פרשנות |

למה ההכרזה על תגלית הענק במצרים חייבת לקבור מיד את מתווה הגז

כיצד יכולים היום נתניהו ושטייניץ להתייצב מול הציבור ולהצדיק את האישור שנתנו ליצוא מוקדם של גז מתמר – המאגר האסטרטגי היחיד שיעמוד לרשות המשק – בתואנה כי היצוא ממנו נדרש כדי לבלום גז איראני מלשטוף את מצרים?

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

המשמעות המיידית של תגלית הגז הענקית לחופי מצרים, אם זו אמנם תוכח, היא אחת: הסרת כל ספק מתרחיש האימים שהוצג, תואר והוסבר שוב ושוב - ולפיו מאגר לווייתן יישאר במצולות לתקופה ממושכת, בעוד המשק הישראלי ייכבל למאגר תמר וינציח את התלות הלאומית בבעליו.

אם לא די היה לבעלי לווייתן בקושי הקיים לגייס לקוחות עוגן שיאפשרו את גיוס המימון לפיתוחו – הנחיתה התגלית המצרית מכה קשה על הלקוח המיידי של הגז במאגר, מצרים, כאשר 75% מהגז במאגר מיועד לייצוא.

נשיא מצרים, עבדל פאתח א-סיסיצילום: אי–פי

בעוד הממשלה הישראלית נמנעת מפתיחת חוזי תמר בשוק – ונמנעת מסיוע כלשהו אחר לבעלי לווייתן – מטביעה ENI האיטלקית את סיכויי הפיתוח של המאגר, מכה בישראל – אך גם מספקת לה חבל הצלה. הכיצד?

הרי ישראל רחוקה 72 שעות מאישור מתווה שמתעלם לחלוטין מהאזהרות על אי-פיתוח לווייתן במועד, מתעלם מכבילת המשק למונופול לא מפוקח דוגמת זה של תמר, מתיר לבעליו לייצא גז מהמאגר היחיד שעומד כיום לרשות המשק - ואף מאשר לבעלי המונופול חסינות רגולטורית למשך 15 שנה.

כיצד לעזאזל יכולים היום ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האנרגיה יובל שטייניץ, להתייצב מול חברי הכנסת ומול הציבור ולהצדיק את האישור שנתנו לייצוא מוקדם של גז מתמר – המאגר האסטרטגי היחיד שיעמוד לרשות המשק הישראלי – וזאת בתואנה כי היצוא ממנו נדרש כדי לבלום גז איראני מלשטוף את מצרים? כיצד לא שעו לאזהרות מבקר המדינה ונגידת בנק ישראל – שקראו להיערך לעידן של תלות במאגר בודד?  מדוע מיהרו להבטיח חסינות מאכיפת הגבלים למונופול מונצח? כיצד ויתרו לבעלי תמר על הנחת צינור שני לחוף, והפקירו את היתירות החסרה במשק לטובת עסקת יצוא שמהצד השני שלה לקוח שקודח לתגלית גז מתחרה (ENI)?

למעשה, תגלית הגז במצרים הוציאה לממשלת ישראל כרטיס אדום – לאחר שזו התעלמה מאין ספור הכרטיסים הצהובים שפוזרו במהלך החודשים האחרונים. אמנם התגלית תפגע במאמצים הקלושים ממילא לפתח את מאגר לווייתן – אך בה בעת תספק לממשלת ישראל הזדמנות שנייה לתקן את הסכנה הלאומית שטמונה באישור מתווה הפשרה המופרך מול מונופול הגז. זאת, על ידי נקיטה בצעדים מרחיקי לכת להבטחת פיתוחו של המאגר – לצד שרבוב האיום של יבוא גז מצרי לצורך הבטחת מחיר גז נמוך במשק.   

התעקשות על קידום המתווה הנוכחי חסרת טעם. הרי אישור שרי הקבינט המדיני-ביטחוני לעקיפת הממונה על ההגבלים העסקיים ולאישורו של המתווה – איבד אתמול מתוקפו. הוא ניתן על יסוד סקירה מדינית-ביטחונית שהעניקו לשרים מנכ"ל משרד החוץ, ד"ר דורי גולד, וראש המטה לביטחון לאומי, יוסי כהן, אלא שאלה התעלמו במופגן ממאמצי פיתוח שדות הגז של מצרים, התעלמו מקידוחי ENI בשטחה, ובין היתר, טענו כי "איראן הביעה נכונות למלא את החלל האנרגטי שהותירה מצרים ולהפוך לספקית הגז של ירדן ואף  של מצרים בטווח הארוך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker