חברות הרכב מרוויחות בלי מאמץ - ופוזלות לתחומים נוספים

כשבענף הרכב שוברים שיא ומוכרים 240 אלף מכוניות בשנה - החברות הציבוריות פונות לעיסוקים צדדיים ■ קרסו כובשת את שוק האופנועים ושלמה מפעילה ליסינג ברומניה

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

גם כשנדמה ששוק הרכב הישראלי הגיע לרווייה, 2014 הסתיימה אף היא בזינוק של 13% במספר המכוניות שנמסרו לרוכשים, שהגיע ל–240 אלף.

מכאן ניתן היה לצפות כי הדו"חות הכספיים שפירסמו החברות הציבוריות בענף ל–2014 ינצנצו מרווחים. הדו"חות אמנם מציגים תמונה רווחית - אך כמעט סטטית. כך, בעוד השוק נהנה מביקושים גואים, ניתן לפזול להרחבת הפעילות ולעיסוקים צדדיים. החברות המדווחות אינן בהכרח מדגם מייצג של הענף. רובן חברות ליסינג, שממשיכות לגייס כסף בזול בזכות הריבית הנמוכה, אך התחרות שוחקת את רווחיהן, שמסתכמים בשיעור זעום מהמחזור. בשל כך, חברות הליסינג נמכרות ליבואנים, כמו שקרה לאוויס, או הופכות ליבואניות בעצמן, כמו אלבר ושלמה סיקסט. היבואנים שפירסמו עד כה דו"חות, קרסו ודלק מוטורס, לא נהנו מזינוק ברווחיות פעילותן השוטפת - אך אין להן על מה להלין. קרסו שמרה על כוחה ואילו דלק מוטורס אמנם סבלה מהיצע דגמים מיושן של פורד, אך נהנתה מתחייתה של מאזדה. כך יכולה היתה קרסו, למשל, להיכנס בשקט לתחומים חדשים - מתחבורה ציבורית ועד לשיווק ציוד מכני כבד.

התחזיות הזהירות שמפרסמות החברות ל–2015 לא שונות בהרבה מהמציאות של 2014 - ורומזות אף הן על סטגנציה שנתמכת בביקושים קשיחים. החברות לא צופות ירידה ניכרת במכירות המכוניות, בליסינג ובהשכרה - אך גם לא עלייה של ממש.

אמנון שעשוע, מייסד מובילאיי. רכישה משתלמת של דלק מוטורסצילום: אמיל סלמן

קרסו מוטורס: חצי מהמכוניות נמכרות לליסינג

פעילות: יבואנית מכוניות של רנו, ניסאן, דאצ'יה ואינפיניטי, צמ"ה של קייס ומותגים נוספים, בעלת חברת הליסינג וההשכרה Lease4U ובעלת אחזקות בנתיב אקספרס ובמטרו.

הכנסות ב-2014: 2.92 מיליארד שקל 
(עלייה של 5%)

רווח נקי ב-2014: 114.6 מיליון שקל
 (עלייה של 2.2%)

מסירות ב-2014: 20,649 מכוניות 
(עלייה של 0.3%)

לכאורה, לא הרבה קרה בקרסו ב–2014. בעוד שוק הרכב צמח בכ–13%, המסירות של קרסו עלו רק ב–0.3%, ורק ירידה בהוצאות המימון איפשרה לקרסו להגדיל את הרווח הנקי ב-2.2%, ולחלק דיווידנד של 37.3 מיליון שקל לבעלי המניות. כשהשוק צומח אך החברה צועדת במקום - נתח השוק שלה יורד מ–9.4% ב–2013 ל–8.1% ב–2014.

ואולם, אין זה מדויק לומר כי קרסו צועדת במקום. החברה היא אולי יבואן הרכב הפעיל ביותר בכל מה שקשור לרכישות והתרחבות לתחומי פעילות נוספים. מתחילת העשור הספיקה החברה להיכנס לתחום הליסינג עם Lease4U (שנוצרה מרכישת כמה חברות), לרכוש שליש ממניות יבואנית האופנועים מטרו, מחצית ממניות חברת התחבורה הציבורית נתיב אקספרס, ואת זיכיונות יבוא הצמ"ה של קייס (Case) ושל שתי חברות נוספות. כל הפעילויות האלה (מלבד הליסינג) עדיין מניבות הכנסות לא גדולות ביחס להיקפי הסחר בחברה, אך מעידות על הרצון של קרסו להרחיב ולגוון את הפעילות - ובכולן יש פוטנציאל גידול. אולי זו הסיבה לכך שבני משפחת קרסו רוכשים כמעט כל מניה שמוצעת למכירה, ומגדילים את חלקם בחברה.

החידוש העיקרי בפעילות קרסו ב–2015 הוא צירוף של מותג רכב רביעי לרנו, ניסאן ואינפיניטי (הכושלת עדיין), והוא דאצ'יה - מותג של מכוניות זולות ופשוטות, שבחברה מעריכים כי יגדיל את מכירותיה לשוק הפרטי. בקרסו מצפים גם להתמודד עם התייקרות של דגמי הדיזל, שבהם מתמחה רנו, עם הכניסה לתוקף של תקן הזיהום יורו 6, החל מספטמבר. הפלואנס, בעיקר בגרסת הדיזל שלה, אחראית לכ–20% מהכנסות הקבוצה, אך המכירות שלה ירדו בכ–15%, והיא כבר לא הדגם הנמכר ביותר של קרסו. את מקומה ירשה ניסאן מיקרה הקטנה, הנמכרת בעיקר לציי רכב.

גם רכבי הפנאי של ניסאן, ג'וק וקשקאי, אחראים לנתח מהותי מההכנסות (12% ו–14% בהתאמה). בקרסו ממשיכים להגדיל את המכירות לציי הרכב, שהגיעו ל–48% מכלל המכירות ב–2014. בין היתר, מוכרים שם מכוניות רבות לחברה הבת Lease4U. זו הגדילה את צי הרכב שלה בכ–9%, ל–16,151 מכוניות. 38% מהמכוניות שהחברה קנתה השנה מיובאות בידי קרסו.

בתחום הרכב, הפעילות של קרסו ממוקדת בישראל, וניסיונות להקים סוכנויות באירופה לא צלחו. מטרו, ששליש ממניותיה מוחזקות בידי קרסו, דווקא פעילה בפולין כיבואנית סאן יאנג, אך מכרה שם 265 קטנועים בלבד בשנה שעברה. בישראל, לעומת זאת, מטרו היא עדיין היבואן הדו־גלגלי הגדול ביותר, עם נתח של 43% ומסירות של 6,723 קטנועים ואופנועים בשנה שעברה.

אופל אדם.צילום: דודו בכר

קבוצת שלמה: 57% ממכירות אופל נשארות בבית

פעילות: ליסינג, השכרה וביטוח

הכנסות ב-2014: 3.544 מיליארד שקל (עלייה של 1.8%)

רווח נקי ב-2014: 72 מיליון שקל (עלייה של 35%)

הדו"ח הכספי של קבוצת שלמה השנה יוצא דופן בנימה האישית שננקטת בו. הוא נפתח בתמונה גדולה של מייסד החברה, שלמה שמלצר, שמת בשנה שעברה במפתיע, 
ובהספד למנוח.

בעקבות מותו של שמלצר, התמנתה אלמנתו, עתליה שמלצר, לנשיאת החברה, בנו אסי ליו"ר ובנו טובי לדירקטור. בבעלות משפחת שמלצר קבוצה גדולה של חברות, בתחומים כמו ספנות (מספנות ישראל), תשתיות חשמל ובקרה (אפקון) ויבוא מכוניות (אופל), אבל היא מדווחת רק על תוצאותיה של חברת שלמה אחזקות, שהנפיקה אג"ח ועוסקת בליסינג ובהשכרת רכב, כמו גם בביטוח.

מדובר בחברת הליסינג־השכרה הגדולה בישראל, שרכשה יותר מ–19 אלף מכוניות בשנה שעברה, כ–8% מהשוק הישראלי כולו. בצי הרכב של שלמה יש כ-77 אלף מכוניות.

שלמה גם מספקת לצי הרכב העצום הזה ביטוח (באמצעות שלמה ביטוח), שירותי מוסך וגרירה, וגם מוכרת לעצמה מכוניות - 13% מכלל הרכישות היו של דגמי אופל שהחברה מייבאת. מדובר, אגב, ב–57% מכלל המכוניות שאופל מוכרת בישראל.

מלבד השינויים הניהוליים, שלמה לא חושפת הרבה באשר לתוכניות עתידיות ופיתוח עסקי. פעילות ההשכרה של החברה נפגעה ממבצע צוק איתן, שגרם לירידה בתיירות הנכנסת, ואולם הפגיעה מתונה יחסית, מכיוון שלקוחות פרטיים הם רק 23% מכלל פעילות ההשכרה של החברה, ורובה מופנה למגזר העסקי ולציבורי.

בתחום הליסינג, שלמה לא הגדילה את צי הרכב, אך מספר הלקוחות עלה ב–27%, רובם ציי רכב קטנים, שבהם שולי הרווח 
גדולים יותר.

הישג נוסף של החברה הוא המשך הגידול ברווח של שלמה ביטוח, 16.8 מיליון שקל, אם כי היקף הפעילות של החברה קטן יחסית.

ככל חברות הרכב הציבוריות הפועלות באירופה, גם שלמה מדווחת כי הפעילות שלה ברומניה "אינה מהותית". שלמה מפעילה שם חברת ליסינג וסוכנות גדולה לדגמי 
אופל בבוקרשט.

לפי הערכת החברה, שוק הליסינג יישאר יציב ב–2015 ואף עשוי לקטון מעט, בשל עליית מחירי המכוניות שתעלה גם את 
שווי השימוש. עם זאת, עליית מחירי מכוניות תעלה גם את מחירי המכוניות המשומשות, ולכן לא תפגע בתוצאות הכספיות של החברה.

קיה פיקנטו
קיה פיקנטו צילום: עופר וקנין

אלבר: הכל נשאר במשפחה

פעילות: ליסינג, השכרה ומכירה של מכוניות משומשות, מכוניות חדשות ביבוא מקביל, קטנועים ואופנועים

הכנסות ב-2014: 1.25 מיליארד שקל
 (ירידה של 3%)

רווח נקי ב-2014: 37.5 מיליון שקל
 (ירידה של 21%)

אחרי שאוויס הפכה ליבואנית פרארי, גם אלבר רכשה לעצמה זיכיון יבוא למותג מעורר רגש - אופנועי הארלי דיווידסון האמריקאיים. יבוא האופנועים, המצטרף ליבוא קטנועים של דיאלים וליבוא מקביל של מכוניות טויוטה והונדה מארה"ב, הוא חלק ממגמת ההתרחבות של החברה. ואולם מרבית ההכנסות מגיעות עדיין מתחומי 
הליסינג וההשכרה.

בתחום ההשכרה, מספר המכוניות עולה, והחברה (שנתח השוק שלה עומד על 11%), נהנית מלקוחות פרטיים רבים, שמהווים 47% מכלל לקוחות ההשכרה. בתחום הליסינג דווקא חלה ירידה של 8% במספר כלי הרכב המוחכרים ורמת המחירים נשמרה. הרווח הנקי של אלבר ירד ב–21%, והחברה מסבירה זאת בגידול בהוצאות המסים, וכוח האדם בשנה שעברה. ובכל זאת, 12 מיליון שקלים חולקו כדיווידנד 
לבעלי המניות.

ההסתדרות הפכה לארגון היציג של עובדי החברה, והצדדים נמצאים במשא ומתן על הסכם קיבוצי, שנתקל בקשיים. ינון עמית, מנכ"ל החברה, הודיע על פרישתו והוחלף בידי אורן אלעזרא, אחיינו של אלי אלעזרא, בעל השליטה בחברה, והמנכ"ל החדש מקבל משכורת חודשית של 60 
אלף שקל.

אורן אלעזרא אינו קרוב המשפחה היחיד שמועסק בחברה. המשנה למנכ"ל הוא יחיאל אלעזרא, אחיו של בעל השליטה, והוא זוכה למשכורת חודשית של 45 אלף שקל. השנה גם זכה המשנה למנכ"ל למענק של 90 אלף שקל, בזכות ארגון יריד המכירות "אוטומניה".

בנוסף, שני בני דודים של אלעזרא מכהנים בדירקטוריון. הדו"חות מעידים גם על קשרים עסקיים מתהדקים בין אלבר לטלקאר, יבואנית קיה, השייכת למשפחת אונגר.

אלבר רכשה ממנה יותר מכוניות מאשר מכלמוביל, יבואנית יונדאי ומיצובישי, שעדיין גדולה יותר בשוק הרכב הכללי. קניית המכוניות מקיה כמעט הוכפלה ב-2014, והגיעה ל–21.4% מכלל הרכישות של אלבר. אלבר קונה כ–7.5% מכלל המכוניות שמכרה 
קיה בישראל.

CX5 מאזדה צילום: אלון רון

דלק מוטורס: מאזדה מחפה על קריסת פורד

פעילות: יבואנית מאזדה, פורד, ב.מ.וו ומיני

הכנסות ב-2014: 3.7 מיליארד שקל (עלייה של 6.1%)

רווח נקי ב-2014: 723.2 מיליון שקל (עלייה של 33%)

מסירות ב-2014: 27,501 (עלייה של 8%)

דלק מוטורס אמנם הציגה ב–2014 עלייה של 8% במסירות, אך מכיוון שענף הרכב כולו צמח ב–13% - נתח השוק שלה דווקא קטן. הסיבה המרכזית לכך היתה צניחה של 36% במכירות של פורד, שקיזזה עלייה מרשימה במאזדה (60%) ובב.מ.וו (15%). דלק מודה כי ב–2014 מכרה מכוניות של פורד "מהמלאי בלבד", וכמעט שלא הזמינה מכוניות חדשות, בציפייה לשורת דגמים שצפויים להגיע ב–2015, ובהם מונדיאו, S–מקס, גלקסי ובעיקר פורד פוקוס מחודשת.

במאזדה, לעומת זאת, נהנתה החברה מהצלחה של 3 החדשה ושל 5–CX, ששולי הרווח הגדולים שלו הגדילו את שולי הרווח של החברה בכלל. גם במאזדה צפויים כמה דגמים חדשים, ובהם 2 החדשה, גרסת הסדאן שלה, המכונה דמיו, ורכב פנאי קטן בשם 3–CX. בחברה מתלוננים כי אין להם בהיצע "כלי רכב קטנים וזולים", והכוונה היא למכוניות מיני.

הגורם העיקרי לעלייה ברווחי דלק מוטורס היה מימוש השקעתה בחברת מובילאיי הישראלית, לפיתוח מערכות בטיחות אקטיבית. מימוש זה תרם לרווחים 398 מיליון שקל. הרווחים יאפשרו לדלק לחלק 307 מיליון שקל כדיוודנד באפריל, שמהם 115 מיליון שקל יגיעו לבעל השליטה והמנכ"ל, גיל אגמון. אגמון נהנה גם ממשכורת שנתית של 8.3 מיליון שקל.

דלק ממשיכה לשנות את הפעילות שלה, ולפנות ללקוחות פרטיים - אלה אחראים ל–54% ממכירות החברה, שבעבר היתה מזוהה עם ציי רכב וחברות ליסינג. מבצעי המכירות שעורכת דלק הם עדות נוספות לתפנית זו.

מבחינת שינויים קרובים בענף הרכב, בדלק מוטורס מעריכים כי למכוניות היברידיות וחשמליות לא תהיה השפעה מהותית על הענף, ובנוגע ליבוא מקביל (שכבר מתחרה בדגמי פורד), טוענת החברה כי "בתנאי השוק הנוכחיים, אין כדאיות כלכלית ליבוא מקביל בכמויות מסחריות". הצעד היחיד, לדעת החברה, שתורם לתחרות בשוק הרכב הוא האפשרות של חברות הליסינג למכור מכוניות ללא רישום 
בעלות ("יד").

אוויס ישראל: מגדילה את מספר לקוחות הליסינג

פעילות: ליסינג והשכרת רכב, תחת המותג אוויס

הכנסות ב–2014: 1.5 מיליארד שקל (עלייה של 6.5%)

הפסד נקי ב–2014: 39.1 מיליון שקל 
(מעבר מרווח להפסד)

חברת הליסינג אוויס (קרדן רכב) נחשבה שמרנית, אך בשנים האחרונות עברה שינויים לא מעטים. המרכזי שבהם הוא הפיכתה לחברה בת של יבואנית הרכב UMI, נציגת שברולט בישראל.

בינתיים השינויים אינם משפיעים על אופי הפעילות. שתי החברות בוחנות סינרגיה בתחומים שונים, וכבר איחדו את המערך לסחר במשומשות. UMI גם דאגה שדגמי שברולט בצי של אוויס יטופלו במוסכי החברה. ואולם שברולט לא הפכה לספק עיקרי שבו תלויה החברה. דלק מוטורס וכלמוביל נותרו ספקים גדולים יותר, ואחראים ל–48% מהמכוניות שרכשה אוויס ב–2014, ירידה קלה לעומת 2013, אז נרכשו מהן 52% מהמכוניות.

אוויס ממשיכה להגדיל את מספר לקוחות הליסינג שלה, שזינק ב–36% ב–2014 והגיע ל–3,146 לקוחות. מספר כלי הרכב עלה באופן צנוע יותר, ב–8%, והמשמעות היא שאוויס מנסה להשיג לקוחות קטנים, המשלמים יותר על כל מכונית. למרות זאת, שולי הרווח בליסינג של החברה ירדו ב–2014 מ–14.1% ל–10.1%, וכן כלל ההכנסות מהשכרת רכב.

ואולם לא אלה הסיבות שהביאו את אוויס להפסד נוסף - כי אם ביטול תרגיל חשבונאי שלא ניתן עוד ליישם. אוויס נהגה לדחות את רווח ההון ממכירת מכוניות משומשות, כשם שניתן לעשות ברכישת מכונות ייצור. אלא שרשות המסים יזמה תיקון של החקיקה בעניין, ואינה מאפשרת זאת עוד, וכך אוויס נאלצה להקדים תשלומי מסים, שהביאו את החברה מרווח 
קטן להפסד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker