יו"ר כיל בוועדת הכספים: "ההחלטה להפסיק להשקיע בישראל בעינה עומדת" - דינמו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

יו"ר כיל בוועדת הכספים: "ההחלטה להפסיק להשקיע בישראל בעינה עומדת"

פרופ' ששינסקי: "התמורה ממשאבי הטבע צריכה להגיע לציבור בישראל"

8תגובות

"התמורה ממשאבי הטבע צריכה להגיע לציבור בישראל", כך אמר היום (ה') בצהריים פרופ' איתן ששינסקי שעמד בראש ועדת ששינסקי 2 להעלאת תמלוגים למדינה על משאבי טבע בישיבתה של ועדת הכספים שדנה בסעיף בעניין בחוק ההסדרים. לישיבה הגיעו גם נציגי כיל בראשות  ניר גלעד, יו"ר כיל, המשנה למנכ"ל, דני חן והמשנה למנכ"ל ומנהל הכספים לשעבר אבי דויטשמן. ההצבעות על הסעיף הזה יהיו רק לקראת אמצע נובמבר 2015.

יו"ר כיל גלעד אמר כי "החוק לא עוסק בכלל משאבי הטבע אלא במיסוי האשלג. מוזר לי שהובטח לועדה שלא יוכנסו שינויים מהותיים (בהמלצות ששינסקי 2) כי בלא שינויים משמעותיים החלטת דירקטוריון כיל משנת 2014 להפסיק להשקיע השקעות חדשות בישראל בעינה עומדת. לא מדובר במסוי יתר".

איתן ששינסקי
תומר אפלבאום

גלעד הוסיף כי "מה שקרה בשנים האחרונות ששכחנו שלפני שמחלקים עוגה מישהו צריך לאפות ולהכין אותה". יחימוביץ העירה: "מישהו צריך לאכול את הקצפת והדובדבן". גלעד השיב: "אי אפשר לאכול את הקצפת והדובדבן אם לא תהיה עוגה".

גפני ביקש לקבל תשובה מהממונה על התקציבים, אמיר לוי, על המחלוקות בממשלה ביחס להמלצות ששינסקי 2  שהביאו להקמת ועדת הארבעה (בה חברים אלי גרונר מנכ"ל משרד רה"מ, הממונה על התקציבים, אמיר לוי, מנכ"ל משרד הכלכלה, עמית לנג, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט).  לוי אמר כי "הממשלה קבעה ש"ועדת הארבעה" תבדוק את ההשקעות העתידיות וגם את סוגיית הפוספטים". עוד אמר לוי כי "המהות והליבה (של "המלצות ששינסקי 2")- ישארו. יש "דד ליין" לעבודת הועדה (סוף אוקטובר 2015)".

בתשובה לשאלתו של ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני) אמר לוי כי "הארכת תקופת הזיכיון לכי"ל  לא על הפרק.  "הצוות לא דן בתום תקופת הזיכיון אם מאריכים או לא. אלא הוקם צוות אחר בראשות הח"כלית שצריך לבדוק את שווי הנכסים".

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי הממשלה הודיעה לו כי חרף שהסעיף בעניין נמצא בחוק ההסדרים היא מבקשת לדחות את הדיון בעניין בוועדת הכספים. הממשלה הקימה "ועדת ארבעה" בהשתתפות מנכ"לי אוצר, משפטים, כלכלה והממונה על התקציבים באוצר.

לדברי גפני, "שכנעתי את מי שהיה צריך לשכנע בממשלה שאנו צריכים להתחיל בדיונים בוועדת הכספים. אם הממשלה תחליט על שינויים ואני מקווה שהם לא יהיו דרמטיים אז נדון בהם. הוועדה הזו לא מקבלת את עמדת הממשלה ככתבה וכלשונה, אלא הוועדה קובעת את עמדתה. עמדתי היא שהקדוש ברוך הוא נתן לאזרחי ישראל משאבי טבע והם שייכים לאזרחים ולא שייך לקבוצה כזו או אחרת. צריך לקחת בחשבון שהכלכלה לא תיפגע, העובדים לא ייפגעו והתהליך יהיה נורמלי. המוטיב המרכזי הוא שמשאבי הטבע יש לתת לאזרחי ישראל".

גפני הוסיף בתשובתה לשאלתה של ח"כ שלי יחימוביץ (המחנה הציוני) כי "הממשלה עשוייה להגיש בקרוב שינויים לנוסח הסעיף שנמצא בכנסת  אני מקווה שהשינויים לא יהיו דרמטיים. יש לנו סמכות לקבל את ההחלטות בעניין".

גפני הוסיף כי "אנו נמצאים בכנסות מאוד חברתיות וזה לא היה בעבר. צריך לשמוע את כולם. אני עברתי מערכות לחצים. הלחצים שהופעלו עלי בהיותי יו"ר ועדת הפנים ב'חוק החופים' היו מעניינים. ב'ששינסקי' עברתי לחצים מבית ולא רק מבחוץ ולא התרגשתי. צריך להגיע למסקנה שהמפעלים לא יפגעו והעובדים ישארו במקומם. אסור לאפשר לחברות להשתמש בעובדים כדי שלא נעביר חוקים צודקים".

ח"כ סמוטריץ אמר ש"בוודאי שיש מקום לקיים דיון על הגדלת החלק שהציבור צריך לקבל מהמשאבים. טוב שדוח 'ששינסקי 2' קיים. אני רק מבקש לכפור בבסיס הפופוליסטי של הדיון שמצייר את כיל כמו כל חברה עיסקית אחרת - כלומר הפכנו לאופנה שהיא הפכה לאויב העם. בעיני רווח זה לא מילה מגונה. חברה שמשקיעה ומפתחת את המשק ומעסיקה עובדים היא דבר מבורך למדינה וצריך לעודד אותו.  אני מסכים שהמצב הנוכחי לא מאוזן והחלק של המדינה בעוגה צריך להיות יותר גדול". בתשובה לשאלת TheMarker אמר סמוטריץ כי לא נפגש עם נציגי כיל נפגש עם הכלכלן הראשי של האוצר לשעבר ד"ר מיכאל שראל ושמע את ממנו הערות.

בישיבה נכחו 3 לוביסטים ממשר הלובינג גלעד העובד דרך קבע עם כיל, משרד הלובינג אימפקט העובד עבור ועד עובדי מפעל המגנזיום, ומשרד הלובינג פוליסי העובד עם "ערבה מיינס" העוסק בכרייה.

עו"ד שגית אפיק היועצת המשפטית של ועדת הכספים אמרה כי "היועץ המשפטי של הכנסת אייל ינון סבור היה שצריך לפצל את הסעיף מחוק ההסדרים במיוחד לאור פעילותה של ועדת הארבעה". ליועץ המשפטי של הכנסת הוסבר כי "ועדת המנכ"לים מוסמכת לעשות שינויים בפריפריה בלבד ובנושאים מצומצמים".

אפיק הוסיפה כי "זה אחד הדברים שאינם מקובלים בוועדת הכספים, שהוועדה מתחילה לדון בחקיקה והממשלה תבוא ותציג שינוים משמעותיים להצעת החוק. ינון השתכנע שככל שכוונתה של ועדת המנכ"לים לדון בנושאים מצומצמים בלבד, ניתן להשאיר את הצע החוק בחוק ההסדרים".

ששינסקי אמר כי "מטרת הוועדה הבטחת רוצים להבטיח חלק ראוי לציבור בכלל המשאבים תוך הבטחת המשך פיתוחם של מחצבים קיימים נוספים. כמו כן, הוועדה רצה להבטיח מערכת מסוי פרוגרסיבית אשר תתאים את עצמה למציאות הכלכלית המשתנה לפיה ככל שערך המשאב עולה כך חלק הציבור ברווחים גדל. אחד היתרונות של מיסוי על רווחי יתר הוא הגמישות שלו. כשהרווחים גדלים חלק המס יהיה גבוה יותר. אחד היתרונות של מערכת גמישה ופרוגרסיבית היא שתהיה גמישות מובנית ולא צריך כל פעם לשנות את החקיקה מחדש".

ששינסקי הסביר כי "בוועדת ששינסקי 2 התמקדנו בעיקר במחצבים ובהכנסות הנובעות מים המלח. למעט מפעלי ים המלח היום התמלוגים על מחצבים הם לפי פקודת המכרות 2%-7% ואין בהן אחידות. מערכת המס הקיימת לא מבטיחה תמלוגים מתאימים לציבור".

עוד אמר כי "בדו"חות של החברה לישראל, אין הפרדה בין הרווחיות בין האשלג שמופק בישראל ומאוחד בין מקומות בספרד ובאנגליה. היינו צריכים לחתום על כתב סודיות כדי לקבל את הנתונים. למה צריך  סודיות כדי לדבר על רווחיות". לדבריו, "הרווחיות של כיל היא גבוהה אבל הוא סירב לפרט".

יחימוביץ הסבירה כי בעצם הח"כים יצביעו על הסעיף בחוק בלא שיידעו את הנתונים על הרווחיות של כיל. היא הודיעה כי ביקשה את נתוני הרווחיות של כיל, אבל כיל סירבה להעביר להם.

ששינסקי הדגיש כי "המערכת הקיימת אינה מבטיחה חלק ראוי לציבור. כשהרווחיות של החברה עולה - חלק המדינה במסוי יורד. היעד צריך להיות כשהרווחיות עולה גם הכנסות המדינה עולה בצורה חיובית. ההמלצות שלנו קובעות שיש להוסיף למערכת המסוי משאבי הטבע רכיב הממסה את 'רווחי היתר' של כריית משאב הטבע. חלקם של המשאבים בישראל מניבים רווחי יתר ובראש ראשונה האשלג.

"המומחים שהבאנו לעניין הינו כמה יוצאי דופן ובהם מומחים של קרן המטבע הבינלאומית והם גיבו את כל ההמלצות שלנו וקבעו שהטלת מס על רווחי יתר היא המכשיר הפיסקלי הנכון לקבל את ההכנסות הנכונות. המדובר ברכיב הכרחי שקיים בעולם ולא קיים אצלנו. הוא נותן את האופי רגרסיבי של המערכת.

"הבסיס של תמלוגים הם הכנסות בלא התחשבות של עלויות לכן הקשר בין תמלוגים לבין רווחיות הוא קשר שלילי. אנו חושבים שמערכת פרוגרסיבית הוא מאפיין רצוי של מערכת פיסקלית ולנו אין את זה. אבל המערכת בעולם הולכות לכיוון של מערכות פרוגרסיביות כך שהכנסות המדינה כמו גם רווחי החברות יעל ועם עלייה ברווחיות", אמר ששינסקי.

יחימוביץ הסבירה כי בעצם הח"כים יצביעו על הסעיף בחוק בלא שיידעו את הנתונים על הרווחיות של כיל. היא הודיעה כי ביקשה את נתוני הרווחיות של כיל, אבל כיל סירבה להעביר להם. היא ביקשה ממנו להציג לוועדה טווח של מספרים על הרווחים  אבל הוא סירב ואמר כי "אסור לי. יש פה שוטרים. אני אומר לך ישר שמים אותי באזיקים".

כשנשאל ששינסקי על התנגדות להמלצות הוועדה בתוך הממשלה והאם יש חזית אחידה מול כיל השיב: "חזית אחידה כמו שרוסיה וארה"ב  בחזית אחידה מול דאע"ש".

ח"כ רוזנטל אמר כי "המצגות שמוצגות כאן הן חצי אמת. מדובר בניסיון סחיטה והצגה מעוות של הנתונים. ניתן להרוויח מהאשלג, להרוויח הרבה כסף, לשלם לעובדים, ולשלם למדינה מסים הגונים. אם לא נעביר את החוק כעת הוא לא יעבור. אין לי יכולת לתאר את מערכת הלחצים שמפעילה כיל על חברי כנסת ועתונאים ואנשים משתכנעים. זהו אחד החוקים הכי צודקים".

יחימוביץ הוסיפה כי "החוק ששינסקי 2 הגיעה לוועדה לאחר שחיקה בהמלצות 'ועדת ששינסקי' שאם היו מתקבלות כלשונן המדינה היתה מקבלת יותר הכנסות. המדינה מסבירה שהם היו קשובים לכיל". יחימוביץ הוסיפה כי " הנתון הבסיסי הוא מה הרווח התפעולי של אשלג בישראל לעומת ספרד, קנדה ועוד. זה לא סוד עסקי, זה לא הנוסחה הסודית של קוקה קולה או נוסחה לריפוי הסרטן. אם נקבל את הנתונים של הרווחיות ונראה שאחרי "ששינסקי 2" רמת המיסוי יותר גבוהה משמעותית מספרד, קנדה, אתיופיה ועוד והרווח התפעולי של כיל נמוך, אני מבטיחה לשקול מחדש את עמדתי".

יחימוביץ מתחה ביקורת על גובה שכרו של ניר גלעד ואמרה כי "גלעד הוא שיאן השכר במשק ל-2014 שהרוויח 43 מיליון שקל. ב-7 שנים של מנכ"לות הוא הרוויח 143 מיליון שקל". ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) שאל "מה זה קשור לדיון?". בפנותו אל היו"ר גפני אמר סמורטיץ: "אתה רוצה דיון נורמלי או שהיא תעשה את ההופעה שלה בתקשורת ופריימריס?" יחימוביץ השיבה לו "אני מתנצלת לא יצא לי לעלות היום להר הבית". עוד הוסיפה כי "אתה רוצה לגונן את השכר של ניר גלעד? תגונן. אני יכולה לומר בלא הפרעות של ח"כים שמגוננים על ניר גלעד. גלעד מרוויח 130 אלף שקל ביום והוא אומר שיש לו בעיה עם מבנה השכר של העובדים. באמת".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#