ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט שלא להעלות את מתווה הגז לאישור מליאת הכנסת ביום רביעי בעקבות סירובו של שר הכלכלה אריה דרעי (ש"ס) לחתום על מתווה הגז. מלשכת דרעי לא נמסרה לפי שעה תגובה.

לשכת נתניהו מנסה לתלות את הסיבה לדחיית ההצבעה על המתווה בהסתייגות דרעי מעקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים. ואולם הודעת דרעי נמסרה על ידו כבר ביום רביעי שעבר, ולא שינתה עד הבוקר את כוונת נתניהו להביא את המתווה להצבעה.

שר הכלכלה אריה דרעי וראש הממשלה בנימין נתניהו במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

משכך, לא מן הנמנע כי דווקא אירועי היממה האחרונה במצרים הם שהובילו להחלטה לדחות את הצגת המתווה בפני הכנסת. ואמנם, כפי שפורסם אמש ב-TheMarker, תגלית הגז במצרים סותרת כמה מהנחות היסוד שעל בסיסן קיבל לפני חודש הקבינט המדיני-ביטחוני את ההחלטה לעקוף את סמכויות הממונה על ההגבלים העסקיים. זאת, בעוד שהמתווה הסופי שגיבשה הממשלה לא נותן מענה מספק לעידן שבו פיתוח לווייתן יידחה לטווח ארוך, ואילו מעמדו המונופוליסטי של מאגר תמר יונצח.

המשמעות המעשית להחלטת נתניהו היא שאישורו של מתווה הגז בסכנה. דרעי הודיע שימתין למינויו של ממונה חדש על ההגבלים במשק כדי שידון במתווה וינקוט בהליכים המקובלים. מינוי ממונה חדש על ההגבלים יארך חודש עד חודשיים  מאחר שעד כה לא הוקמה ועדת איתור.

היום (יום ג') ייכנס עו"ד אורי שוורץ, היועץ המשפטי של הרשות להגבלים, לתפקיד ממלא מקום הממונה על ההגבלים, פרופ' דיוויד גילה, שהתפטר לפני שלושה חודשים. אבל לפי הערכות הוא לא יקדם את אישור המתווה, אלא ימתין לממונה החדש על ההגבלים. לאחר מינויו של ממונה חדש על הגבלים, הוא יצטרך ללמוד על המתווה ואת הנושא ולפנות לבית הדין להגבלים לקבלת פטור מהסדר כובל.

לא מן הנמנע שהממונה החדש יזדקק לקיים שימוע ציבורי למתווה, וכך לפי הערכות יחלפו חצי שנה עד שנה עד לאישור המתווה אם בכלל. ההערכה היא כי יוגשו עתירות לבג"ץ נגד אישור המתווה, כך שיעבור זמן רב עד שהמתווה יאושר - אם בכלל.

בנוסף, גילויי הגז במצרים כבר עוררו תביעות לשנות את המתווה. הודעת מצרים כי בתוך 5 שנים תפסיק לייבא גז עשויה לגרום למתווה להיות לא רלוונטי ולהביא לכך שהוא לא יאושר. הנימוקים לאישורו הדחוף והמזורז לפני כחודשיים של המתווה בקבינט המדיני-בטחוני היו כלכליים וגיאופוליטיים ונשענו, בין היתר, על הצורך ביצוא גז למצרים, ושמירה על יחסי החוץ עם מצרים ועל האינטרסים של ישראל באיזור. כעת, לנוכח הודעת מצרים כי היא לא תזדקק לגז מישראל החל משנת 2020, הנימוק המרכזי לאישור המתווה בקבינט המדיני-בטחוני כבר פחות תקף.

דרעי לא נכנע לנתניהו

ביום רביעי בשבוע שעבר הודיע דרעי שלא יחתום על מתווה הגז, אלא יותיר את הנושא להכרעתו של הממונה החדש על ההגבלים במשק. באותו היום שוחח נתניהו בטלפון עם דרעי והביע את חוסר שביעות רצונו מכך. מאז שוחחו נתניהו ודרעי שוב, ולאחר שדרעי התמיד בהתנגדותו, החליט נתניהו שלא להגיש את המתווה לאישור מליאת הכנסת.

דרעי עצמו הוא שדרש לפני כמה חודשים תמיכה רחבה במתווה ואת הגשתו לאישור הכנסת כתנאי לחתימה על המתווה. לפני כחודשיים סירב דרעי לחתום על המתווה ועקב כך החליטה הממשלה להעביר אליה את סמכויותיו של שר הכלכלה בענייני הגז, אלא שההחלטה היתה טעונה את אישורה של מליאת הכנסת, ובמליאה לא היה רוב לממשלה עקב הודעתם של 3 שרים שלא ישתתפו בהצבעות הקשורות בגז: שר האוצר משה כחלון  (כולנו) ושר הרווחה חיים כץ  (ליכוד) המיודדים עם קובי מימון ושר השיכון יואב גלנט שקיבל בעבר הבטחה לקבלת אופציות אם מאגרי "כריש" ו"תנין" ימכרו לבני שטיינמץ.  

על מנת לקיים את הדיון על הגז ביום רביעי הקרוב, היתה הממשלה צריכה להודיע על כך לכנסת כבר היום. בתקופת פגרה נדרשת הממשלה להודיע 48 שעות למזכירות הכנסת על רצונה לקיים דיון במליאה.

ביום ראשון נערכו בלשכת נתניהו לכך המתווה יוגש לאישור המליאה ביום רביעי למרות התנגדות דרעי ואף שהממשלה לא מחוייבת להגיש את המתווה לאישור המליאה. בלשכת נתניהו תיכננו לגייס את הרוב באמצעות תמיכת 5 ח"כים מישראל ביתנו לאור הודעתו של יו"ר המפלגה ח"כ אביגדור ליברמן על תמיכתו במתווה.

ח"כ אורלי לוי אבקסיס (ישראל ביתנו) הודיעה כבר שלא תתמוך במתווה הגז. בליכוד הבהירו שלשום כי ידרשו תמיכה של כל 8 מבין 10 ח"כי כולנו, (פרט לכחלון וגלנט) לאחר שרוב הח"כים של כולנו הביעו תמיכה במתווה. עם זאת, ח"כ רחל עזריה (כולנו) מתחה ביקורת על המתווה וח"כ מירב בן ארי (כולנו) אמרה שהיא מבקשת ללמוד את הנושא. השר להגנת הסביבה אבי גבאי (כולנו) שאינו חבר כנסת הצביע בממשלה נגד המתווה. יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, ביקש לקבל החלטה סיעתית להצבעה אחידה בעד או נגד המתווה. הסיעה היתה אמורה להתכנס בעניין אבל כעת הישיבה מיותרת.

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) בירכה על החלטת נתניהו כי לא יביא את מתווה הגז להצבעה בכנסת: "כעת משהטיעון המרכזי בדבר הנימוקים הבטחוניים-מדיניים, ובראשם היחסים עם מצרים - קרס, ומפת משאבי הטבע באזור השתנתה משמעותית לרבות המחירים הצפויים, יש לגנוז את המתווה לאלתר, לעצור ולחשב מסלול מחדש. לפי שעה, אין כל דחיפות בקבלת החלטות משום שמאגר תמר מספק ממילא את צרכי המשק הישראלי, וכן די גז ליצוא לירדן ולרשות הפלסטינית, ל-15 השנים הקרובות לפחות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker