יחימוביץ': "תומך גדול של נתניהו בקונגרס מחזיק מניות נובל אנרג'י; חברות הגז עובדות בשיטות מלוכלכות"

ח"כ שלי יחימוביץ' בראיון ל-TheMarker TV: "למייקל מק'קול, יו"ר ועדת הקונגרס החשובה לבטחון המולדת, תומך נלהב של נתניהו, יש 2 מיליון דולר במניות נובל אנרג'י; על כל פוליטיקאי שמנסה לגעת בנושא הגז מוציאים סיפורים"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"למייקל מק'קול, יו"ר ועדת הקונגרס החשובה לבטחון המולדת, תומך נלהב של ראש הממשלה בנימין נתניהו, יש 2 מיליון דולר במניות נובל אנרג'י" - כך כותבת חברת הכנסת שלי יחימוביץ' בפוסט שהעלתה לפייסבוק.

יחימוביץ כותבת עוד כי "זו הפרשנות האישית שלי, והיא נשענת על עוד פרטי מידע שיש בידי: נתניהו בחר במודע לתת לאמריקאים את המתנה הזאת ואף התחייב בפניהם לסגור עסקה, מהר, ובתנאים מופלגים לנובל... וכך, באופן אבסורדי, ראש ממשלה שהמומחיות שלו היא התגרות באמריקאים והליכה עד הקצה ביחסים איתם, ראש ממשלה שהלאומיות וזקיפות הקומה בגרונו, הוא זה שנכנע כניעה מוחלטת ללחץ האמריקאי במקום הכי כואב, הכי משפיע על החברה והכלכלה בישראל בעשרות השנים הבאות.

"כאן אני מאמינה, בצער, אנחנו אוכלים את פירות הבאושים של היחסים הקשים עם האמריקאים" .

מוקדם יותר פורסם כי מזכיר המדינה האמריקאי, ג'ון קרי, החזיק נכון ל-2013 במניות חברת הקידוחים האמריקאית נובל אנרג'י בסכום של 500 אלף דולר עד מיליון דולר - כך עולה מהצהרת ההון שלו, כפי שמופיעה באתר opensecrets.

מייקל מק'קול (במרכז) צילום: איי-פי

בראיון ל-TheMarker TV וערוץ הכנסת, לפני התכנסות הקבינט המדיני-בטחוני שצפוי להכריע בסוגיית הגז, אמרה יחימוביץ': "כל פוליטיקאי וכל רגולטור שמנסה לגעת מיד מוציאים עליו אלף סיפורים לכאורה מעברו, ומנסים להביא אותו לכך שיפסול את עצמו מלדון בזה".  

יחימוביץ' אמרה: "אני יודעת ששר האוצר משה כחלון היה הראשון (שפסל את עצמו מלדון בסוגיית הגז בגלל חברותו ארוכת השנים עם קובי מימון-צ"ז), אבל יש להם על הכוונת עוד כמה. הם עובדים בשיטות מאוד מלוכלכות, ועם המון המון המון כסף. כמה מיליונים שהם לא ישימו על הקמפיין הזה - זה ישתלם להם כי זה יניב להם מיליארדים. הבעיה שהמיליארדים הללו הם שלנו, של הציבור".

יחימוביץ' טוענת כי הטייקונים השתכללו כעת לעומת המלחמה שניהלו נגד "חוק ששינסקי". "הטייקונים היו אז פחות מיומנים" היא קובעת. "הם לא הבינו מאיפה זה מגיע עליהם. הם עשו מופעי ראווה יחצ"ניים. כל מיני גורמים פרסמו מודעות נגדי, נגד שר האוצר דאז יובל שטייניץ ונגד פרופ' איתן ששינסקי על גבי עמודים שלמים. סוללת הלוביסטים פעלה אז בצורה יותר וולגרית ולכן היה קל לפעול מולם. לצערי, הם נעשו יותר מתוחכמים ועובדים יותר מאחורי הקלעים ומפעילים לחץ אין סופי".

עוד אמרה כי "יש כאן כניעה מטורללת חסרת תקדים לאינטרסים של טייקונים. לו אני הייתי תשובה או נובל אנרג'י, והייתי שומעת את רה"מ אומר 'תגמרו מהר, דחוף לי', הייתי אומרת לעצמי 'טוב, גם נותנים לי מונופול, גם אין פיקוח על המחירים, למה שאני אקח 6 דולר ליחידת אנרגיה, שהעלות שלה עולה דולר? אני אקח 20 דולר'. אין לי טענות אליהם (תשובה ונובל אנרג'י-צ"ז), יש לי טענות אל מי שהציבור בחר בו כדאי שייצג את האינטרסים של הציבור".

בנימין נתניהו במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

באשר לאזהרה שהשמיע נתניהו, לפיה קיים חשש ש"הגז ישאר באדמה", אמרה יחימוביץ' כי "אין אף מילה אחת נכונה. מדהים שהמסרים של חברות הגז זהים למסרים של רה"מ. אנו אומרים הון שלטון וכאן רואים את זה באופן מזוקק".

יחימוביץ' מעלה שאלות לגבי אופן התנהלותו של נתניהו: "נגיד אם רה"מ היה מגיע למסקנה שחייבים עכשיו לפתח את לוייתן ועכשיו לשים צינור נוסף בתמר - מה שבאמת דחוף, ולכן הוא מוכן להתפשט לגמרי לפני הטייקונים ולתת מונופול ולא לפקח על המחירים ולא לגבות מסים, אז למה הוא מוכן לאחר בעוד כמה שנים את פיתוח לוייתן ולא לא לשים צינור שני בתמר? אפילו אם אני מנסה לרדת להיגיון של נתניהו לא הייתי מגיעה לאותה מסקנה כי זה בלתי אפשרי".

בעניין התחרות בשוק הגז דיברה יחימוביץ' על המתווה שהוצע, ונדחה, על ידי הממונה על ההגבלים הפורש, פרופ' דיוויד גילה: "המתווה הזה היה מאוד פשרני. אפילו גילה בעצמו אמר שהמתווה שהוא הציע לא שם קץ למונופול אבל יצר איזשהו סיכוי שתהיה תחרות. במתווים הללו (שמוצעים על ידי נתניהו) אין שום סיכוי שתהיה תחרות בעשרות השנים הקרובות וחמור מזה, וגם לא יהיה פיקוח על המחירים. אם מישהו יעשה בוננזה מטורפת על הגז - הגז לא יהיה זול מאוד, ובמקום להנות מהאוצר שנפל עלינו ניתן אותו לתשובה ולנובל".

באשר לסירובו של תשובה לחלק מהדרישות אמרה יחימוביץ': "אפילו הפתח הקטן של תחרות הוא לא מוכן. מה פירוש הוא לא מוכן? יש בעל עסק שיודיע לממשלה שהוא לא מוכן שיגבו ממנו מס או היטל? מאיפה הגיע המעמד הזה של מלכים עתירי כוח שמודיעים למישהו? יש ריבון במדינה".

גלאון, בחודש אפרילצילום: מוטי מילרוד

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אבי ליכט שיגר לה אתמול מכתב בו הודיע כי הדיון בקבינט הוא חוקי וכי ההסדר יובא לאישור הממשלה ואף ידון בכנסת. לדבריה, "העברת מתווה הגז לקבינט המדיני-בטחוני הוא פרוע, מופרך ומגונה".

"הקבינט המדיני-בטחוני הוא הפורום הנצור, הסגור, השמור, השחור ועוד כל השמות החשאיים, שבו מוכרעת הכרעה שהיא חברתית וכלכלית באופן מוחלט" אומרת יחימוביץ'. "אם יש היבט או שניים שהם מדיניים או ביטחוניים, שעליהם ידונו בקבינט המדיני-בטחוני. אבל, להכריע על כל מתווה הגז שהוא מתווה עסקי שקובע את הגורל של השווקים לעשרות השנים הבאות בתוך פורום שהוא סודי מהגדרתו הוא דבר שמעצם הגדרתו הוא מגונה לחלוטין".

היא הוסיפה כי "כל ההחלטות בנושא הגז היו אמורות לעבור דרך הכנסת ובחקיקה, לאחר שמיעה של מומחים, לאחר דיון. הציבור יכול היה לשמוע. כל הטיפול בסוגיית הגז מקצין בחשאיות ובהיעדר שקיפות וזוהי מילה קלה. הקבינט המדיני-בטחוני זה שיא חדש שנפרץ שלא עומד בשום סטנדרט. בעצם לא רק רומסים את הכנסת - רומסים את הציבור".

סמס מזהבה

מרצ שלחה היום מסרון לחברי הקבינט לקראת הדיון במתווה הגז ובו קריאה "אל תשתף פעולה עם המחטף של נתניהו המשתמש באמתלה ביטחונית כדי להעביר מתווה כניעה בדלתותיו הסגורות של הקבינט".

בהודעת הטקסט שנשלחה לשרים נכתב: "בשביל רגעים כאלה נכנסת לפוליטיקה. ההחלטה שתקבל היום על סוגיית הגז היא אחת ההחלטות החשובות שקיבלת ותקבל בחיים הפוליטיים. הקול שלך שווה טריליון שקל. אל תשתף פעולה עם המחטף של נתניהו המשתמש באמתלה ביטחונית כדי להעביר מתווה כניעה בדלתותיו הסגורות של הקבינט. אל תשאיר במו ידיך את הגז הטבעי, משאב הטבע היקר והחשוב ביותר שיש לנו, בידי המונופול האימתני והסחטני של יצחק תשובה. אל תפקיר את עתיד ילדינו. שים בצד את השיקולים הפוליטיים, את התורמים ואת הלחצים מהלוביסטים וקבל את ההחלטה הנכונה - הצבע נגד מתווה הכניעה של נתניהו. החזר את ההחלטה לכנסת. מגיע לנו מתווה שמטרתו טובת הציבור ולא טובת הטייקונים. זה בידיים שלך. בתודה, מרצ".

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה כי "לא רק ברוני הגז יכולים להעביר מסרים כתובים למקבלי ההחלטות. הכניעה המדהימה והמוחלטת של נתניהו אל מול מונופול הגז מעלה חשד חמור שלא טובת הציבור היא שעומדת לנגד עיניו ומדיפה את ריח פגישותיו העלומות עם יצחק תשובה – פגישות שאת תוכנן הוא לא מסכים לחשוף. פניתי ליועץ המשפטי בבקשה שלא יכשיר את השרץ ולא יאפשר למתווה הגז לעבור הרחק מעין הציבור בלי דיון ובלי טיפת כבוד לאזרחים ולדמוקרטיה, תוך זריקת המילים 'בטחון המדינה' לכל עבר ללא כל הצדקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker