ד"ר עודד ערן: "תגלית הגז במצרים - קריאת הספד על לווייתן"

השר שטייניץ: "גילוי שדה הגז במצרים הוא תזכורת כואבת לכך שבזמן שישראל 'ישנה בעמידה' ומעכבת חיפושים נוספים, העולם משתנה לנגד עינינו" ■ ח"כ יחימוביץ': "אסור שישראל תכלא את עצמה לעשור שלם בחוזים דרקוניים במחירים מופקעים"

"הדיווח של ENI האיטלקית על תגלית גז ענקית במצרים הוא סיפור כואב מבחינתנו, היות שזה יעכב בשנים ארוכות את פיתוח מאגר לווייתן, שאיבד למעשה לקוח עוגן חשוב" – כך אמר הערב ד"ר עודד ערן, חוקר המכון למחקרי ביטחון לאומי (INSS) ולשעבר שגריר ישראל בירדן ובאיחוד האירופי.

לדבריו, "הצרכנים הפוטנציאלים של לווייתן הם ישראל, מצרים וטורקיה. גם ללא התגלית של EN, מצרים היתה קניין קצר טווח עבור הגז הישראלי. היה לוקח להם 7-8 שנים לחזור לתמונה, היות שגז לא חסר להם – אלא רק הניהול של היה בעייתי. כך או כך, מרגע שמצרים נופלת והיחסים עם טורקיה לא ברורים – המצב נהפך בעייתי מאוד. לדעתי נצטרך להסתכל שוב לכיוון טורקיה".

עודד ערןצילום: דודו בכר

באשר לסיכויי הפיתוח של המאגר המצרי החדש אמר ערן: "ENI מספיק גדולה כדי לקבל חוזה עוגן לצורך המימון – לא זו הבעיה. אבל כאשר מחירי הנפט נופלים, ומחירי התשתיות לא – פיתוח השדות לא בהכרח מצדיק את עצמו".

אשר לחוות הדעת של משרד החוץ ושל מל"ל, שהתעלמו לכאורה מחיפושי הגז במצרים וטענו למחסור ארוך טווח במדינה השכנה, אמר ערן: "כל זמן שלא הוכרזה תגלית – אין למשרד החוץ כלים כדי לקבל מידע אודות הנעשה שם. זו בעיה".

ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה היום כי: "התגלית במצרים שומטת לחלוטין את הנימוקים הקלושים ממילא להפעלת סעיף 52 לחוק ההגבלים מסיבות מדיניות וביטחוניות, ובראשן הטיעון כי הברית האסטרטגית עם מצריים מחייבת יצוא דחוף של הגז הישראלי למצריים. מתברר שמצריים אינה זקוקה לגז שלנו, ועל הממשלה מוטל לייצר כעת מתווה הגיוני ושפוי בלי פאניקה מדומה ונימוקים בטחוניים דמיוניים".

יחימוביץ' הוסיפה כי אם התגלית ממשית, "סביר שמחירי הגז יצנחו עוד בשל התחרות האזורית, וברור שאסור בתכלית האיסור שישראל תכלא את עצמה לעשור שלם בחוזים דרקוניים במחירים מופקעים".

לעומתה, חזר שר האנרגיה, יובל שטייניץ, על עמדתו וטען גם אתמול כי "חייבים לאשר את מתווה הגז ולקדם את משק הגז הישראלי". לדבריו, "גילוי שדה הגז במצרים הוא תזכורת כואבת לכך שבזמן שמדינת ישראל "ישנה בעמידה" ומתמהמהת עם האישור הסופי של מתווה הגז ומעכבת חיפושים נוספים, העולם משתנה לנגד עינינו, כולל ההשלכות על אפשרויות היצוא".

יו"ר ועדת הכלכלה ח"כ איתן כבל  (המחנה הציוני) אמר בעקבות הדיווחים על מציאת מאגר גז אדיר במצרים כי  "אם הדיווחים נכונים ואמינים, אז כל הטיעון, שהיה רעוע מלכתחילה, בדבר שיקולי ביטחון ויחסי חוץ, שבגינם הממשלה עשתה הכל על מנת לעקוף את הממונה על ההגבלים העסקיים, עשוי להתגלות כבלוף וכניסיון לכופף את הדמוקרטיה הישראלית בפני עריצות השלטון. מלכתחילה לא היה מקום לענייני ביטחון ולענייני גז.

"מעניין כיצד יסביר כעת שר האנרגיה את המחיר הגבוה שהוא סגר עם חברות הגז על חשבון הציבור הישראלי, כשככל הנראה, שכנינו מדרום צפויים לשלם על הגז שלהם הרבה פחות…מעניין כיצד יסביר כעת ראש הממשלה את השיקול הביטחוני והמדיני, כשככל הנראה מתברר כעת שאינו קיים באמת".

כבל מציע לשר האנרגיה ולבעלי חברות הגז "להתחיל לחשוב טוב טוב על שינוי דרמטי במתווה שהן גיבשו, ולא להשקיע את מירב מרצם כעת בגיבוש מסרים, תעמולה ויחסי ציבור למען המתווה שהשתנה כאמור כבר מספר פעמים. לישראלים מגיעה עסקה טובה יותר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker