יחסים מיוחדים |

רגע לפני הסכם הגז: הסוד של ג'ון קרי נחשף

מזכיר המדינה האמריקאי, שפנה בדצמבר אל ראש הממשלה כדי להגן על עסקות הייצוא של לווייתן, החזיק במניות נובל אנרג'י במאות אלפי דולרים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

מזכיר המדינה האמריקאי, , החזיק נכון ל-2013 במניות חברת הקידוחים האמריקאית נובל אנרג'י בהיקף של 500 אלף דולר עד מיליון דולר - כך עולה מהצהרת ההון שלו, כפי שמופיעה באתר opensecrets.

אחזקה זו מעוררת דאגה לנוכח הישראלי במהלך השנתיים האחרונות – החל בקידום עסקת ייצוא הגז ממאגר לווייתן לירדן למצרים, וכלה בהתערבותו החריגה בהימשכות ההליכים הרגולטוריים בישראל.

ג'ון קריצילום: אי־פי

קרי טילפן לפני שבעה חודשים אל ראש הממשלה בנימין נתניהו והביע "דאגה מפני אי הוודאות הרגולטורית בישראל", לאחר החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, לסגת מהסדר הפשרה המינורי שגיבש מול מונופול הגז של דלק ונובל אנרג'י.

כמו כן, גורם מקורב לעסקת הייצוא שנרקמה בין לווייתן לירדנים סיפר בעבר ל-TheMarker כי "מי שעמד מאחורי ההסכם ודחף במרץ להשלמתו היה מזכיר המדינה האמריקאי". לדבריו, "קרי פעל לקידום ההסכם מתוך מטרה לבסס את הציר המתון במזרח התיכון - מדינות ערב המתונות וישראל. במהלך השיחות הוא נפגש עם נציגי המשלחות ועודד אותן להגיע להסכם. התמיכה האמריקאית הורגשה לאורך כל הדרך - מבחינתם ההסכם הוא מהלך אסטרטגי וגורם מייצב".  

נובל אנרג'י, שמפעילה את קידוחי הגז בישראל ושותפה בכלל העתודות שלחופיה, צפויה להישאר מונופול בענף גם לאחר יישום שגיבשה הממשלה עם חברות מונופול הגז. זאת, לאחר שאיימה בפנייה לערכאות שיפוטיות נגד ישראל במידה שזכויותיה ייפגעו.

בשיחה עם TheMarker אמר אתמול בכיר בלשכת ראש הממשלה כי , כדי שלא להרחיק חברות בינלאומיות חדשות מהשוק המקומי.

"אם ישראל תתייחס לשחקנים הוותיקים כאל אויבי העם, החדשים ישמעו על כך - ולא יבואו", אמר הבכיר. "זה לא חכם, ואין שום מקום להוציא את נובל מישראל. זה ירתיע שחקנים חדשים, גם כי ההליכים המשפטיים יהיו ארוכים וגם כי ייקח זמן רב למצוא לה מחליף", הוסיף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker