ניסיון שני: משרד התחבורה מוציא לדרך פיילוט למוסכים מומחים

הפיילוט נועד ליצור תחרות בענף באמצעות הכשרת מוסכים פרטיים, שאינם שייכים לרשת המוסכים המורשים של היבואנים

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ניסיון נוסף לתחרות בתחום המוסכים: משרד התחבורה פירסם באחרונה קול קורא לפיילוט של "מוסכים מומחים" המיועד למוסכים פרטיים, שאינם שייכים לרשת המוסכים המורשים של היבואן אך מתמחים בטיפול במכוניות של יצרנים מסוימים. הכוונה היא להכשיר מוסכים בעזרת הסמכה של משרד התחבורה וידע טכני שיירכש מיצרני הרכב - במטרה שמוסכים אלה יהיו זולים יותר ממוסכי היבואן, אבל מקצועיים ואמינים יותר ממוסכים כלליים - בייחוד בטיפול במכוניות חדשות.

בעבר ניסה משרד התחבורה לערוך פיילוט דומה, אך לטענת המוסכים, קריטריונים גבוהים מנעו מהם להצטרף אליו. הקריטריונים שהוצגו כעת נוקשים פחות מבעבר, ובמשרד התחבורה מקווים למצוא 15 מוסכים שישתתפו בפיילוט לתקופה של שנתיים. עם זאת, השתתפות בפיילוט אינה מבטיחה כי המוסך יקבל אישור מוסך מומחה גם לטווח הארוך. בענף המוסכים חוששים גם מהעלות הגבוהה של מידע טכני על דגמים שונים, ומקווים כי משרד התחבורה יפקח גם על כך.

בפיילוט יכולים להשתתף מוסכים עם הסמכות במכונאות, חשמלאות והתקנת מזגנים, והסמכה לטיפול גם במכוניות היברידיות וחשמליות. שטח המוסך צריך להיות 560 מ"ר, מתוכם 125 מ"ר תחת קורת גג אחת.

צילום: אמיל סלמן

בענף המוסכים אומרים כי הכדאיות של מוסכים מומחים תלויה במחיר המידע. רונן לוי, יו"ר האיגוד, אמר בעבר ל–TheMarker כי באירופה נתקלים המוסכים העצמאיים בקשיים, בשל העלות של מידע טכני וכלי האבחון של היצרנים. "אם עלות המידע היא 50 יורו ויותר, מחיר הטיפול נהפך ללא־אטרקטיבי" אומר לוי.

כבר כיום יש מוסכים שנחשבים למתמחים ביצרנים מסוימים, בעיקר מוסכי יבואן לשעבר שעזבו את הרשת, כמו מוסך חיים לוי בירושלים (השייך לרונן לוי) המתמחה ברנו וניסאן, ומוסך רון שמתמחה בפולקסווגן ומותגיה. למוסכים אלה אין הסמכה של משרד התחבורה.

קטגוריית ביניים נוספת, בין מוסכים כלליים למוסכי יבואן, היא רשתות המוסכים הפרטיות - כמו צ'ק סטאר ו–Bosch Car Service. לשתי רשתות אלה יש כבר עשרות מוסכים, אך הרעיון החדש עדיין לא נקלט לגמרי בישראל, וקשה עדיין לומר שהם נחשבים לאמינים יותר ממוסכים כלליים שלא קיבלו זיכיון מאחת הרשתות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker