפעילה פז (לשווא) כדי להיכנס לשוק ההתפלה; וכלה באינטרסים של הקבוצה בשוק הגז הטבעי, שבו היא מהלקוחות הפרטיים הגדולים ביותר. בתקופתו במשרד האנרגיה כיהן צמח כחבר בוועדת ששינסקי הראשונה וכיו"ר ועדת יצוא הגז, שנשאה את שמו.

צדיק בינו
צדיק בינוצילום: מוטי קמחי

צמח מיועד להיות חבר בוועדת הביקורת ובוועדת הכספים בדירקטוריון פז, וכן בוועדת התגמול של החברה. הוא צפוי לזכות לגמול שנתי של 130 אלף שקל - בתוספת גמול השתתפות בסך כ–4,400 שקל לישיבה.

שאול צמח, מנכ"ל משרד האנרגיה לשעבר, ימונה לתפקיד דח"צ בקבוצת פזצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ