כחלון התנגד, נתניהו התקפל - וחוק בוררות חובה נגנז שוב

שר האוצר המיועד הטיל וטו על הכוונה להגביל את זכות השביתה של ועדי המונופולים הממשלתיים, והצעת החוק הוצאה מההסכם הקואליציוני ■ יתרה מכך, כחלון דרש - ויחליף את נתניהו בראשות ועדת השרים לענייני הפרטה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

שנתיים לאחר שגובשה ונגנזה תחת איומי ההסתדרות להשבית את המשק - הצעת חוק בוררות חובה שוב חוזרת למגירה. הפעם, מכיוון ששר האוצר המיועד, משה כחלון, הטיל וטו על הכללתה בהסכם הקואליציוני שחתמה בסוף השבוע שעבר סיעתו, כולנו, מול הליכוד.

כפי שנחשף בשבוע שעבר ב–TheMarker, ראש הממשלה בנימין נתניהו דרש כי התמיכה בהצעת החוק הרגישה, שמגבילה את זכות השביתה במונופולים התשתיתיים הלאומיים, תעוגן במסגרת כל הסכם קואליציוני שייחתם. זאת, כדי לחסום פוליטית אפשרות להפעלת לחצים עתידיים נגד החקיקה מכיוונם של ההסתדרות ושל ועדי העובדים הגדולים.

אלא שבימים האחרונים סירב כחלון לדרישה. במהלך המשא ומתן מול נציגי הליכוד טענו אנשי כולנו כי לא יתנו ידם לפגיעה בזכות השביתה במשק. בהקשר זה התבטא בשבוע שעבר יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, כשטען כי נפגש עם כחלון ו"לא שמע ממנו דבר על בוררות חובה". זאת, תוך שהוא מאיים במאבק כולל ביוזמה 
האנטי־דמוקרטית, כלשונו.

הפגנה של עובדי חברת חשמלצילום: טלי מאייר

למידע זה בדבר פגישת ניסנקורן־כחלון בנושא לא התקבל כל אישוש, אך התנגדות כחלון ליוזמת החקיקה לא הפתיעה. כחלון נזהר לא לפגוע בוועדים הגדולים במהלך מערכת הבחירות, ולא הצטרף לביקורת עליהם. באחד מכנסי הבחירות אף צוטט כחלון אומר כי "מניסיוני האישי עדיף להיאבק בטייקונים מאשר בוועדי העובדים".

הצעת חוק בוררות חובה גובשה על ידי משרדי ראש הממשלה, האוצר, המשפטים והכלכלה. היא נועדה לרסן את העיצומים התכופים שננקטו בשנים האחרונות במונופולים הממשלתיים הגדולים, שמשמעותם "הורדת שאלטר". אלה נועדו, בין היתר, כדי לסכל מהלכים ממשלתיים ורפורמות חיוניות - או שנוצלו על ידי ההסתדרות כדי לרשום הישגים בזירות מאבק אחרות שניהלה מול הממשלה. זאת, באופן שקשר את ידי הממשלה בתיקון עיוותים מבניים במשק, ובה בעת יצר עיוותי שכר קשים תוך אפליה לטובה של עובדי המונופולים ביחס ליתר העובדים במגזר הציבורי.

לפי הצעת החוק, בענפים כמו נמלים, חשמל, רכבות ותעופה לא יוכלו העובדים לנקוט עיצומים, בעוד שהמדינה תוותר על זכותה לנהל מולם משא ומתן. לאחר פרק זמן מוגדר יובא הסכסוך לידי הכרעה חלוטה בפני מוסד בוררות עצמאי, שבראשו יעמוד שופט, לצד נציגי ציבור.

האם יוקפאו 
הנפקות המיעוט?

בתוך כך, מתברר כי כחלון לא הסתפק בסיכול הצעת החוק, אלא דרש אף להעמיק את הממשק שלו עם גורלם של ועדי המונופולים הממשלתיים. זאת, באמצעות הגדלת אחיזתו בוועדת השרים לענייני הפרטה.

בממשלה היוצאת ישב נתניהו בראש הוועדה, לצדם של שר האוצר יאיר לפיד, שרת המשפטים ציפי לבני, שר הכלכלה נפתלי בנט ושר החקלאות יאיר שמיר. כעת, דרש כחלון לתפוס את ראשות הוועדה - ונתניהו נעתר לדרישתו.

מינויו של כחלון לראשות הוועדה יזמן בקרוב נקודת בוחן מעניינת, לנוכח מהלכי רשות החברות הממשלתיות לקידום הנפקת מניות מיעוט בשורת חברות ממשלתיות. זאת, בכפוף להחלטת ממשלה מלפני חצי שנה, ולאור סכסוך עבודה נגזר שעליו הכריזה ההסתדרות ב–11 חברות ממשלתיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker