אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

מתווה הפשרה שגיבשה ממשלת ישראל מול מונופול הגז הטבעי של חברות דלק ונובל אנרג'י טומן בחובו שתי הקלות מהותיות לטובת החברות, שמשמעותן עשויה להיות גריעה של מיליארדי שקלים מהכנסות המדינה ממיסוי. שתי ההקלות שעליהן החליט צוות המשא ומתן הממשלתי מול חברות הגז נועדו לסייע לבעלי המאגרים תמר ולווייתן ביצוא גז למצרים. ההקלות עשויות לדרוש את תיקון חוק מיסוי רווחי נפט (חוק ששינסקי) - ובכל מקרה, יביאו לקיזוז היטל ששינסקי, שבו יחוייבו החברות במהלך השנים הבאות.

ההקלה הראשונה היא הסכמת המדינה להשתתף במימון הנחת הצינור שמיועד ליצוא הגז ממאגר תמר למצרים, אף שלפי חוק ששינסקי המדינה לא תישא בעלויות הקמה של תשתית ליצוא גז, ולא תסכים לקזז מחבות המס של החברות בגין הוצאות אלה.

לטענת בעלי תמר - נובל, דלק, ישראמקו ואלון גז - הצינור המתוכנן ישרת גם את המשק הישראלי, ולכן על המדינה להשתתף בעלות הקמתו, על ידי קיזוז עלותו החלקית מהמס שהם נדרשים לשלם.

פרופ' איתן ששינסקי והשר יובל שטייניץ בהצגת מתווה הגזצילום: אוליבייה פיטוסי

ואמנם, לפי מתווה הפשרה שפורסם בשבוע שעבר, המדינה תישא ב–50% מעלות הנחת הצינור ממאגר תמר ועד לאסדת הטיפול בגז מול אשקלון. זאת, בעוד שבעלי תמר יישאו בעלות המשך הצינור לגבול המים הכלכליים עם מצרים. לפי הערכות, המדינה תישא בעלות של כ-300 מיליון דולר. סכום זה לא כולל את ההוצאות על קידוחי הבארות שנדרשים לצורך ההפקה הנוספת, שעלותם עוד מאות מיליוני דולרים - הוצאות שמוכרות לצורכי מס. ההשתתפות תעשה על דרך קיזוז תשלומי המס המגזרי שאותו נדרשים בעלי תמר להעביר לקופת המדינה החל ב–2019.

על הדיונים שקיים צוות המשא ומתן הממשלתי בסוגיית ההשתתפות בעלות הצינור דיווח TheMarker לפני שלושה שבועות, עוד לפני שהושג ההסכם בין הצדדים. זאת, על רקע הלחצים שהפעיל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, על הפקידות המקצועית כדי להגיע לפשרה כוללת במחלוקות השונות מול מונופול הגז.

תמר כבר זכה לקיזוז מס לתקופה כפולה

צינור הגז השלישי שיונח בין בארות תמר לאסדה נועד לשרת את חוזה יצוא הגז שנרקם בין השותפות בתמר לבין יוניון פנוסה גז (Union Fenosa Gas) הספרדית, שמחזיקה במתקן מושבת להנזלת גז בצפון מצרים. עד כה, הצדדים חתמו על מזכר הבנות למכירה כוללת של 67.5 מיליארד מ"ק גז (24% מנפח תמר) במשך 15 שנה - בסכום כולל שעשוי להגיע ל–15 מיליארד דולר.

הצדדים סיכמו כי בעלי תמר יישאו בעלות הצינור עד לגבול המים הכלכליים של ישראל־מצרים, ואילו משם תממן את הפרויקט יוניון פנוסה. לפי אומדני בעלי תמר, עלות הפרויקט אמורה להסתכם ב–2–1.5 מיליארד דולר.

שותפות תמר הציעו למדינה לנצל את הנחת הצינור הנוסף לצורך הכפלת כושר ההולכה מהמאגר מ–12 BCM ל–20.4 BCM בשנה - מעבר למה שנדרש בחוזה מול הספרדים. באוצר לא מיהרו להסכים להכרה בכלל עלות הפרויקט, שתכליתו הראשונית היא יצוא, ודאי שלא בעלות הצנרת שתונח מאסדת הטיפול בגז לכיוון מצרים. כמו כן, ההצעה נתקלה בבעיה, היות שהחוק הקיים לא נותן מענה לטענה כזו לשימושים מעורבים.

עם זאת, במסגרת שורת ההקלות במס שלהן זכה מאגר תמר מתוקף חוק ששינסקי, הורחב גם טווח הזמן להכרה בעלויותיו שניתנות לקיזוז. כך, בעוד שכל המאגרים יוכלו לבקש הכרה בעלויות הרצה למשך שנתיים מיום הפקת הגז, מאגר תמר יזכה לתקופה כפולה. משמע, בעלי תמר רשאים להוסיף על סל ההוצאות המוכר להן גם כאלה שיירשמו עד מארס 2017 - ובהן גם הנחה של צינור חדש. 

להקלה מיסויית זו נלווית גם כוונת הממשלה לשנות את החלטת היצוא מלפני שנתיים, שמונעת מבעלי תמר לייצא את הגז כבר כעת. לפי מתווה הפשרה, ההחלטה אכן תשונה כדי לאפשר לתמר להקדים את היצוא - עוד לפני חיבור מאגר לווייתן לחוף, וכן להגדיל את כמויות הגז המיוצאות למצרים מעבר לרף הקבוע כיום.

תרגיל בדלת האחורית

לצד ההכרה בעלות הצינור, ביקשו החברות לבטל את הסייג שקבעה ועדת ששינסקי, שלפיו כל עסקה ליצוא גז תחויב בהיטל שייגזר מהמחיר הממוצע של העסקות האחרונות בשוק המקומי. כלומר, אם ספקית גז תייצא גז במחיר נמוך מזה שבו הוא נמכר לשוק המקומי - היא תידרש לשאת במס גבוה יחסית. כך, הבטיחה המדינה כי לכל הפחות, תזכה לחלק זהה במכירת הגז, ללא קשר לייעודו.

אלא שקביעה זו היתה מועדת לכרסום. זאת, לנוכח המחיר המנופח יחסית של הגז בשוק המקומי - שמונופול תמר הקפיץ מ-2009 בכ-56% - בעוד שמנגד, שוק יצוא הגז מתאפיין בירידות מחירים חדות בעקבות צלילת מחירה של חבית נפט. ואמנם, במתווה הפשרה שפורסם בשבוע שעבר נכלל מנגנון מתוחכם שנועד לכאורה לשמירה על יציבות מחיר הגז בשוק המקומי - אך בדלת האחורית העניק לחברות הגז פתרון לפער המחירים מול היצוא, ואיפשר להן חלון הזדמנות לקיזוז במס.

לפי המתווה, יצואני גז יחויבו להציע את התנאים שעליהם סיכמו בחוזי היצוא - גם ללקוחות חדשים של גז במשק הישראלי. כלומר, אם יחתמו בעלי תמר ולווייתן מול לקוח יצוא על חוזה בתנאים עדיפים מאלה שהציעו בישראל - לקוחות מקומיים יוכלו לבקש לעצמם את אותו חוזה. זאת, אגב, רק לגבי המחיר - ולא לגבי תנאים אחרים של אספקת הגז, כמו למשל שיעור Take or Pay (שיעור הגז החוזי שעליו מתחייב הלקוח לשלם גם אם לא צרך בפועל).

לפי המתווה, על המייצא להציע את נוסחת המחיר ביצוא למשך שלוש שנים. בתמורה, המס שייגבה ממנו לא יחושב לפי מחיר הגז בשוק המקומי - אלא לפי מחיר היצוא. זאת, ללא קשר לניצול ההצעה בפועל על ידי לקוחות ישראליים. במלים אחרות, די יהיה בהצעה להשוות את חוזי היצוא - ללא מימושה מצד לקוחות ישראליים - כדי להקנות לבעלי המאגרים הנחה משמעותית במס המוטל עליהם, בעבור יצוא גז בהיקפים משמעותיים הרבה יותר.

ההישג שחברות הגז רשמו באמצעות התרגיל מתחדד נוכח הקביעה שספירת שלוש השנים לאופציה של הלקוח הישראלי תחל מיום חתימת חוזה היצוא - ולא מיום הפקת הגז מהמאגר. כלומר, אם בעלי לווייתן יחתמו בעוד חודש על חוזה סופי ליצוא גז למתקן BG בצפון מצרים, הלקוח הישראלי החדש יוכל לחתום על אותו החוזה, ולקוות כי יזכה לגז בסוף 2019.

בנוסף, בשלוש השנים הקרובות לא צפוי ביקוש חדש מצד לקוחות הגז הגדולים במשק, שכבר נעולים בחוזים מול תמר, ולכן סיכויי מימוש האופציה נמוכים - ולא צפויים להיות משמעותיים.

כך, חשיפת בעלי המאגרים לתמחור זול של גז בשוק המקומי תישאר נמוכה - בעוד שהיצוא יזכה לפטור חלקי ממס שצפוי להסתכם בלפחות עשרות מיליוני דולרים, לנוכח הצמדת מחירי הייצוא למחירי הנפט הנמוכים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker