ירון זליכה - הדובר המרכזי בהפגנה הערב נגד הסדר הגז; הסטודנטים: "להפחית את המחיר"

הפגנות ייערכו בת"א, באר שבע, ירושלים, קיסריה וקרית שמונה תחת הכותרת: "לעצור את שוד הגז, להוריד את המחיר ל-3 דולרים" ■ פרופ' זליכה: "המתווה - לא אחר מאשר שוד מאורגן"

ליאור דטל
TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל
TheMarker Online

היום, יום שבת, ייערכו מספר הפגנות ברחבי הארץ תחת הכותרת "עוצרים את שוד הגז". ההפגנה המרכזית תערך בכיכר הבימה בתל אביב. הפגנות נוספות ייערכו בירושלים, קרית שמונה ובבאר שבע. בנוסף, צפויות הפגנות מול בית ראש הממשלה בירושלים ומול ביתו הפרטי של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בקיסריה. להפגנה בשבוע שעבר, שנערכה בתל אביב הגיעו כ-7,000 מפגינים.

הדובר המרכזי בהפגנה נגד מתווה הגז, פרופ׳ ירון זליכה, ששימש כחשב הכללי לשעבר במשרד האוצר וכיום מרצה במכללה האקדמית קרית אונו, הודיע כי ינאם בעצרת נגד מתווה הגז ויסביר את סעיפי המתווה. "מתווה מונופול הגז הוא לא אחר מאשר שוד מאורגן של נכסי ישראל שחולקו מלכתחילה ללא מכרז בצורה שראוי שתיחקר על ידי מבקר המדינה", מסר זליכה. "הגיע הזמן להראות לממשלה כי עם ישראל לא מוכן להמשיך ולאכול לוקשים במדינה שבה הדיור הוא הכי יקר במערב, הרכב היקר במערב וכעת גם רווחי מונופול הגז הכי מופרזים במערב", אמר.

מטה המאבק במונופול הגז כולל את הארגונים: אנו, העמותה לכלכלה בת קיימא, הפורום הישראלי לאנרגיה, הפורום המשפטי למען ישראל, התנועה לאיכות השלטון, חדר המצב, ירוק עכשיו, ישראל יקרה לנו, ישראל 2050 ומגמה ירוקה.

מארגני ההפגנה כותבים בדף הפייסבוק שלה: "שרי הממשלה צריכים להפסיק לפחד ולקבוע מתווה שהוא בעד האזרחים - לדרוש גז זול ואת פירוק המונופול. המשקיעים לא יברחו - אין אף יזם שינטוש אווזה שמטילה ביצי זהב. בארה"ב משלמים על הגז שני דולרים, אין סיבה שבישראל ישלמו יותר משלושה. פיקוח על מחיר הגז יפחית את יוקר המחיה, יבטיח חיבור של מפעלים לגז וכולנו ננשום אוויר נקי יותר".

לעמוד הפייסבוק של מארגני ההפגנה - ליחצו כאן

"הטייקונים, בסיוע עוזריהם הפוליטיקאים וחלק מכלי התקשורת, מנסים לשכנע אותנו ש"הכל סגור". זה ספין - הם רוצים לדכא את המחאה. הם רוצים שנשתוק. כאילו שאם הפוליטיקאים יצביעו בעד מונופול על משאב הטבע שלנו, אנחנו נקבל את זה.כאילו שאם הפוליטיקאים יתנו לתשובה ונובל להפקיע מחירים על הגז של כולנו, אנחנו נשלם את חשבונות החשמל המופקעים ונשתוק. המונופול הוא לא חוקי. הצבעה על אישור המונופול היא לא לגיטימית.
לא נקבל כל החלטה שלא תפרק את מונופול הגז של תשובה ונובל אנרג'י.כל עוד לא יפורק מונופול הגז - מאבק הגז יימשך".

מטה המאבק במונופול הגז כולל את הארגונים אנו, העמותה לכלכלה בת קיימא, הפורום הישראלי לאנרגיה, הפורום המשפטי למען ישראל, התנועה לאיכות השלטון, חדר המצב, ירוק עכשיו, ישראל יקרה לנו, ישראל 2050 ומגמה ירוקה.

צילום: עופר וקנין

הסטודנטים: להפחית את מחיר הגז

ירון זליכהצילום: תומר אפלבאום

לראשונה מאז המחאה החברתית, הסטודנטים יוצאים נגד טייקון: התאחדות הסטודנטים הכריזה על הצטרפותם למאבק הציבורי במתווה הגז. בישיבה שנערכה אתמול (שישי) החליטה ההתאחדות, המייצגת את אגודות הסטודנטים ברחבי המכללות והאוניברסיטאות בארץ, לפעול להורדת מחיר הגז. מההתאחדות נמסר כי החל משבוע הבא היא תיזום פעילויות שונות ברחבי המדינה, שיכללו הסברה של המתווה שהושג עם מונופול הגז, אותו מבקש ראש הממשלה, בנימין נתניהו להעביר. זאת הפעם הראשונה שבה התאחדות הסטודנטים יוצאים למחאה מאז המחאה החברתית של 2011.

בסקר שערכה ההתאחדות בקרב מדגם של 300 סטודנטים עלה כי 70% מהסטודנטים בעלי הדעה בנושא, מתנגדים למתווה הגז הנוכחי ו-82% מהם אמרו כי על המדינה לפקח על מחירי הגז. 77% מהסטודנטים שהשתתפו בסקר אמרו כי הנושא חשוב מאוד עבורם, ו-17% אמרו כי הוא חשוב במידה בינונית. רק 6% מהסטודנטים טענו בסקר כי הנושא לא חשוב. 90% מהסטודנטים אמרו כי על המדינה היה לפרסם את מתווה הגז, שפורסם לבסוף רק השבוע. 

״הפער הגדול ביותר הוא הוויכוח בנוגע למחירי הגז שיימכר לישראל. צריך למצוא נוסחה שתצמיד את המחיר הממוצע העולמי ויהיה הוגן גם כלפי הצרכנים וגם כלפי השותפות״, אמר עמית שפר, יו״ר אגודת הסטודנטים של חיפה. אביב איטח, יו״ר האגודה במרכז האקדמי פרס הוסיף: ״זוהי החלטה קריטית לכלכלה שלנו. חובתנו כסטודנטים שמתקשים להתמודד עם יוקר המחייה להשמיע את כולנו ולעשות הכל לטובת השפעה על המחיר הסופי לצרכן״. 

יו״ר ההתאחדות גלעד ארדיטי מסר: ״נעשה כל שביכולתנו בכדי לשנות את מחיר הגז. אנחנו מחויבים להאבק על הנושא הזה לטובת כלל אזרחי המדינה בהווה ובעתיד״. 

מפגינים נגד הסכם הגז בכיכר הבימה בתל אביבצילום: עופר וקנין

מחיר הגז כיום, שנמכר על ידי הבעלים של תמר (דלק בבעלות יצחק תשובה, ונובל אנרג'י) הוא 5.5 דולרים ליחידת חום. לפי המתווה הנוכחי, נובל אנרג'י ודלק ימכרו את מאגרי כריש ותנין הקטנים בתוך 14 חודשים, ובתוך שש שנים תמכור דלק את אחזקותיה במאגר תמר (31.25%), בעוד שנובל תדולל במאגר מ-36% ל-25% ותוותר על זכות הווטו. בתמורה, יוענק לחברות פטור מהסדר כובל במאגר לווייתן – שיאפשר להן להמשיך לשתף פעולה בפיתוחו – ולנובל תישאר בעלות צולבת במאגרי תמר ולווייתן. כמו כן, לא יוטל פיקוח על מחיר הגז, אלא תיקבע "תקרה זמנית", ולא ייפתחו חוזי תמר המנופחים שנחתמו במשק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker