משה כחלון מציג: מטען צד מתוצרת עצמית

המסר ששידר כחלון היה "אין לי חברים זולת הצרכנים". אבל עכשיו, במאני־טיים, פתאום הוא החליט שיש לו חבר, קובי מימון, ולכן הוא לא נוגע בגז

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים96
סמי פרץ

שבוע לאחר כניסתו , כשעל כתפיו משא עצום של ציפיות לפעולות למען הציבור והצרכנים, עלה משה כחלון על מטען הצד הראשון - והוא מתוצרת עצמית.

ערב הבחירות התבטא כחלון בנחרצות על כוונתו לפעול לפירוק מונופול הגז של קבוצת דלק, נובל אנרג'י, רציו וישראמקו. בישראמקו שולט קובי מימון, חברו הקרוב של כחלון.

בזכות לפעול למען הצרכן בתחומי הדיור, הבנקאות והגז, זכו כחלון ומפלגתו בעשרה מנדטים ובמשרדי האוצר, השיכון ואיכות הסביבה. והנה, ברגע הראשון שבו נדרשה עוצמתו הפוליטית וגיבוי לממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה, במאבקו בשותפויות הגז, עשה כחלון צעד אחורה והחליט שהוא לא יכול לעסוק בזה בשל ניגודי אינטרסים: אחד השותפים בתגלית הגז תמר הוא חברו הקרוב מימון.

העובדה הזאת היתה ידועה ערב הבחירות, ולא מנעה מכחלון להכריז שיפעל לפירוק מונופול הגז. המסר ששידר היה: אין לי חברים זולת הצרכנים. אבל עכשיו, כשהגענו למאני־טיים, כחלון פתאום החליט שיש לו חבר, ולכן הוא לא נוגע בסוגיית הגז ומשאיר אותה לראש הממשלה, בנימין נתניהו.

במשא ומתן הקואליציוני דרש כחלון במפגיע עוד ועוד סמכויות בתחומי הדיור, כדי להתמודד עם בעיית המחירים בענף. בשוק הגז הוא עושה את ההפך:ומגלגל את תפוח האדמה הלוהט הזה לעברו של נתניהו.

על פניו, החלטתו של כחלון לא לעסוק בסוגיית הגז בשל ניגודי האינטרסים היא ראויה. כל פתרון שבו היה תומך היה נתפש כמהלך נגוע, אלא אם כן היה זה הפתרון הקיצוני ביותר לרעת שותפויות הגז. עם זאת, התנהלותו מעלה שתי סוגיות חשובות: מדוע לא הודיע מראש ולפני הבחירות שהוא מנוע מלעסוק בסוגיית הגז עקב חברותו עם מימון? מדוע לא היה מוכן לתת לממונה על ההגבלים תמיכה עקרונית בהסדר שהציע לשוק הגז, מבלי להיות מעורב בפרטים?

משה כחלון ובנימין נתניהוצילום: אמיל סלמן

כחלון יכול היה יכול לעשות אחד משניים: להודיע מראש, לפני הבחירות, שלא יעסוק בסוגיית הגז — וכך היה מבהיר לבוחרים למה עליהם לצפות, ולא מסתבך בהפרת הבטחה; או לתת תמיכה וגיבוי לממונה על ההגבלים העסקיים, שנותר בודד במערכה מול כל הגורמים הממשלתיים, כדי שזה יישאר בתפקידו ויפעל למציאת פתרון מיטבי שיבטיח תחרות בשוק הגז. הפער בין הנחרצות בהבטחות ערב הבחירות לבין המהירות שבה חמק מהעיסוק בתחום הגז משאיר סימן שאלה ראשון לגבי יכולתו של כחלון לפרוע שטרות בהמשך.

שר האוצר הוא בעל התפקיד המשקי הבכיר והמשפיע ביותר על כלכלת ישראל. התפקיד דורש מחויבות אמיתית של השר לקדם את המשק ואת הבטחותיו לבוחר. כדי לזכות באמון הציבור ובתמיכתו במאבקיו הבאים להורדת יוקר המחיה בדיור ובפיננסים, יצטרך כחלון להפגין עמדה עקבית ואמינה יותר מכפי שהפגין בסוגיית הגז הטבעי.

אם כחלון כבר הוציא לאור את חברותו עם מימון, מוטב שיצהיר על שלל הסוגיות שבהן מימון מעורב ועשויות לשר להיות השפעה ישיר עליהן - אם זה בשוק הגז, בשוק הנדל"ן או בהתנהלותו מול רשות המסים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker