תחקיר TheMarker |

הבת, היועץ והלוביסט - שיטת הג'ובים של ישראל ביתנו

איזה תפקיד סידר יו"ר חברת המים הלאומית מקורות לבת של מנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי? ■ איך התגלגלו פעילי ישראל ביתנו אל החברה הממשלתית, ומשם ללשכת שר התשתיות ולקק"ל? ■ כך טוו הג'ובים שסידרה ישראל ביתנו את רשת הקשרים שנחקרת כעת על ידי המשטרה

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי

לפני שלוש שנים יצא שר החוץ ויו"ר סיעת ישראל ביתנו, , לביקור רשמי במולדובה. במהלך שהותו בעיר הולדתו, קישינב, ביקר ליברמן בשני בתי ספר יהודיים שהפעיל במקום ארגון אורט העולמי.

מנכ"ל אורט העולמי היה אז רוברט זינגר, לשעבר איש משרד ראש הממשלה ופעיל בולט בזירה הדיפלומטית שבין ישראל לבין מדינות בריה"מ. לימים, מונה זינגר למנכ"ל הקונגרס היהודי העולמי, ונהפך לאחת הדמויות הדומיננטיות בקהילת העסקנים היהודים בעולם ובמוסדות הנתמכים על ידה.

אביגדור ליברמן, יו"ר ישראל ביתנוצילום: מוטי מילרוד

באורט ניצלו את הביקור הממלכתי של ליברמן במולדובה להבלטת הקשיים התקציביים שעמם מתמודד הארגון בתמיכה במוסדות החינוך היהודי בחו"ל. זאת, בעקבות החלטת ממשלת ישראל להפחית את חלקה במימון מוסדות החינוך היהודי. הדברים לא נפלו על אוזניים ערלות. עם שובו לישראל, הקים ליברמן ועדה פנימית במשרדו, במטרה לדון במצב החינוך היהודי במדינות בריה"מ ובדרישות התקציביות הנלוות.

ל, כך חשפו באחרונה חקירת להב 433 ושורה של תחקירים עיתונאיים, שמורה פינה חמה לארגונים יהודיים עולמיים, או כאלה שנתמכים על ידי הון יהודי זר. החל בהעסקת מקורבים למפלגה בקק"ל וכלה בהעברות כספים חשודות דרך החטיבה להתיישבות יהודית, מבית ההסתדרות הציונית העולמית. אגב, אחד המוסדות שנתמכים על ידי ההסתדרות הציונית והסוכנות היהודית הוא מוזיאון הרצל, שם מועסקת בתו של ליברמן, מיכל, במערך ההדרכה.

מהמפלגה לשירות הציבורי - ובחזרה

אלא שבעוד בתו של ליברמן זוכה לתפקיד באחד ממוסדות המורשת, זכתה בתו של זינגר, שירה, לתפקיד באחת החברות הממשלתיות שנוהלה על ידי מקורבי ישראל ביתנו. כך, מונתה ב–2011 שירה זינגר לעוזרת האישית של יו"ר דירקטוריון חברת מקורות הממשלתית, אלכס ויז'ניצר, מהמקורבים יותר לליברמן ולמזכ"לית ישראל ביתנו, פאינה קירשנבאום.

נדגיש כי אין בדברים אלה כדי לרמוז לזיקה כלשהי בין זינגר לבין ליברמן, או להתערבותו בהליך מינויה של בתו. בקונגרס היהודי העולמי הבהירו בסוף השבוע כי רוברט זינגר עובד זה שנים מחוץ לישראל, וכי מעולם לא היה מעורב בפעילות פוליטית כלשהי, והוא אינו נחשב "מקורב" למסגרת פוליטית כלשהי בישראל.

עופר לאופמןצילום: אמיל סלמן /ג'יני

ויז'ניצר לא נדרש לערוך מכרז כדי לקלוט את זינגר הבת אל שורות מקורות, מכיוון שמדובר במשרת אמון, ולכן נימוקי מינויה שמורים ויישמרו עמו. ואולם שירה זינגר לא מיהרה לעזוב את מקורות עם ויז'ניצר, אף שזה סיים כבר את תפקידו בחברה לפני שנתיים. לאחר עזיבת היו"ר, ואף שנקלטה בחברה במשרת אמון, מונתה זינגר לתפקיד הרגיש של מנהלת אגף משאבי אנוש, בינתיים על תקן ממלאת מקום.

בעוד שהנהלת החברה נערכת במשך חודשים ארוכים לפרסום מכרז לאיוש קבע של התפקיד, פנה בסוף 2014 ועד העובדים של מקורות אל מבקר הפנים בחברה, בטענה כי המכרז המתוכנן תפור לכאורה למידותיה של זינגר. במכתב שהפיץ יו"ר הוועד, אילן הללי, בקרב עובדי החברה, הוא הטיח בזינגר האשמות מקצועיות שונות, אם כי אלה עשויות להעיד דווקא על כך שזינגר ממלאת את תפקידה הרגיש כנדרש.

"מינוי מנהל/ת ליחידת משאבי אנוש נמצא בימים אלה בהליך מכרזי, והוא עדיין לא בראשיתו", מסרה מקורות לפני כחודשיים בתגובה לפניית TheMarker. "ועדה מקצועית בראשות סמנכ"ל תבחר את המועמד המתאים, וזאת לאחר מיונים מקצועיים מחוץ למקורות, כמקובל בתפקידים מסוג זה", נמסר עוד.

עוזי לנדאוצילום: תומר אפלבאום

אלא שהמכרז לתפקיד דווקא הוקפא בשבועות האחרונים. הסיבה לכך נעוצה בעבודת ביקורת שבה החלו הן משרד מבקר המדינה והן רשות החברות הממשלתיות, סביב הנעשה בחברת מקורות. זאת, בעקבות סדרת התחקירים ב–TheMarker, בייחוד בתקופת אחיזת ישראל ביתנו במושכות החברה.

ממקורות נמסר בסוף השבוע כי "עו"ד שירה זינגר עובדת בחברה שלוש שנים והיא כיום ממלאת מקום מנהלת יחידה בהסכם אישי".

ח"כ אלכס מילרצילום: שירן גרנות

הצליח לגייס מצביעים וזכה במשרת יועץ

זינגר לא היתה עוזרתו הראשונה של ויז'ניצר בתפקידו יו"ר דירקטוריון מקורות. קדם לה לתקופה קצרה צעיר בעל זיקה למפלגת ישראל ביתנו. גם הוא מצא את דרכו אל החברה הממשלתית לפני קריירה מקצועית שזיגזגה בין מוסדות המפלגה לבין הגופים היהודיים שזיקתם לראשיה עומדים כיום במוקד חקירות המשטרה.

מדובר בעו"ד איליה טורקות, פעיל ישראל ביתנו, שהחל את דרכו כיועץ לחבר הכנסת אלכס מילר מישראל ביתנו. טורקות היה אחראי על פעילותו הפרלמנטרית של מילר, על הטיפול בפניות שקיבל מהמגזר הרוסי ועל פעילותו מול מטה הצעירים בישראל ביתנו.

בתקופת הבחירות לכנסת ה–18 נמנה טורקות עם הפעילים הבולטים במטה הבחירות של המפלגה. הוא הופקד על ידי המפלגה לטפל ב"מספרי הברזל" — כלומר לוודא את הצבעתה של קבוצת בוחרים פוטנציאלים שסומנו מראש להצבעה בעבור המפלגה.

אלכס ויזניצ'רצילום: חיים טרגן

לאור הצלחת המפלגה בבחירות, לאחר שגרפה 15 מנדטים — הגיע טורקות ללשכת ויז'ניצר. אך בחלוף זמן קצר נפרדו דרכי השניים. טורקות נויד אל לשכת שר התשתיות, עוזי לנדאו (ישראל ביתנו) — האיש שמינה את ויז'ניצר לתפקידו. שם, שימש טורקות יועץ השר לענייני מים וביוב.

הרקע המקצועי של טורקות בתחום המים והביוב אינו ידוע, אך לרזומה שלו בענף הוא יכול היה לרשום שורה קצרה נוספת בזכות השהות הקצרה במיוחד שרשם בלשכת יו"ר מקורות, לפני שהמשיך לתחנתו הבאה בחטיבה להתיישבות יהודית.

בשנתיים האחרונות משמש טורקות מנהל אזור מטה בנימין וגוש עציון בחטיבה להתיישבות — מגיבורות פרשת השחיתות לכאורה סביב מוסדות ישראל ביתנו.

בתגובה לפניית TheMarker נמסר מהחטיבה להתיישבות כי "טורקות הציע עצמו לתפקיד מנהל אזור במסגרת מכרז פומבי, וזכה במכרז כדין".

אלי כהן

יצא לחופשה מקק"ל, כדי להתמודד ברשימה

מסלול דומה לזה של טורקות, שעובר אף הוא בין , חברת מקורות, לשכת שר התשתיות ואחד הגופים המתוקצבים מכספי יהדות העולם עשה צעיר אחר משורות המפלגה. מדובר באמיר שניידר, פעיל ותיק של ישראל ביתנו, ומועמד כיום במקום ה–19 ברשימת המפלגה לכנסת.

שניידר בלט כפעיל פוליטי בעת לימודיו באוניברסיטת חיפה. הוא החל את דרכו בפוליטיקה הארצית במטה הצעירים של ישראל ביתנו, ובלט אף הוא בבחירות לכנסת ה–18. באחרונה הוא אף מונה על ידי ליברמן לתפקיד יו"ר צעירי ביתנו.

לאחר הבחירות, גם שניידר הגיע לעבוד כיועץ מקצועי בלשכת השר לנדאו. ב–2011, לאחר כמה חודשים במשרד, הוא מונה ללא מכרז לתפקיד חדש שנהגה עבורו בחברת מקורות של ויז'ניצר — רכז תחום קשרי ממשל ורגולציה.

למעשה, שניידר אמור היה לשמש לוביסט בית עבור מקורות, וכך יכול היה להמשיך ולתחזק את קשריו בכנסת. כצפוי, לאחר שעזב את מקורות ב–2013 לא אויש תפקיד זה מחדש.

גם תחנתו הבאה של שניידר כיכבה במסגרת פרשת השחיתות לכאורה. לפני כשנה מונה שניידר, ללא מכרז, לתפקיד משפטן באגף התקשרויות של הקרן הקיימת לישראל (קק"ל). כך, הלך שניידר בעקבותיה של רנית קירשנבאום, בתה של ח"כ פאינה קירשנבאום, שמונתה על ידי קק"ל לתפקיד "ממונה על פיתוח פרויקטים כלכליים", ובדרכו של גיסה, רם פרנק, חתנה של פאינה, שמונה לשמש רכז "למיזם הציוני המשותף לקק"ל ולשומר החדש".

מכיוון שהוצב ברשימת ישראל ביתנו לקראת הבחירות לכנסת הבאה, יצא שניידר לחופשה ללא תשלום (חל"ת) מקק"ל.

מקורות מסרה בתגובה כי "שניידר סיים את עבודתו בחברה לפני כשנתיים, ועבד בחברה בעובד זמני בתפקיד רכז קשרי ממשל". באשר לטורקות מסרה מקורות כי "לא עבד בחברה".

רוברט זינגרצילום: Michael Thaidigsmann

עוזרת אישית - מסלול עוקף מכרז

מקורות לא רק שימשה יצואנית מינויים עבור הגופים שישראל ביתנו חפצה לכאורה ביקרם, אלא שימשה גם יבואנית מינויים כאלה, ובהספק מרשים למדי. כפי שנחשף בתחקירים קודמים, מקורות קלטה את מי ששימש מנכ"ל החטיבה 
להתיישבות, עופר לאופמן, שמונה למנכ"ל החברה הבת מקורות ייזום.

בתפקידו האחרון לפני מקורות שימש לאופמן יו"ר המחלקה לפעילות בתפוצות בהסתדרות הציונית העולמית. בכיר אחר בסוכנות היהודית, אלי כהן, מונה לסמנכ"ל משאבי אנוש בחברה האם, מקורות.

כך גם מינה יצחק בורבא, מנכ"ל החברה הכלכלית חבל ים המלח ויו"ר התאגידים העירוניים, שנעצר אף הוא בפרשת ישראל ביתנו, את בנו איתי, 29, לתפקיד מנהל הפיתוח העסקי במקורות ייזום. מי שמונה באחרונה למנכ"ל החדש של החברה הכלכלית בחבל ים המלח הוא גרי עמל, לשעבר סמנכ"ל ארגון ומנהל במקורות.

אם נחזור לשירה זינגר, הרי שזו לא היתה היחידה בשורות מקורות שהחלה דרכה כעוזרת אישית ונקלטה כעובדת מן המניין לאחר עזיבת המנהל שקלט אותה, גם אם על בסיס משרת אמון. למעשה, במקורות התפתחה מסורת להותרת העוזרות האישיות של יושבי ראש הדירקטוריון כעובדות מן המניין. לטענת מקורות, מינויין לתפקיד מנהלות אגף משאבי אנוש אינו מחויב במכרז מתוקף ההסכם הקיבוצי שנחתם בחברה.

את הדרך הזו עשתה גם שביט אסיסקוביץ', העוזרת האישית של היו"ר לשעבר בוקי אורן, שעזבה בינתיים את מקורות. כך גם מועסקת כיום בחברה לירון מאור, שהיתה העוזרת של יו"ר דירקטוריון מקורות הקודם, אלי רונן, ונקלטה באגף משאבי אנוש לאחר עזיבתו של רונן ב–2010. כמוה, גם הבוס שלה לשעבר לא מיהר לנתק את קשריו עם מקום העבודה שעזב (ראו תיבה).

מחברת מקורות נמסר כי "מאור עובדת בחברה שמונה שנים, ולאחר ששימשה עוזרת ליו"ר הדירקטוריון התקבלה לתפקיד ניסיוני ביחידת או״ש והדרכה. כיום משמשת מאור רכזת מינהלתית במטה החברה וכפופה להסכם הקיבוצי".

כפי שנחשף באחרונה 
ב–TheMarker, המסלול המהיר במקורות לא שמור רק לעוזרות של יושבי ראש. כך גם עשתה עוזרתו האישית של לאופמן — שירלה שלום, אחותו של שרון שלום, יד ימינו של ליברמן וכיום ראש מטה השר. לאחר עזיבת לאופמן את תפקידו במקורות לפני כשנתיים, נותרה שלום בחברה.

אף שמונתה תחילה למשרת אמון ללא מכרז, הוכנסה שלום אל הלשכה המשפטית של מקורות ייזום וכיום היא עובדת תחת היועץ המשפטי של החברה. לדברי מקורות, "היה ערך מוסף להיכרותה עם החברה ולהשכלתה המשפטית עבור קליטתה בתקן זוטר בלשכה המשפטית".

בישראל ביתנו סירבו להתייחס לדברים.

אלי רונןצילום: Michael Thaidigsmann

היו"ר לשעבר הקים חברה פרטית — וזכה ממקורות לפטור ממכרז

במאי אשתקד פירסמה זרוע היזמות והמחקר של מקורות, WaTech, הודעה שגרתית ואפרפרה לכאורה בדבר כוונתה להתקשר בפטור ממכרז עם חברת ההזנק הישראלית אטלנטיום לצורך טיהור קידוחי מים שהיא מבצעת.

החברה מבית שמש, שמתמחה בפיתוח וייצור מערכות לחיטוי מים, אמורה היתה להתקשר עם מקורות לפיילוט שייבחן טכנולוגיית חמצון מתקדמת לטיפול בריכוזי יתר של גופרית במרחב דרום — כמו גם לטיפול מיידי באחד הקידוחים שמקורות מבצעת בנגב.

היקפה הכספי של ההתקשרות לא היה גבוה, ואולם הצלחתה עשויה לפתוח בפני חברת הטכנולוגיה חלון לסדרה מכניסה במיוחד של חוזים עתידיים. למרות זאת, ההתקשרות בוצעה בפטור ממכרז, בטענה לקיומו של ספק יחיד.

בנימוק מפורט שצורף להודעת הפטור, טען מנהל יחידת WaTech, יוסי יעקבי, כי אטלנטיום מציעה "שילוב ייחודי" של טכנולוגיות (ולאו דווקא טכנולוגיה ייחודית). בה בעת, ציין יעקבי כי "מבדיקה כלכלית ראשונית של הפתרון המשולב נראה כי יש לו יתרון משמעותי על פני חלופות טכנולוגיות אחרות". כלומר, על שולחנו הונחו טכנולוגיות חלופיות שעשויות היו להתחרות על ביצוע הפרויקט — הגם שהתקשרות מקורות עם אטלנטיום בוצעה בפטור ממכרז, בטענה לקיומו של ספק יחיד.

ואמנם לטענת גורמים מקצועיים בענף, לפחות שלוש חברות טכנולוגיה זרות, הפעילות בישראל — גם מול מקורות, יכולות היו להציע את השירות המבוקש. בין היתר, מדובר בחברות כמו קסילן, פטרוג'ן או סואץ. אלא שאלה לא ידעו כלל על רצונה של הזרוע הממשלתית בביצוע הפרויקט — ולמדו על כך בדיעבד, בדיווח הנדרש על הפטור ממכרז.

למרבה הפלא, התקשרות WaTech לצורך הפרויקט לא נעשתה ישירות מול אטלנטיום, אלא באמצעות חברה מתווכת בשם WISE. לפי נוסח הפטור ממכרז, החברה המתווכת היא "הנציגה הבלעדית של אטלנטיום בפרויקטי חמצון מתקדמים מול חברת מקורות". זאת, כאמור, אף שאטלנטיום היא חברה מקומית שחתמה בעבר על חוזים מול מקורות ולא נדרשת לכאורה בנציגות מתווכת מקומית.

בעלי חברת WISE, מתברר, הוא לא אחר מיו"ר דירקטוריון מקורות לשעבר, אלי רונן, שעזב ב–2009 את החברה, והקים חברה פרטית, שלפי נוסח הפטור ממכרז "עוסקת בייזום פרויקטים בתחום המים בכלל, ובתחום החמצון בפרט".

לא ניתן היה להשיג את תגובתו של אלי רונן.

מחברת מקורות נמסר בתגובה: "מקורות מקפידה הקפדה יתרה על קיום הוראות חוק חובת המכרזים ותקנותיו. המקרה הנדון אינו רלוונטי לחובת מכרז על פי סכומו, ואף לא מתקרב לכך — ולמרות זאת הקפידה החברה קלה כחמורה ופעלה כאילו קיימת חובת מכרז. בהתאם, פעלה מקורות לאישור פטור ממכרז כדין, וזאת לאחר פרסום באינטרנט לתקופה ארוכה מזו הנדרשת בתקנות. אישור הוועדה לפטור ניתן לאחר שהתקבלה פנייה מחברה מתחרה אחת בלבד, שחזרה בה לאחר בירור מעמיק יותר.

"ההתקשרות עם חברת WISE היא לביצוע ניסוי בלבד לבחינת ישימות הטכנולוגיה לצורך פתרון מתקדם לטיפול במים — ולא התקשרות לרכש. במסגרת ההתקשרות נקבע כי ההסכם אינו כולל התחייבות לרכש כלשהו, וכי כזה יבוצע בהתאם להוראות חוק חובת המכרזים בלבד, מבלי שתינתן לחברה כל עדיפות בהליך עתידי. לפיכך, כל חברה שתפתח פתרון טכנולוגי דומה עד למועד ביצוע הליך, תהיה רשאית להשתתף בו להתחרות כשווה בין שווים, כנדרש על פי דין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker