נתניהו מגביר את הלחץ: דורש פשרה מזורזת עם מונופול הגז הטבעי

גורמים ממשלתיים התחייבו בפני חברות הגז להשלים את ההסדר מולן עד סוף יולי ■ מקור ממשלתי: "לשכת רה"מ משדרת לחץ לסגירה מהירה - ורוח המפקד ברורה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הקציב לפקידות המקצועית במשרדי הממשלה כחודש להגיש לאישור הממשלה הסדר פשרה מוסכם עם חברות מונופול הגז הטבעי.
לוח הזמנים המזורז שהכתיב נתניהו נמסר לחברות הגז כבר לפני כמה שבועות. גורמים ממשלתיים התחייבו אז בפני בכירים בחברות לסיים את גיבוש הרגולציה החדשה בענף עד סוף יולי. 

ההתחייבות הלא רשמית נמסרה חרף המחלוקות הכבדות בין הפקידות המקצועית בממשלה לבין חברות הגז — ובעיקר חרף המחלוקות הפנימיות בשורות הממשלה. על רקע זה, תפס בימים האחרונים את המושכות בניהול המשא ומתן מול חברות הגז נציגו של נתניהו, יו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל. זאת בעוד אנשי משרד האוצר, למשל, נדחקים מקדמת הבמה.

הסיבה להחלשת האוצר נעוצה בדחיפת אנשי אגף תקציבים להתערבות אגרסיבית יותר בתמחור הגז הטבעי במשק, לרבות קביעת תקרה נמוכה למחיר הגז ושינוי כמה מהתנאים הדרקוניים לכאורה שהכתיב מונופול תמר בחוזי הגז שעליהם חתם עד כה במשק.

לעומתם, מצדדים קנדל וסגנו, מוריס דורפמן, בקביעת תקרת מחיר מתונה יחסית לגז, ומתנגדים נחרצות לכל התערבות בחוזי גז חתומים. באשר לצלע השלישית, משרד התשתיות — זה תומך בעמדת קנדל, בעוד שר התשתיות, יובל שטייניץ, "מיישר קו" עם אמירותיו של נתניהו בדבר חשיבות אישור הפשרה המוצעת במהרה.

בנימין נתניהו במליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

גורם ממשלתי אמר אתמול כי "לשכת ראש הממשלה משדרת לחץ לסגירה מהירה — ורוח המפקד ברורה".

נתניהו: "לא נתפשר על זכויותינו"

עמידה ביעד שקבע נתניהו כרוכה בכינוס הקבינט המדיני־ביטחוני ברביעי הקרוב לצורך דיון בעקיפת התנגדותו של הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, להסדר המסתמן.

במקביל לדיון שייערך בקבינט, מתכוונת הממשלה לפרסם לשימוע ציבורי את ההסדר המוצע כולו — לרבות הנספחים שעוסקים בסוגיית הפיקוח על חברות הגז, תמחור הגז, ההקלות על היצוא שלו ומתווה המיסוי על הגז המיוצא.

יוג'ין קנדלצילום: דניאל בר און

לציבור יינתן פרק זמן קצוב להשמעת עמדותיו והשגותיו ביחס להסדר המוצע, ולאחר שייבחנו ההערות — יובא ההסדר לאישור ממשלה.

בפני תוכניתו המזורזת של נתניהו ניצבים לפי שעה שלוש אבני נגף. הראשונה היא המחלוקות הפנימיות בממשלה, ובין הממשלה לבין חברות הגז, בעיקר בסוגיית הרגולציה על מחיר הגז, הסדרי יצוא הגז ומיסויו וכן הסדרי אכיפת השינוי המבני המרוכך בענף.

המכשול השני הוא עמדתו של שר הכלכלה, אריה דרעי (ש"ס), שאמור לחתום על עקיפת סמכויות הממונה על ההגבלים כדי לאשר את השינוי המבני המוצע, אך מקפיד לפי שעה לשמור את קלפיו קרובים לחזה.

המכשול השלישי שצפוי הוא כמה עתירות לבג"ץ מצד ארגונים חברתיים נגד המהלך המזורז ונגד טיבו, שכבר נכתבות בימים אלה.

בפתח דבריו אתמול בישיבת הממשלה, התייחס נתניהו לדברים ואמר כי הוא נחוש להביא את הסדר הפשרה מול חברות הגז לדיון בקבינט עוד השבוע. נתניהו חזר על דבריו מכנס הרצליה בשבוע שעבר, תקף את "המתקפות הפופוליסטיות" כלשונו נגד הפשרה המוצעת, והזהיר מניסיונן העגום לכאורה של מצרים וארגנטינה לשנות את הרגולציה בשטחן וטען כי "זה לא יקרה פה".

לדבריו, "כל עיכוב בהחלטה מעמיד בסכנה את יכולתנו ליהנות מאוצר הטבע הזה, ואני נחוש לקדם פתרון מעשי". נתניהו סייג את דבריו בזכות הסדר הפשרה בכך שטען כי "המתווה שנביא מבטיח מחיר תחרותי ומונע אפשרות להפקעת מחירים. החברות הפרטיות צריכות לדעת שלא נתפשר על כל הזכויות שמגיעות למדינה מאוצרות הטבע שלה".

למסרים אלה הצטרף בהמשך גם שטייניץ: "אנחנו כבר בעיכוב של כשנתיים בפיתוח מאגר לווייתן, והדרך הטובה והמהירה לבטל מונופולים היא לדאוג לפיתוח המאגרים ולעודד קידוחים נוספים".

שטייניץ הדגיש בדבריו את הממד הגיאופוליטי של פיתוח מאגרי הגז — שעומד בבסיס החלטת הקבינט הצפויה לעקוף את סמכויות גילה. עוד טען שטייניץ: "כרגע אין שום חברה בינלאומית שממשיכה לחפש גז ונפט במים של מדינת ישראל. זה מצב חמור, אנחנו צריכים לשנות אותו ולדאוג ליציבות רגולטורית ולתנאים שיאפשרו את המשך חיפושי הגז והנפט".

מגבירים הלחץ 
על אריה דרעי

בתוך כך, האופוזיציה מגבירה את לחציה על דרעי בעניין הפשרה המסתמנת מול מונופול הגז. יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), הזכיר אתמול לשר הכלכלה כי לפי חוק ההגבלים העסקיים, עקיפת הממונה על ההגבלים חייבת להיעשות בהיוועצות עם ועדת הכלכלה, וביקש מדרעי להופיע בפני הוועדה.

"אם ראש הממשלה חושב שהוא יוכל להעביר את הסכם הגז רחוק מעיני הציבור בישיבה סגורה של הקבינט — טעות בידו, ואם שר הכלכלה חושב שהוא יוכל לעקוף את חובת ההיוועצות עם ועדת הכלכלה לפני קבלת החלטה — טעות בידו", כתב כבל לדרעי.

לדבריו, "הגולל טרם נסתם וחובתי כיו"ר ועדת הכלכלה לדרוש תשובות והסברים באשר להסכם המתגבש לפני אישורו. אמות המידה הציבוריות מחייבות אותנו לעשות רק מה שטוב לאזרחי ישראל, ולא להיכנע להסכמים רק בשל לחץ הזמן או שיקולים אחרים. ולכן, יואיל נא שר הכלכלה להגיע לוועדה, כדי לענות על שאלה אחת: האם ההסכם טוב לאזרחי ישראל או לא".

שלשום היתה זו חברתו של כבל לסיעה, שלי יחימוביץ', שהפצירה בדרעי שלא לעשות שימוש בסמכותו כדי לעקוף את גילה: "נותרת מגן השקופים היחיד בממשלה. אל תשליך מידיך את השליחות הזאת", כתבה לשר הכלכלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker