לא מחכים לממשלה הבאה: רפורמה במים לחקלאים תעלה היום להצבעה

מועצת רשות המים תדון ברפורמה שתאפשר לחקלאים להתנתק ממקורות - ולספק לעצמם מים מוזלים ■ בתגובה שכרה מקורות לוביסטים כדי להיאבק ברפורמה ■ החקלאים: "אנחנו לא צריכים 1,600 עובדים וועד שמקבל שכר במיליונים"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

היום - יממה לאחר הבחירות לכנסת, ועוד לפני כינונה של ממשלה חדשה - צפויה מועצת רשות המים לדון ברפורמה משמעותית במשק המים לחקלאות. לפי הרפורמה, יוכלו צרכני מים מהמגזר החקלאי להתאגד, להתנתק משירותיה של חברת המים הממשלתית מקורות, ולנהל מערך אספקת מים ופיתוח תשתיות עצמאי - בכפוף לרישיון אזורי שיוענק להם על ידי המדינה.

הכוונה להביא את הרפורמה לדיון במועצה לוותה בחודשים האחרונים במאבק קשה שנוהל מאחורי הקלעים בין חברת מקורות וועד העובדים שלה - המתנגדים בתקיפות לתוכנית, לבין תומכיה - בעיקר חקלאי הצפון. זאת, כשהצדדים מערבים בוויכוח חברי כנסת ולוביסטים בניסיון לקדמה או לעכבה.

לאחר דחיות חוזרות, הוחלט לבסוף להביא את התוכנית לדיון היום, ולקיים במועצה הצבעה על פרסומה לשימוע ציבורי - בטענה כי הרפורמה גובשה במשך תקופה ארוכה על ידי גורמים מקצועיים, ואינה נוגעת לשאלות של מדיניות שנדרשת להמתין לממשלה החדשה.

נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתיצילום: תומר אפלבאום

רשות המים מפעילה כבר מ–2012 פיילוט בקרב 160 חקלאים בצפון, המאוגדים תחת חמש חברות ניהול. אלה מפיקות מים באופן עצמאי ממעיינות סמוכים, מנחלי דן והבניאס או מהירדן, ומספקות כ-40% מהמים השפירים לחקלאות בישראל.

החברות מוכרות את המים שהן מפיקות לחקלאים במחיר נמוך משמעותית - 40–50 אגורות למ"ק - בעוד שיתר החקלאים בישראל, הנשענים על שירותי מקורות, מחויבים במחיר של 2.36 שקלים למ"ק.

לטענת רשות המים, הפקדת ניהול מכסות המים החקלאיות בידי התאגדויות עצמאיות איפשרה ויסות מיטבי של הקצאות המים בין הצרכנים, באופן שסייע להם לצלוח את משבר המים בשנה שעברה. כמו כן, נטען כי הניהול העצמאי איפשר פיתוח מאגרי מים שמקורות לא הביעה עניין בהפקתם משיקולים כלכליים, תוך העמדת תשתית יעילה וזולה יותר מזו של מקורות, שבין היתר איפשרה את הוזלת המים.

גם המודל החדש לא ימנע עיוות מחירים

יו"ר רשות המים, אלכס קושנירצילום: רשות המים

לפי המודל המוצע כעת, יאומץ מודל הרישוי האזורי על ידי כל איגוד לקוחות (חקלאיים) שיחפוץ בכך. רשות המים תכפיף את המודל לאסדרה ראשונה של ניהול משק מים מתואגד - אשר תקבע כללים לתמחור המים, לתנאי אספקתם ולשקיפות הנדרשת מהמספקים. זאת, תוך העמדת תחרות למקורות ויצירת בנצ'מרק לעלויות הפיתוח שהיא גובה.

מנגד, המודל לא מציע עדיין פתרון לעיוות המחירים שנוצר בין חקלאי הצפון ליתר הצרכנים החקלאיים. הרחבת מודל התיאגוד תאפשר את הגדלת בסיס הלקוחות של חברות הניהול באופן שירחיב את האי שוויון בין החקלאים. בנוסף, גריעת אספקת המים החקלאיים ממקורות עשויה לפגוע בהכנסותיה ממכירת מים או מעבודות פיתוח במגזר החקלאי, תוך שהחברה תידרש להמשיך ולספק מים לחקלאים "יקרים" יותר - המרוחקים מתשתית ההולכה, למשל.

משכך, הפעילה מקורות מכבש לחצים כבד במהלך החודשים האחרונים בניסיון להניא את הממשלה ואת רשות המים מלאשר את הרפורמה. ועד העובדים של החברה אף שכר שירותי לוביסטים להיאבק בכוונה. במקביל, הציעה מקורות תוכנית "אמבטיה" שבמסגרתה יחולק החיסכון של חקלאי הצפון בין כלל צרכני המים בישראל, ויאפשר את הוזלתם של המים בכ–20 אגורות למ"ק.

החקלאים רוצים להתחרות במקורות

גם אגודות החקלאים בצפון לא ישבו על הגדר. מנכ"ל אחת החברות, מי גליל, הוא דובי אמיתי, נשיא התאחדות האיכרים ודמות דומיננטית בשדה הפוליטי. בשיחה עם TheMarker אמר אמיתי כי הוא תומך בגלוי באישור הרפורמה, שלדעתו תשיא תרומה של ממש למשק המים: "כן, אני רוצה להתחרות במקורות. אני לא צריך 1,600 עובדים וועד שמקבל שכר במיליוני שקלים בשנה. יש לי שלושה עובדים בלבד - ולכן אני יכול לספק מים בזול", אמר אמיתי. לדבריו, "הרגולציה לא יודעת ליצור את האיזונים בין החקלאים, מה שהוליד בעבר תופעות אסורות של סחר במים. ולכן לא רק לי יש אינטרס בקידום הרפורמה - אלא גם למשק המים הלאומי".

מנכ"ל מקורות, שמעון בן חמו צילום: אמיל סלמן/ג'יני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker