נתניהו: מתווה הגז יכניס לישראל מאות מיליארדי שקלים, וייצר מקומות עבודה חדשים

ראש הממשלה סירב לענות לשאלות: "אמרתי מהתחלה שלא ניכנע לפופוליזם ונוציא את הגז מקרקעית הים. אני אביא את המתווה הזה לממשלה ביום ראשון. בטוח שנעביר אותו ברוב קולות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האנרגיה והתשתיות יובל שטייניץ מציגים בשעה זאת במסיבת עיתונאים את מתווה הגז, שסוכם עם החברות ואמור לעלות להצבעה ביום ראשון בממשלה. בהמשך אמור המתווה להגיע לאישורה של הכנסת.

בפתח הדברים אמר נתניהו: "המתווה שהושג שם במרכז את כלכלת ישראל והחברה בישראל. הוא יכניס לישראל מאות מיליארדי שקלים בשנים הבאות. הכסף הזה ישמש אותנו לבריאות, חינוך ורווחה, ולהורדת יוקר המחיה. גז זה אנרגיה יותר זולה מאנרגיות אחרות. עולה פחות לייצר אז המחירים יהיו יותר נמוכים. זה יסייע לפיתוח התעשייה והפריפריה וכך לייצר מקומות עבודה חדשים. זה יעזור גם לביטחון האנרגטי של ישראל, ולניקיון הסביבה כי מדובר באנרגיה נקייה יותר אמרתי מהתחלה שלא ניכנע לפופוליזם ונוציא את הגז מקרקעית הים. אני אביא את המתווה הזה לממשלה ביום ראשון. בטוח שנעביר אותו ברוב קולות".

ראש הממשלה הסתפק במתן ההצהרה, וסירב לענות לשאלות. 

מלשכת השר דרעי נמסר בתגובה: "שר הכלכלה אריה דרעי עקבי ויעשה בדיוק מה שאמר לפני כחודש. השר דרעי ילמד את המתווה שסוכם עם חברות הגז, ישתתף בדיון בממשלה ובסופו יחליט כיצד להצביע. אם וכאשר המתווה יאושר בכנסת, השר דרעי ישקול האם לחתום על סעיף 52". 

שטייניץ אמר: "אנחנו פועלים נגד המגמות הבינלאומיות בשוק הנפט והגז. בשל ירידות המחירים בעולם, נפסקים קידוחי נפט וגז - וגם המצב הביטחוני במזרח התיכון פוגע בכל נושא תגליות הנפט והגז באזור. לפי מיטב הבנתנו, התגליות המשמעותיות של תמר ולווייתן אינן סוף פסוק. יש סבירות גדולה שתגליות משמעותיות של נפט וגז מחכות לתורן בתחומי המים של ישראל. לכן, אני קורא לחברות בינלאומיות לחזור אלינו ולהשקיע בחיפושים במים הכלכליים של ישראל". 

שטייניץ התייחס לסוגיית המחיר, ואמר: הביקורת על המחיר לא רלוונטית, כי הוצאנו את חברת החשמל מהממוצע. בתקרה החדשה לקחנו רק שלושה יצרנים פרטיים, שהמחיר שהם משלמים יהיה נמוך יותר - 4.70 דולר ליחידת חום, וההצמדה היא הרבה יותר מתונה.  

באשר להדחת יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש-הכהן, אמר שטייניץ: "אין שום קשר בין הדו"ח של רשות החשמל להדחה. הגורמים המקצועיים במשרדי הממשלה השונים הגיעו למסקנה שחייבים לבצע רפורמה מקיפה במשק החשמל, ולאחד את מינהל החשמל ורשות החשמל לגוף אחד שמבצע את מדיניות הממשלה בתחום האנרגיה - ולא קובע אותה. ולכן, הרפורמה הזאת לא קשורה בכלל למתווה הגז. וכל ניסיון להציג כאילו יש כאן משהו פרסונלי - הוא לא נכון".

חברת הכנסת שלי יחימוביץ' הגיבה לדברים: "על ממשלת נתניהו רובץ כתם גדול מאוד. זו ממשלת יוקר המחייה. הרפורמות שמציגים באוצר הן כסף קטן לעומת המיליארדים של הגז, שיגיעו לתשובה ונובל. זה מתווה כניעה מוחלט לחברות הגז".

כפי שנחשף ב-TheMarker,

מחיר בסיס זה מוצמד לרכיב הייצור של חברת החשמל – כלומר, נחלק בין ההצמדה הבעייתית למדד האמריקאי + 1%, לצד הצמדה למחיר הפחם (שכיום בשפל) ולמדד הישראלי. לפי הערכות רשות החשמל, צפוי גם מחיר זה להאמיר עד ל-2030 ל-6.4 דולרים ליחידת חום – הרבה מעבר למחיר הגז שהציעה הרשות כתקרה (5.8 דולרים עד ל-2030).

כפי שעוד פורסם הבוקר, הסתפקה המדינה באבני הדרך מינוריות ביותר לפיתוח מאגר לווייתן – התחייבות לספקים בסכום של 1.5 מיליארד דולר בתוך שנתיים מיום אישור המתווה, והזרמת גז בתוך חמש שנים. זאת, אף שלפי המתווה אמורים בעלי לווייתן להשלים את פיתוח המאגר בתוך ארבע שנים בלבד.

אי עמידה באבני הדרך לא תכלול סנקציה מפורשת – אלא שחרור הממשלה מכבלי סעיף היציבות הרגולטורית.

באשר לסעיף זה, שהיווה לכאורה עילה ל"פיצוץ" בשיחות אתמול בבוקר, הסכימה הממשלה להתמיד בהתחייבותה שלא לקדם שינויים רגולטוריים בתחום הפיסקאלי והמבני בשוק הגז למשך 10-15 שנים. זאת, בניגוד לדיווחים המוטעים בכלי התקשורת.

רק באשר להתחייבות מעוררת המחלוקת כי הממשלות הבאות ימנעו כל חקיקה פרטית מצד חברי הכנסת – התחייבות שממילא לא היתה עוברת את מחסום בג"ץ - סוכם על פשרה משפטית שלפיה הממשלה תפעל לסיכול הצעות חוק פרטיות ככל יכולתה – מבלי לקחת אחריות על התוצאה.

עוד במתווה: הפשרת עסקת יצוא הגז ממאגר תמר למתקני יוניון פנוסה הספרדית במצרים, גם במחיר של אי־ודאות סביב פיתוחו של מאגר לווייתן. זאת, ללא הצבת סנקציות ברורות לבעלי לווייתן במטרה לתמרץ אותם לפתח את המאגר - ובמקביל, ללא היערכות רגולטורית להתמודדות עם המשך התלות במונופול תמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker