אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

היום (ד') ב–10:00 הפתיעה משטרת תל אביב כשהודיעה ברגע האחרון על הקדמת חסימות הכבישים במרכז העיר הסואן. בהתראה של שש שעות בלבד התבשר ציבור הנהגים והנוסעים בתחבורה הציבורית כי דרך מנחם בגין, החוצה את העיר מצפון לדרום, תיחסם כליל לתנועה בין הרחובות החשמונאים והרכבת מהיום ב–16:00 — אף שלפי התוכניות המוקדמות, שפורסמו בכלי התקשורת, הציר אמור היה להיחסם רק מחר ב–22:00, לקראת הריסת גשר מעריב. ההודעה המאוחרת הפתיעה לא רק את הציבור — אלא גם כמה מהמעורבים בפרויקט הרכבת הקלה בעיר, שלמדו על שינוי לוחות הזמנים מאמצעי התקשורת.

במשרד התחבורה ובעירייה נדרשו להתאמות מהירות של התנועה באזור, לחסימה של הרחובות הניצבים לציר בגין ולהסטה של כלי הרכב לצירים חלופיים; גם בחברות התחבורה הציבורית מיהרו לתדרך נהגים בעוד שינוי מפתיע במסלול נסיעתם — ובדן אף הציבו "מכווין תנועה" מטעמם ברחוב המסגר; ואילו נוסעי האוטובוסים, שהגיעו כמדי בוקר לעבודתם, נדרשו לברר באמצעות תקשורת או דרך מוקדי המידע היכן ממוקמת כעת תחנת האוטובוס שלהם בדרך הביתה.

גשר מעריב, תל אביבצילום: מוטי מילרוד

כך, באבחת עט, שותק כמעט המרכז התחבורתי הסואן בישראל — שלמרבה המזל, התנועה בו דלילה יחסית בימי חופשת הקיץ. גם עובדה זו, אגב, לא מנעה היום עומסי תנועה ביציאה מתל אביב לכיוון דרום — כששיירות אוטובוסים פקקו את צירי הנסיעה ביציאה מהעיר, שהתאפשרה רק דרך רחוב המסגר או מחלף השלום.

האופן השרירותי שבו התקבלה ההחלטה על סגירת ציר מרכזי במטרופולין העמוסה, בהתראה של שעות ספורות — ובניגוד לפרסומים לפני כן — הוא רק דוגמה לכאוס שבו מתנהל מאחורי הקלעים הטיפול התחבורתי בהשלכות העבודות להקמת הרכבת הקלה. זאת, על רקע היעדר היררכיה מקצועית ברורה והיעדר מחויבות מצד הגופים הממשלתיים שאמורים היו להתגייס בשעת המשבר שבפתח.

כך יכול סגן מפקד מחוז תל אביב, תנ"צ יורם אוחיון, "להורות" על סגירת הציר המרכזי — וכל היתר נדרשים ליישר קו עם מי שהשאלטר בידיו.

כמה חבל שבאותה נשימה לא משיב תנ"צ אוחיון על השאלה להיכן נעלמו 158 שוטרי התנועה שאמורים היו לאכוף כבר מלפני שבועיים את איסור הנסיעה של כלי רכב פרטיים בנתיבי התחבורה הציבורית (נת"צים); וכן מדוע המשטרה, שכבר תוקצבה בעבור תקנים אלה, הציבה היום לאורך הדרכים לתל אביב שוטרים ספורים בלבד, שחלקם אף שוטרי מינהלה או מג"ב חסרי ידע ויכולת לעכב רכב פרטי שנוסע בנתיב הציבורי שלא כחוק? ובמה תועיל העמסת אלפי אוטובוסים ושאטלים על כבישי תל אביב — אם אלה נתקעים לבסוף בנת"צ יחד עם שיירת מכוניות פרטיות?

תחילת העבודות להקמת תחנת אלנבי של הרכבת הקלה, הערב בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

משטרת תל אביב מסרה בתגובה כי "האכיפה בנת"צים עובדת מהיום שבו הכרזנו שתעבוד. נרשמו מאות אזהרות ועוד מאות דו"חות על נסיעה אסורה בנת"צ".

בעלי המוניות: "שמחים שהשר התעשת"

מילא המכוניות הפרטיות שעיכבו היום את הנסיעה בנת"צים — לנזק חמור יותר גרמו המכוניות שחנו בנתיבי הנסיעה. לשמחת בעליהן, כך טוענים בענף התחבורה, יצאו עובדי עיריית תל אביב לחופשה מרוכזת, לרבות פקחי חניה. מתברר כי "המשבר" התחבורתי הגדול בתולדות ישראל ושיתוק המטרופולין הסואנת אינם סיבה לדאגה או להיערכות מוקדמת מצד עיריית תל אביב, שאחריה המבול.

מהעירייה נמסר כי "בניגוד לנטען, פועל אגף הפיקוח העירוני בכוח מלא. האחריות לאכיפה בנת"צים, ובכלל זה בשטח המדובר, היא של משטרת ישראל בלבד, ולא של הפיקוח העירוני".

לצד המשטרה, שרווחת הציבור מעניינת אותה כקליפת השום, ולצד עיריית תל אביב, שמקדשת את רווחת עובדיה — גם משרד התחבורה לא טמן ידו בצלחת.

מחשש לסתימת הנת"צים באלפי מוניות, שמסיעות כל אחת נוסע אחד — על חשבון האוטובוסים העמוסים בעשרות נוסעים מיוזעים — התכוונו במשרד התחבורה למנוע נסיעת מוניות בנת"צים, ולייעד אותם לאוטובוסים בלבד. "כוונה" זו שרדה זמן קצר מאוד — בדיוק עד לרגע שגונבה השמועה על המהלך לאוזניהם של ראשי איגוד המוניות, שלהם מערכת יחסים חמה וארוכת שנים עם שר התחבורה, ישראל כ"ץ. חיש קל אורגנה בלשכת מנכ"ל משרד התחבורה, עוזי יצחקי, פגישה מקצועית שאליה הוזמנו יו"ר איגוד הגג של בעלי המוניות, יהודה בר־אור, ומנכ"ל האיגוד, פעיל הליכוד הוותיק אברהם פריד.

"במשרד התחבורה חלמו על הרגע שלא ייתנו לנו לנסוע בנת"צים — אבל אני שמח שהשר הוביל וקידם את הפתרון לכך", אמר היום בר־אור, ולא הותיר ספקות באשר למתרחש מאחורי הקלעים. "מונית היא רכב ציבורי משלים, שמחויב ברישיון ושמחיר הנסיעה בו מפוקח לפי חוק. לכן יש לנו זכות לגיטימית לנסוע בנת"צים, ואם מישהו חושב שלא — אז שלא יפקח עלינו, ויחזיר את 240 אלף השקלים ששילמנו בעבור הרישיון", הוסיף בר־אור, וירה: "אם לא ייתנו לנו לעבוד — אף אחד לא יעבוד".

בהתייחסו לטענה שלפיה אין היגיון תחבורתי בתפיסת המקום המועט בנת"צ על ידי מוניות שמסיעות בדרך כלל רק נוסע או שניים, השיב בר־אור: "75% מהמוניות מסיעות יותר משני נוסעים, ולקוח שלוקחים ממנו כסף חייב להגיע ליעדו במהירות, כי אחרת ל–44 אלף משפחות שמתפרנסות מענף המוניות, לא יהיה היכן לעבוד. היו גם 'יועצים' שטענו שמוניות זה שירות לעשירים, ולכן הנוסעים במוניות יכולים לשלם יותר. זה מעיד על חוסר הבנה של הענף — ואני שמח שהשר התעשת מהר, הבין את הטענות שלנו וסידר את העניין".

המנכ"ל יצחקי מסר בתגובה כי קיים בלשכתו הליך שימוע מוסדר וענייני, שבסופו התקבלה החלטה מקצועית, שלשר לא היתה כל נגיעה בה.

אגב, גם פרויקט השאטלים של משרד התחבורה עדיין אינו ממריא, ובחניוני חנה וסע שחנך בפאתי מודיעין ובמגרשי החניה של אצטדיוני הכדורגל בהרצליה ובראשון לציון, הסתכם עד כה הביקוש לקווי האוטובוסים בממוצע של כמה עשרות 
נוסעים ליום.

מי זכה ללחוץ על כפתור הפיצוץ?

אם כך, לשם מה הזדעקה היום המשטרה כדי להקדים את לוחות הזמנים לחסימת הצירים ב–30 שעות, תוך הכנסת כלל המערכת לתזזית? "הכל כסת"ח", משיבים גורמים המעורים בפרויקט.

מתברר כי צמרת המשטרה ערכה שלשום סיור באזור גשר מעריב, ואחריו דיון מקצועי בסוגיית הפיצוץ המבוקר של יסודות הגשר. במשטרה אישרו את "הקרסת" הגשר בכפוף לאישור משרד הכלכלה להוסיף משקל של חומר נפץ, ומשזה התקבל — החליטה המשטרה כי קיימת סכנה בהטמנת חומרי הנפץ בעמודי הגשר בשעה שהתחבורה הציבורית ממשיכה לנוע בקרבתו. לפיכך, הוחלט להפסיק מיד את תנועת האוטובוסים — אף שעבודות ההטמנה ממילא התחילו לפני כן.

מדוע נזכרו במשטרה לדון בסוגיית תנועת האוטובוסים רק כעת? היכן היתה נ.ת.ע, שאמונה על ביצוע הפרויקט? "אף אחד לא סופר את נ.ת.ע", אומר גורם המכיר את הפרויקט. "המשטרה מדברת ישירות מול הקבלן, ומנחיתה עליה 
את המסקנות".

ומה לגבי הפיצוץ המיוחל והמתוקשר? "מועד הקרסת הגשר נקבע ליום שישי ב–6:00", מסרה המשטרה, והוסיפה כי "התוכנית שמה דגש על סוגיות בטיחות וסדר ציבורי", אף שהיא ייעדה "מתחמים שאליהם יוכל הציבור להגיע ולצפות בהקרסת הגשר — ברחובות קרליבך, לינקולן ויצחק שדה — כמו גם מתחמים המיועדים לתקשורת, ברחוב 
יצחק שדה".

אגב, בדיוק מאותם טעמים של בטיחות וסדר ציבורי, תוכנן תחילה הפיצוץ להיערך לפנות בוקר — וזאת כדי להקשות על ההתקהלות. ואולם אם כ"ץ אמור לזכות בכבוד שבלחיצה המסוקרת על כפתור הפיצוץ — ייתכן שראוי להתחשב בשעות המנוחה הדרושות לו, גם אם הפיצוץ ידרוש לנתק את החשמל לבנייני המגורים והעסקים באזור.

משטרת תל אביב מסרה בתגובה כי "מועד הפיצוץ נקבע מטעמים מקצועיים, היות שנדרש זמן מרגע הטענת הניצבים בגשר בחומר נפץ ועד לפיצוץ. ההחלטה על סגירת ציר בגין התקבלה שלשום בכפוף לעמידה בכל התנאים שנקבעו ובקבלת כל האישורים. אנו עובדים בשיתוף פעולה עם נ.ת.ע, והם נוכחים בכל הישיבות הקשורות לעבודות הרכבת הקלה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker