חשיפת TheMarker

הקצין שהוצנח לנהל 40 מיליארד שקל בחברת התשתיות הגדולה והמתוסבכת בישראל

תא"ל ניסים פרץ נבחר אמש לתפקיד מנכ"ל מעצ על ידי ועדת איתור, אחרי שדרישות הסף לתפקיד הונמכו. התנועה לאיכות השלטון: "לא בכדי נפתח פתח לטענות בדבר תפירת המכרז"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

תת אלוף ניסים פרץ ייבחר למנכ"ל הבא של נתיבי ישראל (לשעבר מעצ), כך החליטה אמש ועדת האיתור לתפקיד. פרץ, יוצא חטיבת גולני ולשעבר ראש חטיבת הלוגיסטיקה בצה"ל, משמש מ-2011 ראש מינהלת מעבר בסיסי צה"ל לנגב.

כפי שנחשף בשבוע שעבר ב-TheMarker, סומן פרץ כמועמד המוביל לתפקיד. לפי הערכות, הוא זכה לתמיכת משרד התחבורה אף שאין לו ניסיון בתחום תשתיות התחבורה. זאת, לאחר שתנאי הסף במכרז החדש למנכ"לות החברה הממשלתית הונמכו ולא חייבו ניסיון מקצועי בתחום פעילותה של נתיבי ישראל.

כך, בוטל היתרון היחסי שניתן בעבר למועמדים בעלי תואר אקדמי במקצועות הנדסה או אדריכלות, ומהנדסים אזרחיים, למשל, זכו בניקוד זהה לזה של מועמדים בעלי תואר אקדמי במינהל ציבורי או במשפטים. פרץ מחזיק בתואר ראשון במדעי המדינה ובתואר שני במינהל ציבורי.

ערב התכנסותה של ועדת האיתור, בראשות יו"ר דירקטוריון נתיבי ישראל, עודד שמיר, פנתה התנועה לאיכות השלטון אל חברי דירקטוריון החברה בבקשת הבהרות על השינויים שבוצעו בתנאי הסף. "נוכח העובדה כי עיסוקה של החברה בפרויקטים הנדסיים מורכבים, תמוהה ההגדרה הרחבה והמקלה מאד של דרישות הסף, שמסתפקות בתואר ראשון בלבד", כתבה בפנייה היועצת המשפטית של התנועה, עו"ד צרויה מידד-לוזון. "עוד תמוהה חלופת הניסיון, שלפיה גם אדם ללא כל ניסיון עסקי יוכל להתמנות למשרה".

תת אלוף ניסים פרץצילום: טלי מאייר

לטענת התנועה לאיכות השלטון, "ההקלה בדרישות הסף, על פניה, אינה תואמת את הנדרש ממנכ"ל החברה, ולא בכדי פותחת פתח לטענות שהושמעו בדבר תפירת תנאי הסף למועמד ספציפי".

10 חודשים ללא מנכ"ל

כפי שעוד נחשף, שני המועמדים הסופיים הנוספים לתפקיד היו עמוס עוזני, לשעבר מנכ"ל רכבת ישראל ונמל חיפה, ויניב זוהר משפיר הנדסה, שניהל עבור הקבוצה את המקטע הגדול בפרויקט להקמת קו הרכבת המהיר לירושלים (A1).

עוזני וזוהר נמנו גם על רשימת המועמדים הסופיים במכרז הקודם לתפקיד, שבוטל לאחר שמונה חודשי דיונים והתכתשויות פנים-ממשלתיות בין רשות החברות הממשלתיות לבין משרד התחבורה.

לנתיבי ישראל, המנהלת תקציב רב-שנתי של 40 מיליארד שקל ומעסיקה יותר מ-300 עובדים, אין מנכ"ל קבוע כבר עשרה חודשים, מאז עזיבתו של המנכ"ל הקודם, שי ברס, שנעצר באחרונה במסגרת פרשת רונאל פישר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker