המחלוקת על פירוק מונופול הגז: שטייניץ נפגש עם דיויד גילה ויוג'ין קנדל

הממונה על ההגבלים ויו"ר המועצה הכלכלית ניצבים משני צדי המתרס בוויכוח על אופן פירוק המונופול

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר האנרגיה, יובל שטייניץ, מתחיל בלימוד כשלי שוק הגז הטבעי והטיפול בהם – ונפגש השבוע עם שני הצדדים למחלוקת על אופן פירוק המונופול: הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, שעמו נפגש שטייניץ היום, ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, פרופ' יוג'ין קנדל, שעמו נפגש שטייניץ עוד קודם. בה בעת, ביקש שטייניץ מפרופ' איתן ששינסקי לייעץ לו בנושא הסבוך.

קנדל, איש משרד ראש הממשלה, נחשב לקול "הפשרני" בצוות המשא ומתן הממשלתי מול חברות הגז, ודוגל בחתירה לסיכום מהיר עם חברות המונופול – דלק ונובל אנרג'י. גילה לעומתו, נוקט עד כה בעמדה תקיפה יותר, ונטש בחודש שעבר את צוות המשא ומתן במחאה על נסיגת משרדי הממשלה ממתווה הפירוק המקורי שהוצג לחברות בפברואר.

עיקר המחלוקת נסוב סביב הותרת מפעילת קידוחי תמר ולווייתן, נובל אנרג'י האמריקאית – מונופול בשוק הגז. זאת, תוך נסיגה מהמתווה של תחרות פנימית במאגר לווייתן וריווח לוחות הזמנים להיפרדות דלק מאחזקותיה במאגר תמר.

בתוך כך, התנועה לאיכות השלטון פנתה היום אל ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שר האוצר, משה כחלון ואל שטייניץ בדרישה לעצור את עבודת צוות המשא ומתן הממשלתי – בטענה כי זו אינה נעשית בהתאם לכללי מנהל תקין ואף מפרה את הוראות החוק.

בתנועה טוענים כי הצוות, שמונה בדצמבר כדי "ללמוד וללוות" את החלטת הממונה על ההגבלים העסקיים בדבר פירוק מונופול הגז, "מתברר עתה כצוות לסיכול החלטת הממונה ועקיפתו תוך פגיעה אנושה בעצמאות רשות ההגבלים העסקיים, בשלטון החוק ובאפשרות לקיים תחרות בשוק הגז, החיונית למשק כולו".

לטענת התנועה, לממשלה או לצוות מטעמה אין כל סמכות לעסוק בהגבלים עסקיים, וכי לפי חוק, רק הממונה רשאי להציע הסדר לנסיגה מהכרזה על הסדר כובל - בכפוף לשימוע ציבורי.

כפי שנחשף בשבוע שעבר, משרד ראש הממשלה הפתיע כשהכחיש קיומו של "צוות משא ומתן" וטען כי מדובר בעבודת מטה שגרתית - בסתירה למציאות בשטח. התנועה לאיכות השלטון שבה ודרשה לחשוף את כל המסמכים הנוגעים להסדר המתגבש עם חברות הגז ולפעול למעורבות הציבור בנעשה.

יובל שטייניץצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker