מדוע שילמו החברות הממשלתיות 
4 מיליון שקל לישראל יהושע?

יהושע צמח מסניף הליכוד בירושלים ונחשב מקורב ביותר ליו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן ■המשטרה חושדת כי שימש צינור להעברת כספים בין לקוחותיו לבכירי ישראל ביתנו

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

עיון בפרוטוקול הארכת המעצר של ארבעת החשודים מלמד כי החקירה סובבת סביב ציר דמותו של הלוביסט והפעיל הפוליטי ישראל יהושע, שחשוד ביותר מעשר פרשיות, שעיקרן הזרמת כספי ציבור לכיסים פרטיים.

סדרת תחקירים שפרסם בינואר TheMarker אודות מוטת פעילותו העסקית של יהושע העלתה תהיה על קשריו כישוריו של האיש, שהמשטרה חושדת כי שימש צינור להעברת כספים בין לקוחותיו לבכירי ישראל ביתנו. כך, נחשף כי חברת נתיבי ישראל (מעצ), ששני מנכ"ליה בעבר נעצרו אתמול, שכרה את שירותיו של יהושע בארבע השנים האחרונות, ללא מכרז, בסכום כולל של כ-700 אלף שקל. ההתקשרות עמו הופסקה בספטמבר, שלושה חודשים לפני שנעצר על ידי חוקרי להב 433 בפעם הראשונה. לטענת מעצ, יהושע הועסק לצורך "טיפול בסטטוטוריקה וחסמים מול רשויות מקומיות".

ישראל יהושע צילום: ניר קידר

נחשף עוד כי תש"ן, האחראית על צנרת הולכת תזקיקי הנפט בישראל, שכרה את שירותי חברת הלובינג של יהושע במהלך ארבע שנים, תמורת שכר טרחה חודשי של 10.5 אלף שקל. יהושע הועסק על ידי החברה גם לפני 2010 שלא באמצעות מכרז, ולמשך שבע שנים. זאת, בעלות כוללת שעשויה להסתכם ב-1.4 מיליון שקל לכל הפחות. בתגובה מסרה תש"ן כי החברה הועסקה "כדי לקדם את נושאי החברה בתחומי ממשל, רשויות מקומיות, מינהלים ומשרדי ממשלה". לכן נשכרו לכאורה שירותיו של יהושע גם על ידי נתגז, למשך שלוש שנים, ללא מכרז, ובעלות של 288 אלף שקל.

לצד אלה שילמה ליהושע גם קצא"א סכום של כ-48 אלף שקל, לצורך סיוע "נקודתי" בשנה החולפת. בכך מסתכמים כספי הציבור שהועברו בשנים האחרונות ליהושע בכ-4 מיליון שקל לפחות.

החברות הממשלתיות טענו כי ניצלו את קשריו הטובים של יהושע בקרב ראשי רשויות שמולן נדרשו לפעול. זאת, בעוד שיהושע עצמו משמש מזה כעשור "לוביסט הבית" של החברה למשק וכלכלה, זרוע הפרויקטים של מרכז השלטון המקומי, בשכר טרחה שמוערך ב-20 אלף שקל לחודש.

יהושע צמח מסניף הליכוד בירושלים ונחשב מקורב ביותר ליו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן. הוא ייצג גם את שותפות חיפושי הגז דלק קידוחים שבשליטת יצחק תשובה מול הממשלה. זו שכרה את שירותיו עבור ליווי בעת דיוני ועדת ששינסקי וועדת צמח. כך, עבד יהושע עבור דלק, בעוד חברי הוועדות מייצגים משרדים שעליהם הופקדו שרים מטעם ישראל ביתנו (האנרגיה והחוץ).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker