מעל לחוק? כ"ץ התעלם מבקשה לתחבורה בשבת לבתי חולים בת"א - דינמו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מעל לחוק? כ"ץ התעלם מבקשה לתחבורה בשבת לבתי חולים בת"א

לפני 10 חודשים התבקש שר התחבורה לאשר לחמישה קווי תחבורה ציבורית חדשים לפעול בשבת ובחג, היות שנועדו לשרת את תושבי יפו הערבים ולהנגיש את בתי החולים ■ כ"ץ התעלם מהבקשה

84תגובות

האם במשרד התחבורה מתחמקים מקיום החוק כדי שלא לפגוע באינטרסים הפוליטיים של השר הממונה, ישראל כ"ץ? לפני עשרה חודשים, כך מתברר, הוגשה לשר ולמשרד פנייה מנומקת, כפי שנדרש לפי חוק, בבקשה לאשר הפעלה של חמישה קווי תחבורה ציבורית בעיר תל אביב־יפו באופן רציף - גם בימי שבת וחג. זאת, לאחר שהמשרד דחה פנייה מקיפה יותר בנוגע להגדלת מספר קווי מוניות השירות בעיר (ראו בהמשך), שאותה הגישה מועצת העיר ב–2012.

את הפנייה החדשה והמצומצמת יחסית הגישה סגנית ראש העיר תל אביב־יפו, מיטל להבי. היא נומקה לפי חוק, ולא דרשה הפעלת אוטובוסים בהכרח, אלא איפשרה מענה גם על ידי הפעלת מוניות שירות. ואולם, על אף שהבקשה נועדה לאפשר נגישות לבתי חולים בעיר, או לשרת את האוכלוסייה הערבית ביפו, היא זכתה להתעלמות מצד משרד התחבורה. כך נמנע שר התחבורה מהתנגשות פוטנציאלית עם חוגים פוליטיים במגזר החרדי — אך לפונים לא ניתנה האפשרות לעתור לבית משפט, היות שבמשרד התחבורה לא ניפקו בעבורם כל החלטה שעל בסיסה יוכלו לבקש את ההתערבות השיפוטית.

ראש הרשות לתחבורה בעיריית תל אביב לשעבר, ד"ר משה טיומקין, אמר אתמול כי מדובר בדפוס פעולה שגרתי במשרד הממשלתי. "הגישה של משרד התחבורה היא לא לתת תשובה למכתבים שאתה שולח. הם פשוט לא עונים", סיפר. "המשרד רשאי להוסיף קווי תחבורה ציבורית, אבל הוא צריך קודם לרצות בכך. הכל פוליטיקה", הוסיף טיומקין.

אילן אסייג

"תושבי העיר משוועים לבשורה"

לפי סעיף 386(א) לתקנות התעבורה, רשאי משרד התחבורה להעניק רישיון להפעלת תחבורה ציבורית בימי מנוחה באחד מחמישה תרחישים: קו המשרת נוסעים לבית חולים; קו המשרת נוסעים ליישוב ספר; קו המשרת נוסעים ליישובים שתושביהם אינם יהודים; קו חיוני לביטחון הציבור; או קו שפועל מתוקף היותו "חיוני מבחינת קיום שירותי תחבורה ציבורית".

בהתבסס על סעיפים אלה, פנתה להבי ביוני 2014 אל השר כ"ץ ואל בכירי משרדו בבקשה לאשר הפעלה רצופה של חמישה קווי שירות ציבוריים — באוטובוסים או במוניות שירות — 24 שעות ביממה ושבעה ימים בשבוע.

מדובר בקו 9 ממסוף הטייסים למסוף רדינג, שחוצה את תל אביב ממזרח למערב ועובר דרך איכילוב; קו 7 ממסוף וולפסון למסוף האוניברסיטה, שחוצה את העיר מדרום לצפון ועובר בקרבת שני בתי חולים — וולפסון ואיכילוב; קו 25 ממסוף וולפסון, דרך יפו, אל מסוף האוניברסיטה, היות שהוא מחבר אוכלוסייה לא יהודית לצפון תל אביב; קו 13 ממסוף כרמלית לאזורי חן דרך מסוף רידינג, שהתבקש בשל היותו עורק תחבורה מרכזי במעבר מדרום העיר לצפונה (בהתאם לתרחיש מס' 5); כמו כן, התבקש קו חדש שיחבר בין קריית עתידים, האוניברסיטה ואזורי חן — לשירות השכונות הצפוניות בעיר — העובר דרך בית החולים אסותא.

מונית שירות בתל אביב
אביעד הרמן

"עיריית תל אביב־יפו מבקשת לעבות ולהאריך את קווי השירות כדי לתת מענה לצורכי ההתניידות של תושבי העיר הגדולה, גם בימי המנוחה", כתבה להבי, והמשיכה בניסוח מפויס: "אנו פתוחים ונכונים להידברות מקצועית עם כל גורם מטעמך על מנת לקדם נושא חשוב זה בשיתוף מלא עמך, ובמסגרת כל תהליך שתציע ושיאפשר פריצת דרך בנושא", כתבה להבי — אך נותרה ללא מענה.

בפברואר האחרון פנתה להבי בשנית אל כ"ץ. "תושבי העיר, המטרופולין והמדינה כולה, בייחוד מי שידם אינה משגת רכב פרטי, משוועים לבשורה שתאפשר להם הגעה קלה ונוחה גם בשבת ובחג למקורות נופש ופנאי, ביקור קרובים, או להבדיל לביקור חולים או קבלת שירותי רפואה", כתבה להבי. "החלופות שהוצגו לך נותנות מענה להגעה למרכזים רפואיים, לשירות החלק הדרומי של העיר, לחיבור חלקי העיר ולחופש התנועה של מי שאינו בעל אמצעים לאחזקת רכב פרטי. מכאן עולה כי למשרד התחבורה קיימים כלים חוקיים למתן האישור המבוקש", הוסיפה.

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה כי "מדובר בפנייה אישית שהופנתה לשר התחבורה על ידי חברת מועצה, ולא בפנייה רשמית של הנהלת העירייה. מלבד פנייה זו לא התקבלו במשרד פניות נוספות מצד הנהלת העירייה. העובדה כי המכתב נשלח במהלך מערכת הבחירות מעידה על רצינותו. כל פנייה בנושא, שמגיעה באופן רשמי מהרשויות המקומיות, מטופלת על ידי גורמי המקצוע במשרד ובהתאם לסטטוס קוו".

"מי שמסיע בשבת לא צריך סובסידיה - הוא מרוויח"

אל תל אביב מגיעות מדי שבת וחג מוניות שירות מכ-14 ערים, בקווים בין־עירוניים שאושרו על ידי משרד התחבורה. ואולם, גם בעיר עצמה פועלות בימי מנוחה מוניות שירות בקווים פנים־עירוניים מרכזיים זה שנים — כשלא ברור אם כולן קיבלו את אישור משרד התחבורה לכך, או שמא מדובר בנוהג שהשתרש.

מדובר באיגוד חברות מוניות, שמפעיל מוניות טרנזיט על תוואי קווי התחבורה הציבורית — 4, 5 ו–16 — שחוצים את תל אביב לאורכה ולרוחבה. חרף השינויים הדמוגרפיים העמוקים שעברה העיר, לא נוספו עוד קווי מוניות לשירות התושבים בשבת. גם בקשה שהפנתה מועצת העיר למשרד התחבורה ב–2012 לא סייעה לעיבוי השירות, אם כי הבקשה לא היתה מנומקת על בסיס תקנות התעבורה.

"חלק ניכר מהעיר לא מרושת, והקווים הקיימים לא עונים על הצורך הגובר", אומר מנהל הרשות לתחבורה לשעבר בעירייה, ד"ר משה טיומקין, מי שהיה חתום על הפנייה למשרד התחבורה לפני שלוש שנים. לדבריו, "אין סיבה להתנגדות המגזר הדתי. מוניות השירות הן נוהג שעובד שנים, ותמיד יהיה מי שמוכן לעשות את זה".

בכל הקשור לביקושים בתל אביב, טיומקין דוחה את הטענות בדבר צורך בסובסידיה ממשלתית להרחבת השירות. "הקווים האלה לא מסובסדים גם היום, למרות המחיר המפוקח. החברות מוכנות להפעיל את השירות גם בקווים נוספים, מבלי צורך במעורבות מדינה, שרק צריכה לאשר זאת", אמר טיומקין, ורמז על עוד שחקן בעל אינטרס: "אם אגד ודן יתנגדו להפעלה פרטית? שיפעילו הן את המוניות. אם יש רצון — תמיד
תימצא דרך".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#