מנצלים את הפגרה: הרגולטורים של הגז טסו לסיור לימודי בהולנד

תכלית הביקור הוגדרה "שיפור אופן ההתמודדות של הרגולציה הישראלית עם פיתוח שוק הגז המקומי, והבנת דרכה של הולנד להתמודד עם אתגרים בתחום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בעוד המשא ומתן מול חברות מונופול הגז הטבעי בישראל נדחה לאחר הבחירות - הרשו לעצמם הרגולטורים הבכירים בענף לצאת בשבוע שעבר לסיור לימודי נוסף בהולנד, שם ביקרו גם לפני כארבע שנים.

תכלית הביקור הוגדרה "שיפור אופן ההתמודדות של הרגולציה הישראלית עם פיתוח שוק הגז המקומי, והבנת דרכה של הולנד להתמודד עם אתגרים בתחום".

אמיר לויצילום: קובי גדעון / לע"מ

עם חברי המשלחת נמנו בין היתר הממונה על ההגבלים העסקיים, דיויד גילה; הממונה על התקציבים במשרד האוצר, אמיר לוי; יו"ר רשות החשמל, אורית פרקש־הכהן; יו"ר רשות הגז הטבעי, אלכסנדר ורשבסקי; והמשנה ליו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, מוריס דורפמן. אגב, ביקור דומה ערך בשנים האחרונות משרד הכלכלה ההולנדי גם לעיתונאים ישראלים.

ואולם, בביקור של הרגולטורים בלטה דווקא המצוקה של המשק ההולנדי לנוכח הציפיות לאזילת הגז המקומי - שהופנה ברובו ליצוא. כמו כן, שוק הגז ההולנדי מתבסס על מודל של Single Buyer, שבו רוכשת חברה אחת את כל הגז הדרוש למשק ומוכרת אותו למשווקים. חברה זו, חסטרה, מוחזקת בחלקים שווים על ידי הממשלה וחברות האנרגיה הפרטיות, בעוד הממשלה מתערבת בתמחור הגז המקומי על ידי מיסוי דיפרנציאלי.

הדפוסים השונים שבהם מתנהל משק הגז ההולנדי מאלה שבהם דוגלת ממשלת ישראל לא הפריעו לרגולטורים לטעון שהסיור היה פורה. "בהולנד ראינו דוגמה לניצול יעיל של משאבים טבעיים", אמר לוי. "השיעור שלמדנו יסייע לנו בפיתוח שוק גז תחרותי ובריא בישראל". ורשבסקי הוסיף כי "הביקור היה מוצלח ביותר לצורך הכרת הניסיון ההולנדי בתחום".

באשר לשגריר הולנד בישראל, קאספר ולדקאמפ, זה הביע תקווה כי המשלחת הישראלית תפיק לקחים מניסיונה של הולנד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker