דירקטורים שסולקו מחברת החשמל: "התרענו שהחוזה עם תמר טיפשי"

שמעון אקהאוז, שהתפטר ב–2012 במחאה על אישור חוזה הגז, על הכוונה לדרוש את שינויו: "כל מלה שאמרתי אז נדונה היום" ■ אברהם נתן, שהורחק מהדיונים על החוזה: "חברת החשמל חייבת לדרוש את פתיחת מנגנון ההצמדה"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

"אם מישהו יפתח את תמליל ישיבות הדירקטוריון של חברת החשמל על חוזה הגז עם שותפויות תמר, הוא יראה שכל מלה שאמרתי נגד החוזה הזה נדונה היום בממשלה" - כך אמר היום (ג') ל–TheMarker שמעון אקהאוז, שהתפטר בתחילת 2012 מכהונתו כדירקטור בחברה, במחאה על אישור חוזה רכש הגז.

"מה היה אינטרס החברה לכבול עצמה בחוזה ל–15 שנה, מבלי שאיש יודע מה יהיה מחיר הגז? איך מאשרים נוסחת הצמדה שרק עולה? איפה ההיגיון הכלכלי?", נזכר אתמול אקהאוז בזעם. "אם ההסכם הזה לא היה מאושר, לא היינו מגיעים למצב הנוכחי. זרע הפורענות נשתל בחוזה זה, וברגע שחברת 
החשמל הסכימה — זה היה מסר גם לאחרים".

שמעון אקהאוזצילום: ניר קידר

דירקטוריון החברה יתכנס בימים הקרובים כדי לדון באפשרות לשנות את חוזה הגז מול שותפות תמר. זאת, לאחר שמתווה הפשרה מול מונופול הגז, כפי שאושר על ידי הממשלה השבוע, לא טיפל בליקויי החוזה — בעוד שבמקביל, הוא הפחית את מחיר הגז למתחריה העתידיים של החברה והסיר את המגבלות על יצוא גז זול.

כך, חוזי היצוא מתמר צפויים להיסגר בפחות מ–5 דולרים ליחידת חום, רמה שצפויה לרדת בעקבות צלילת מחיר הנפט בעולם. בה בעת, מחיר הגז בחוזה העוגן של חברת החשמל, שנע כיום סביב 5.65 דולרים ליחידת חום, מוצמד למדד האמריקאי בתוספת 1%, ויאמיר עד 2021 ל–6.53 דולרים ליחידת חום. במקביל, מחיר הגז שמשלמות תחנות הכוח הפרטיות הוא 5.2 דולרים ליחידת חום. בעקבות הוזלת עלויות ייצור החשמל, באוקטובר צפוי מחיר הגז ליצרנים הפרטיים לרדת ל–5 דולרים ליחידת חום ובמארס 2016 יירד ל–4.7 דולרים.

"הדירקטוריון 
נכנע ללחצים"

אברהם נתןצילום: ניר קידר

דירקטור נוסף שהזהיר בשעתו מהשלכות מנגנון ההצמדה שלו התחייבה חברת החשמל היה אברהם נתן. כמו אקהאוז, גם נתן הורחק בשלהי המשא ומתן של החברה מול תמר מהדיונים בדירקטוריון. כלפי השניים נטען כי הם מצויים בניגוד עניינים.

מחמישה דירקטורים נוספים נשללה לבסוף האפשרות להשתתף בדיונים. כך יצא שבהצבעה על אישור חוזה הגז נטלו חלק רק 11 מבין 18 הדירקטורים של חברת החשמל — שמתוכם תמכו רק שבעה תמכו בחוזה, וארבעה התנגדו לו.

"ההצמדה למדד האמריקאי היתה פשוט טיפשות", אמר אתמול נתן למשמע החדשות. "לאור המתווה שגובש, חברת החשמל חייבת לדרוש לפתוח את החוזה בנקודה ספציפית זו", הוסיף.

נתן ואקהאוז הזכירו עוד את דרישתם כי החוזה יכלול סעיף MFN (כלומר Most Favorite Nation), שלפיו מחיר הגז שתרכוש החברה מתמר יהיה הנמוך במשק. כלומר, שותפות תמר תשווה את מחיר הגז שתמכור לחברת החשמל לכל מחיר נמוך יותר שתמכור בעתיד ללקוחות אחרים במשק.

ואולם הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, פסל בשעתו את הכללת הסעיף, בטענה כי הוא מקים חשש להסדר כובל. חשש נוסף שעלה הוא שמחיר הגז שעליו סיכמה חברת החשמל ייהפך ל"מחיר רצפה" עבור כל שוק הגז, אף שלא נקבע על בסיס תחרותי.

בראיון ל–TheMarker במאי 2012 אמר אקהאוז, "עם כל הכבוד לדירקטוריון, אתה תופס את אזרחי ישראל כשבויים ואומר להם שלמשך 15 שנה מחיר הגז רק יעלה — לא משנה מה תהיה כמות הגז וכמות המתחרים?". לדבריו אז, בדירקטוריון היו מודעים לתהייה ולהסכם ההצמדה החריג. "אל תתבלבל, חברי דירקטוריון חברת החשמל נבונים ומנוסים מאוד, אך הפעם ההיגיון והעובדות נכנעו ללחצים", הוסיף.

התחייבות לרכש גז מיותר במיליארדים

בינתיים, בין חברת החשמל לבין בעלי תמר מתנהל כבר כמה שבועות משא ומתן בנוגע לכמות הגז המינימלית שבעבורה חויבה החברה לשלם — גם אם לא תזדקק לגז (Take or Pay). לפי הערכות, זהו הסעיף העיקרי שעליו תתעקש החברה במשא ומתן המחודש שייפתח על החוזה — אם אמנם יוחלט על כך.

כפי שנחשף לפני חודש 
ב–TheMarker, כמות זו גבוהה מצפי הצריכה של החברה, באופן שחושף אותה לרכש מיותר של גז בהיקף של מיליארדי שקלים בין 2016–2019 — אלא אם תגיע להסדר מוסכם עם מונופול תמר. באופן תמוה, מתווה הפשרה שאליו הגיעה הממשלה מול חברות הגז לא טיפל בסוגיה בוערת זו — על אף שבממשלה ידעו על הסיכון שבו מצויה חברת החשמל, ואף התירו לה למכור גז עודף בשוק משני.

בדו"ח רשות החשמל על המתווה שפורסם לפני שבוע צוין כי חובת ה–Take or Pay במשק מייצרת התחייבות לרכש מיותר לכאורה של כ–3 מיליארד מ"ק גז. ערך הגז "המיותר", לאחר היוון, הוא כ–2 מיליארד שקל, שבהם נושא לכאורה ציבור צרכני החשמל. משכך, הביעה הרשות תמיהה לנוכח ההתעלמות מהבעיה והמליצה לבטל את חובת ה–TOP כל עוד המשק נתון בשליטת מונופול. "כל עוד תמר היא מונופול, אין הצדקה להתחייבות לכמות, משום שליצרני החשמל אין חלופה אחרת לרכישת גז ומבחינתה של תמר אין לכך משמעות, מאחר והיא מספקת את כלל ביקושי הגז במשק", הסבירה הרשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker