אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"לא צריכים להיות מונופולים, צריך להילחם בהם ולהחליש את כוחם - אבל לא ניתן לשפוך את התינוק עם המים" - כך אמר היום (ד') שר האנרגיה, סילבן שלום, במהלך דיון שקיימה מליאת הכנסת בתוכנית הממשלתית המתגבשת לפירוק מונופול הגז הטבעי של דלק ונובל אנרג'י.

שלום, שמתמודד בימים האחרונים על תיק האנרגיה והמים מול חברו לסיעת הליכוד יובל שטייניץ, הזהיר כי החרפת צעדי האכיפה נגד המונופול תביא לעיכוב בהמשך פיתוח מאגרי הגז וטען כי אין כיום חלופה לניסיונה המקצועי של נובל, שלפי תוכניתה המרוככת של הממשלה עשויה "להיחלץ" מצעדי אכיפה קשים יותר.

סילבן שלום ויצחק תשובהצילום: משה בנימין

"אם לא יהיה גז טבעי - המחירים במשק יעלו, ואם לא יפותח מאגר לווייתן - לא יהיה גז", אמר שלום. "אנחנו רוצים להביא לתחרות, אבל לא יכולים להיות במצב שב-2017 לא יהיה מספיק גז. מה יגידו אז, כשמחירי החשמל יעלו?" בהקשר לתחזית זו, יש לציין כי לפי כל תרחיש, פיתוח לווייתן לא יושלם לפני 2019, אם בכלל. 

את הדיון בכנסת יזמו חברי הכנסת שלי יחימוביץ', תמר זנדברג, דב חנין, הרב משה גפני ואיציק כהן. זאת, ברקע הצגת תוכנית פירוק המונופול לדלק ולנובל אנרג'י שלשום. בסיום הדיון הצביעו חברי הכנסת המועטים שנותרו במליאה על העברת המשך הדיון לוועדת הכספים של הכנסת, בראשה צפוי לשבת גפני (יהדות התורה). גפני עצמו אמר בדיון כי ינצל את כל כוחו בקואליציה כדי להירתם לפירוק מונופול הגז.

בהתייחס לפרסום הבוקר, אודות ההקלות שצפויה הממשלה לאשר על יצוא הגז ממאגרי תמר ולווייתן, אמר בדיון ח"כ חנין (הרשימה המשותפת): "ממשלת מעבר היא הזדמנות נהדרת לגנוב את הסוסים שהם לא הצליחו לגנוב בסיבוב הקודם. זה מתחיל בנסיגה מהכוונה לפרק את המונופול, וממשיך בנסיגה מהמגבלות על יצוא הגז ומפיקוח על המחירים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker