חדשות רעות לנתניהו: אישור מתווה הגז חייב לעבור דרך דרעי - בכל תרחיש - דינמו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

חדשות רעות לנתניהו: אישור מתווה הגז חייב לעבור דרך דרעי - בכל תרחיש

משפטנים בכירים הבהירו בימים האחרונים כי רק שר הכלכלה או הכנסת רשאים לאשר את החסינות שהובטחה למונופול הגז מפני אכיפת רשות ההגבלים העסקיים

18תגובות

הפלונטר המשפטי־פוליטי שאליו נקלע מתווה הפשרה הממשלתי מול מונופול הגז עשוי להיות סבוך מכפי שנדמה היה עד כה.

הסיבה לכך היא שבכל צעד שתנקוט הממשלה כדי לאשר את המתווה, לא יהיה מנוס מהצורך בחתימתו של שר הכלכלה, אריה דרעי, על הסעיף הרגיש של העברת סמכויות הממונה על ההגבלים העסקיים לידיו. החתימה תידרש גם אם יימצא ממונה חדש על ההגבלים העסקיים שיסכים לתמוך במתווה ולסייע בקידומו.

השר הפנים, אריה דרעי
אמיל סלמן

לפי עמדת משפטנים, היות שמתווה הגז כולל חסינות תקדימית מפני אכיפת דיני הגבלים, שהובטחה לחברות מונופול הגז - דלק ונובל אנרג'י - עד 2030, אישור פרק זה במתווה אינו נתון כלל בסמכותו של הממונה על ההגבלים. לפי הנטען, מי שיכול לאשר חסינות כזאת, לפי חוק ההגבלים העסקיים, הוא רק שר הכלכלה - מנימוקים של יחסי חוץ או של ביטחון המדינה (לפי סעיף 52 לחוק).

כלומר, במקרה שבו שר הכלכלה יסרב לחתום על הסעיף, תידרש הממשלה להוביל הליך של תיקון חקיקה בשלוש קריאות, שבמסגרתו תבקש מהכנסת לשנות את חוק ההגבלים. אלא שלפי שעה, אין לממשלה רוב בקרב חברי הכנסת לתיקון חקיקה כזה, ואילו דרעי הודיע באופן חד־משמעי כי לא יחתום על הפקעת סמכויות הממונה לטובת עצמו.

מכאן שאישורו של מתווה הפשרה מול מונופול הגז, ככתבו וכלשונו, כפי שראש הממשלה, בנימין נתניהו, נחוש לעשות - נקלע לתסבוכת של ממש. גם הכשרת מתווה הגז בידי ממונה על ההגבלים חדש ו"קואופרטיבי" עשויה להימשך חודשים ארוכים - ולא תחסוך את הצורך בחתימת דרעי על עקיפת סמכויותיו. לא בכדי, לפיכך, נתון דרעי בימים האחרונים תחת מתקפה תקשורתית שמוביל נגדו שר האנרגיה, יובל שטייניץ.

מי מוסמך לסנדל ממונה ל‐15 שנה?

הדיון הציבורי בסוגיית החסינות הרגולטורית שהובטחה לחברות הגז במתווה הפשרה התמקד עד כה ב"סעיף היציבות" השנוי במחלוקת. מדובר בהתחייבות הממשלה להסתפק בשינויים שביצעה במסגרת חוק ששינסקי (חוק מיסוי רווחי נפט), במסגרת החלטת יצוא הגז מ–2013 ובשינוי המבני שיעוגן במתווה - תוך שהיא מצהירה על כך שעם אישור המתווה, היא לא תבצע עוד שינויים במדיניות המיסוי בענף הגז והנפט ולא תכתיב בו שינויים מבניים נוספים למשך עשור. עוד התחייבה הממשלה כי תפעל לסכל יוזמות חקיקה פרטיות שיבקשו להפר התחייבות זו באמצעות קידום חקיקה ממשלתית נגדית.

אלא שבצד התחייבות תקדימית זו, שעמדה במוקד ויכוח ציבורי ומקצועי, מבטיח מתווה הפשרה לדלק ולנובל גם חסינות מפני צעדי אכיפת הגבלים הקשורים להכרזתן כמונופול. זאת, בכל הקשור לפעילותן במאגרי תמר ולווייתן.

הכוונה היא לפטור מסעיפים 30 ו–31 לחוק ההגבלים, שימנע, למשל, הוראות על שינוי מבנה הבעלות במאגרים או על חיוב הבעלים בשיווק פנימי מתחרה. זאת, תוך הפקעת סמכויות הממונה על ההגבלים העסקיים לצורך זה לתקופה של 10 שנים.

אלא שאם עד לתום פרק זמן זה יפותחו מאגרי לווייתן וכריש־תנין, המתווה קובע כי שר האנרגיה - ולא הממונה על ההגבלים - יוסמך להאריך את תקופת הפטור בחמש שנים נוספות.

טלי מאייר

בשבועות האחרונים עלתה השאלה המשפטית אם ממונה על ההגבלים העסקיים רשאי לקדם מתווה ששולל מראש, ובאופן גורף, את סמכותו לפי חוק, וכן מפקיע אותה גם מהבאים אחריו לטובת הדרג הפוליטי.

ואמנם, העמדה הרווחת בימים האחרונים היא שמהלך כזה אינו קביל משפטית, וכי ספק אם יאושר גם בידי בית הדין להגבלים, שלפתחו עשוי להתגלגל הנושא. לטענת משפטנים בכירים, החוק הקיים כבר קבע בידי מי מונחת האפשרות לאשר מהלך כזה. זאת בסעיף 52 המדובר באחרונה, שבו נקבע כי "שר הכלכלה רשאי לפטור הגבל עסקי מהוראות חוק זה, כולן או מקצתן, אם הוא סבור שהדבר דרוש מטעמים של מדיניות חוץ או ביטחון המדינה".

אישור בידי ממונה חדש ידרוש עד שנה

לפני פרק המתווה שדן בחסינות הרגולטורית העתידית, קובע המתווה קודם כל פטור למפרע מההכרזה על הסדר כובל לכאורה בלווייתן. מדובר בהכרזה שאותה נשא ב–2011 הממונה היוצא, פרופ' דיויד גילה, בכפוף לשימוע, ושלפיה השותפות שנוצרה בלווייתן בין דלק, נובל ורציו - ללא אישור מוקדם מטעם רשות ההגבלים - יצרה הסדר שפוגע בתחרות במשק.

זו למעשה ההכרזה שהביאה מלכתחילה לפתיחת "המערכה" הרגולטורית נגד המונופול, ושעל בסיסה נבנה המתווה. כדי לבטל את האכיפה הנדרשת בגין הכרזה זו, בתמורה לשינוי המבני שהוצע במתווה, נדרשה הסכמת גילה, שסירב לכך והעדיף להתפטר. אלא שגם מינוי מחליפו לא יפתור את ההליך באופן מהיר ופשוט כל כך. זאת, בהנחה שדרעי לא יחתום על סעיף 52 לחוק ההגבלים.

ראשית, כל ממונה שייבחר לתפקיד, יידרש לכמה חודשי למידה של הנושא. אם הממונה הנבחר יהיה הכלכלן הראשי של הרשות כיום, ד"ר אסף אילת, עשוי "זמן הלימוד" שלו להיות קצר יותר.

אם הממונה הנכנס יסבור כי מתווה הפשרה שגיבשה הממשלה מול המונופול סביר בנסיבות העניין, וייתן מענה לכשלי התחרות במבנה משק הגז, הוא יידרש לנסח לפיו צו מוסכם - מלאכה שעשויה להימשך כמה חודשים.

את הצו המוסכם יגיש הממונה לאישור בית הדין להגבלים, תוך שהוא מפרסם אותו לעיון הציבור. בית הדין ינהל במקרה כזה מעין הליך שימוע נוסף, שבמסגרתו ישמע את התנגדויות הציבור. רק בתום הליך שמיעת ההתנגדויות ישקול בית הדין את הדברים ויכריע אם לקבל את הצו המוסכם - קרי את תנאי הפטור המוצע מהסדר כובל בלווייתן. במלים אחרות, הסמכות לאשר את מתווה הגז תועבר במקרה כזה מידי הממשלה לערכאת בית הדין להגבלים, שכעת יכריע הוא אם לאשר את המתווה, לתקנו או לבטלו.

פסיקה כזאת עשויה להימשך כמה חודשים נוספים. כל זאת בהנחה שהממונה עצמו לא יסבור כי נדרשים אי אלה תיקונים בתנאי המתווה, לפני שיגיש אותו לאישור בית הדין - מה שידרוש מהממשלה לשוב אל חברות הגז.

לכן, החלופה המועדפת על נתניהו להליך ממושך זה היא תרחיש שבמסגרתו יקבע הממונה החדש על ההגבלים כי לא קיים כלל חשש להסדר כובל בלווייתן - ולכן יחליט לבטל את ההליך האכיפתי כולו. כלומר, בתום הליך לימוד יקבע הממונה החדש כי בהמשך להכרזת גילה מ–2011, השותפות של מונופול דלק ונובל גם במאגר הגז לווייתן לא מקימה חשש לפגיעה בתחרות בשוק הגז.

בתרחיש כזה לא נדרש פטור מהסדר כובל ולא נדרשת מעורבות בית הדין להגבלים בעבור אחזקות דלק ונובל בלווייתן. עם זאת, קשה לראות ממונה שנוקט עמדה מקצועית כזאת, וקשה להניח שמהלך כזה יעבור ללא מתקפת עתירות לבג"ץ.

במאמר מוסגר ניתן לומר שאם יימצא ממונה שיהיה מוכן לקחת על עצמו עמדה מקצועית נועזת כזאת, אישור מתווה הגז יהיה דאגה פעוטה יחסית לעומת מה שצפוי בשנות כהונתו הבאות.

כך או כך, כפי שנכתב בפתח הדברים, גם אם יימצא ממונה על הגבלים למידותיו של המתווה - עדיין תידרש חתימת דרעי על סעיף 52 לחוק ההגבלים בעבור יתר הפטורים הכלולים במתווה, במסגרת החסינות הכללית שהובטחה למונופול הגז.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#