נגידת בנק ישראל: תומכת במתווה הגז - אבל צריך לתקן אותו

ד"ר קרנית פלוג הביעה תמיכה במתווה הפשרה מול מונופול הגז - בתנאי שיתוקנו שתי הסוגיות שעל הפרק: הבטחת פיתוח לווייתן והטלת פיקוח מחירים במקרה שיידחה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג, מצטרפת לקריאות לתיקון מתווה הפשרה מול חברות מונופול הגז. בהרצאה בפני פורום מתמחים בבית המשפט העליון בירושלים, הביעה פלוג תמיכה במתווה המתגבש אף שציינה כי "אינו משיג את התוצאה האידיאלית".

בה בעת, פלוג הצטרפה לקריאות לתיקון המתווה, וצידדה בתיקונים שדורש להטמיע אגף התקציבים באוצר. כך התנתה את תמיכתה בשתי הסוגיות שמונחות כיום על הפרק: הבטחת פיתוחו של מאגר לווייתן, והטלת פיקוח על מחיר הגז במציאות של עיכוב בהיווצרות תנאי שוק תחרותיים.

קרנית פלוגצילום: אוליבייה פיטוסי

סוגיות אלה הן שעמדו בבסיס החלטת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לסגת מהבאת המתווה לאישור הכנסת לפני כשבועיים – לצד השאלה הפתוחה של תקרת מחיר הגז במשק. סוגיות אלה שעומדות במוקד הוויכוח בין משרדי הממשלה לבין חברות הגז – היות שאלה רמזו בעצמן על קשיים בפיתוחו של לווייתן במועד הקבוע במתווה.

"לפני אישורו הסופי של המתווה חשוב שייקבעו בו אבני דרך להתקדמות בפיתוח לוויתן וחיבורו למשק הגז הישראלי, ושיוחלט על הצעדים שיינקטו במידה וקצב הפיתוח לא יהיה בהתאם למוסכם" – הצטרפה פלוג לחששות המגזר העסקי מפני אי-טיפולו של המתווה בוידוא הפיתוח של המאגר.

פלוג הצטרפה גם לקריאתו של מבקר המדינה להיערך לכישלון אפשרי של יישום המתווה, באמצעות קביעת חלופה כבר כעת. לדבריה, "חשוב כי אם עיכוב הפיתוח ימנע את היווצרותו של מבנה תחרותי יותר מהנוכחי בשוק הגז - יוגדרו מהלכים חלופיים שיקדמו במקרה זה את חיבורם של מאגרי הגז למשק הישראלי באופן המהיר ביותר האפשרי, לצד מנגנון שיגן על הצרכנים בישראל מפני תמחור מונופוליסטי".

פרט לסוגיות בעייתיות אלה, הביעה פלוג תמיכה עקרונית במתווה, גם אם תחת סייג הנסיבות הקיימות במשק: "עמדת בנק ישראל היא כי בנסיבות שנוצרו המתווה החדש נותן מענה סביר לצרכי המשק, ובפרט לצורך לזרז את חיבורו של צינור גז נוסף ולקדם את פיתוח מאגרי לוויתן וכריש-תנין. כדרכו של משא ומתן, המתווה אינו משיג את התוצאה האידיאלית, אך יש בו יתרונות רבים למשק. משום כך, בנק ישראל תומך בעיקרי המתווה ובהתקדמות ליישומו", אמרה פלוג.

לדבריה, "המתווה מסדיר מגוון נושאים במשק הגז שהיו נתונים באי-ודאות, ובכך יאפשר אסדרה יציבה יותר של משק הגז, שתקל על קידום המימון והפיתוח של המאגרים, ושתאפשר בסופו של דבר יתירות באספקה ומבנה שוק תחרותי יותר מהנוכחי. המתווה תומך גם בהשגת יעד הממשלה לאפשר את מימושם של חוזי היצוא עם מצרים וירדן משיקולים כלכליים ומדיניים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker