נתניהו זעם: "אני מצפצף על זה" - מאחורי הקלעים של הדחת יו"ר רשות החשמל

למה נדחה דיון ההדחה מאתמול? מי השר שהשתתק מול נתניהו? מי ענה לראש הממשלה? ומתי התחיל שטייניץ לחפש אחר מחליף לפרקש-הכהן?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הדחת יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש-הכהן, תוכננה כבר לאתמול. בישיבת הקבינט החברתי-כלכלי הפתיע שר האנרגיה, יובל שטייניץ, כשניסה להחריף את נוסח הצעת חוק ההסדרים, שלפיה רשות החשמל תוכפף תחתיו – ולהוסיף לה גם סעיף הדחה ליושבת ראש. ואולם הניסיון נבלם עקב התנגדות שר האוצר, משה כחלון ואנשיו.

מחשש להעדר רוב, הוחלט להביא את ההחלטה לישיבת הממשלה היום, במעמד ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כדי שיגבה את המהלך – ואמנם המהלך הפוליטי צלח.

פרקש-הכהן. הודחהצילום: ניר קידר
כחלון. שתקצילום: אמיל סלמן

משהובאה ההדחה אל השולחן - כחלון השתתק, בעוד שהממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי, והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אבי ליכט – הם שנזעקו ממקומם.

לוי טען כי הסוגיה שמונחת על הפרק היא שינוי מבני – ולא פרסונלי, וטען כי נוסף על התנגדותו להחלטת ההדחה – אין זה כלל המקום לקבל אותה. ליכט הזהיר כי החלטת הדחה עשויה להיות מותקפת משפטית – ואולם את דבריו היסה לא פחות מנתניהו עצמו: "אתם יכולים לצטט אותי: אני מצפצף על זה", הדהים ראש הממשלה. "שר צריך לקבל החלטות וממשלה צריכה למשול", הוסיף.

ליכט. נזעק צילום: אמיל סלמן
לוי. תקף צילום: דניאל בר-און

בתוך כך, נודע כי בממשלה לא המתינו להחלטת ההדחה היום כדי לחפש אחר מחליף לפרקש-הכהן. בשבועות האחרונים גיששה לשכת שטייניץ בקרב כמה דמויות מענף האנרגיה בדבר האפשרות כי יתפסו את מקומה של פרקש־הכהן — עוד לפני החלטת הממשלה בעניין.

לפי שעה, מסתמן כי לתפקיד ימונה סגן הממונה לשעבר על התקציבים, שאול מרידור, שעבד תחת שטייניץ בתקופתו כשר אוצר.

אגב, עובדי רשות החשמל הביעו בימים האחרונים חשש לגבי עתידם – לנוכח כוונת הממשלה להכפיפם תחת משרד האנרגיה. בהודעה שהעבירה פרקש-הכהן לעובדי הרשות רק אתמול, כתבה להם: "חברים יקרים, הכל בסדר ומחר מליאה כרגיל. הרימו ראש והיו זקופים. אורית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker