למנוע את הפנצ'ר הבא: כל מה שצריך לדעת לפני שקונים צמיג חדש - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
מדריך

למנוע את הפנצ'ר הבא: כל מה שצריך לדעת לפני שקונים צמיג חדש

היכן מוטבעת המהירות המרבית המותרת לנסיעה? מה החשיבות של דירוג רעש, משקל ופיזור חום? ואיפה זול יותר לרכוש אותם?

21תגובות

צמיגים הם עניין שמטפלים בו בעל כורחנו, רק כשאין ברירה: כשיש תקר (פנצ'ר), או כשבמבחן הרישוי דורשים להחליפם. ביתר הזמן, איש לא מסתכל לכיוונם, ורבים אף נמנעים ממילוי האוויר הנדרש פעם בחודש. עם זאת, שלא כמו טיפול במצבר למשל, כשצמיג כושל — התוצאה עלולה להיות מסוכנת מאוד.

פיצוץ של צמיג בנסיעה מהירה הוא חוויה מבעיתה שעלולה להיות מסוכנת, אבל גם בלי להגיע למצבי קיצון, צמיגים לא תקינים, או סתם צמיגים באיכות נמוכה, יגדילו את צריכת הדלק של המכונית, יאריכו את מרחקי הבלימה שלה או יגדילו את הסיכויים לתקר. במלים אחרות, צמיגים בעייתיים יכולים לייקר את אחזקת הרכב, במקרה הטוב — ולהיות מסוכנים, במקרה הרע.

"יש בשנים האחרונות עלייה במספר הפנצ'רים בישראל כתוצאה מהתופעה של עליות על מדרכה, פסי האטה ובורות בכביש", אומר גיל חמי מצמיגי מוריס בית עובד. אך גם כשמזדמנים לצמיגייה, רבים לא יודעים איזה צמיג הם צריכים ומה הקריטריונים שעל פיהם יש לבדוק את ההיצע. הנה מדריך קצר לכל מה שצריך לדעת לקראת החלפת הצמיג הבאה.

גיל הצמיג

אוליבייה פיטוסי

תאריך הייצור של הצמיג מוטבע על הדופן שלו. בישראל מותר למכור צמיג עד שש שנים מיום ייצורו, בתנאי שאוחסן כיאות, אך מומלץ להתעקש על צמיגים חדשים יותר. אחרי ההתקנה, רצוי להשתמש בצמיג לא יותר מארבע שנים, או כ–100 אלף ק"מ לכל היותר. המקפידים יחליפו צמיגים כל שלוש שנים, או כשעומק החריצים יורד מ–2 מילימטרים.

דירוג אחיזה 
על כביש רטוב

הצמיגים החדשים שעומדים בתקן האירופי נושאים מדבקה שימושית, ועליה ציונים בתחומים שונים. אחד מהם הוא ציון לאחיזה על כביש רטוב — עניין חשוב באירופה, אך גם בישראל, שבה ימי גשם מביאים לעלייה תלולה במספר התאונות. דירוג A הוא הטוב יותר, ו–G הוא הגרוע ביותר. מה זה אומר בשטח? מכונית עם צמיגים בדירוג G תבלום לא פחות מ–18 מטר אחרי מכונית עם צמיגים בדירוג A בבלימת חירום במהירות של 80 קמ"ש.

דירוג אנרגטי

הדירוג האנרגטי מופיע אף הוא על המדבקה של צמיגים בתקן האירופי. דירוג A הוא הטוב ביותר, ו–G הנמוך ביותר. צמיג עם דירוג G יביא לעלייה של כ–7.5% בצריכת הדלק. עם זאת, צריכת דלק נמוכה משמעה התנגדות נמוכה יותר לגלגול, ולעתים יש לדבר השפעה על אחיזת הכביש. במלים אחרות, צמיגים חסכוניים עלולים להפחית את האחיזה, אבל לכך יש דירוג נפרד.

דירוג בלאי (Tread Wear)

דירוג הבלאי לא מופיע על התווית, אלא על צדי הצמיג. הוא מעיד על רמת השחיקה הצפויה של הצמיג. הציון הבסיסי הוא 100 (ומתחת לו לא כדאי לרכוש את הצמיג), וככל שהוא גבוה יותר, הצמיג יחזיק מעמד זמן רב יותר. ואולם גם כאן יש פשרה מסוימת: צמיג עמיד לאורך זמן עשוי לאחוז פחות את הכביש, וכדאי לשים לכך לב.

דירוג גרירה (Traction)

בניגוד לשמו, דירוג הגרירה, המצוין על דופן הצמיג, מעיד על האחיזה. הוא לא מפורט מאוד, וכדאי רק לדעת שכדאי שיהיה מסומן שם A — הדירוג הגבוה ביותר. B ו–C הם ציונים נמוכים מדי למכוניות מודרניות. צמיגים למכוניות ספורטיביות מסומנים עם דירוג גרירה גבוה עוד יותר, AA.

דירוג מהירות

בלומברג

דירוג המהירות הוא קוד המוטבע בצד הצמיג, ומסמן עד איזו מהירות אפשר לנסוע עמו. כשאתם מחליפים צמיג, חשוב שהוא יתאים למהירות המרבית של המכונית שלכם, גם אם אינכם מתקרבים אליה. מרבית המכוניות המודרניות זקוקות לקוד שהוא מעל S — כלומר, יותר מ–180 קמ"ש. על הדירוג להתאים לרשום ברישיון הרכב, ולא רק לנתוני המכונית.

דירוג פיזור חום

נתון נוסף שמעיד על איכות הצמיג הוא דירוג פיזור החום. התמודדות טובה עם טמפרטורה גבוהה מעידה על איכות גבוהה — ולמעשה, חיונית בישראל, עם האספלט הלוהט בקיץ. הדירוג המוטבע בצד הצמיג הוא A, B או C. כדאי לבחור צמיג בדירוג הגבוה ביותר, A.

דירוג רעש

דירוג הרעש מופיע על המדבקה שנמצאת על צמיגים בתקינה אירופית, ונמדד בדציבלים. מתחת ל–70 דציבלים הצמיג נחשב רועש פחות, ויהפוך את הנסיעה לנעימה יותר. ואולם זהו כנראה לא הקריטריון החשוב ביותר בבחירת צמיג.

דירוג משקל

דירוג משקל הוא מספר המוטבע בצד הצמיג ומעיד מהי המאסה שהצמיג יכול לשאת (כחלק מרביעיית צמיגים במכונית). בצמיג חדש חשוב לוודא כי הוא מתאים למשקל המירבי של המכונית. המספר עולה ככל שהמשקל המותר גבוה יותר. למשל, המספר 116 מגלם משקל של 1,250 ק"ג, וקפיצה של מספר אחד מעידה על עלייה של 30 ק"ג. על הדירוג להתאים לרשום ברישיון הרכב, ולא רק לנתוני המכונית.

חיישני לחץ אוויר בצמיגים (TPMS)

בכל המכוניות החדשות חובה שיהיו מותקנים בצמיגים חיישני לחץ אוויר — שהתחילו להגיע לישראל בינואר השנה. זוהי מערכת בטיחותית חשובה, שתאמר לכם מתי עליכם למלא אוויר (ומתי יש לכם תקר). חשוב רק לשים לב בצמיגייה כי נזהרים שלא לפגוע בחיישנים הרגישים והיקרים. אגב, לחץ אוויר בצמיגים, יש להזכיר, כדאי לבדוק מדי חודש, כשהצמיג קר.

חנקן

מילוי בחנקן במקום אוויר דחוס היה פעם נחלתם של מכוניות ספורט יקרות, כמו ניסאן GT-R, אבל כיום כל אחד יכול למלא חנקן בצמיגים שלו. היתרונות הגדולים הם שיעור נידוף קטן יותר (כלומר, לא צריך למלא את הצמיג לעתים קרובות, ומספיק לבדוק אותו רק פעם בחצי שנה) ושמירה על לחץ דומה בטווח רחב של טמפרטורות.

המחיר הרשמי למילוי ארבעה צמיגים בחנקן הוא 150 שקל, אבל לרוב ממלאים אותו בחינם כהטבה למי שרכש צמיג. החיסרון היחיד הוא שברגע שמילאת חנקן, אי־אפשר להשלים לחץ אוויר חסר באוויר — עליך לשוב ולמלא חנקן בלבד. לרוב, צמיגייה שבה מילאו חנקן, מאפשרת למלא שוב ללא תשלום, אבל זה מעט מסובך יותר מסתם למלא אוויר בתחנת הדלק.

אגב, לרוב נהוג לסמן צמיג עם חנקן באמצעות מכסה אוויר (ונטיל) ירוק.

מידות הצמיג

הסימון למידת הצמיג, של טויוטה קורולה למשל, נראה כך: R16 205/55.

205 הוא רוחב סוליית הצמיג במ"מ, 55 הוא החתך — כלומר, המרחק בין קצה הצמיג לחישוק במ"מ. המספר מייצג יחס — בקורולה למשל, מדובר ב–112 מ"מ. במכוניות כביש, ככל שרוחב הסולייה גדול יותר, החתך נוטה להיות נמוך יותר (כדי לאפשר הגדלה של החישוק). חתך נמוך נראה מצוין ומסייע לאחיזת הכביש, והוא נפוץ במכוניות ספורטיביות. עם זאת, מכוניות עם חתך נמוך פגיעות יותר לתקרים ונוחות פחות. האות R מסמנת כי המציג רדיאלי, ככל הצמיגים המודרניים, ו–16 הוא קוטר החישוק, באינצ'ים.

ששת המותגים האמינים ביותר

בניגוד למכוניות, אין מבחנים אובייקטיביים שמאפשרים לדעת מהי רמת הבטיחות שמציע כל צמיג. מותגי העל בתחום הם של החברות גודייר, פירלי, מישלין, ברידג'סטון, יוקוהמה וקונטיננטל.

בקטגוריית הביניים יש צמיגים של מותגים זולים של יצרניות מותגי "הפרימיום", וגם צמיגים של יצרניות קטנות יותר אך איכותיות. צמיגאים נוטים למנות בקבוצה זו את מקסיס, קומו, טויו, טייפון, פלקן ואחרים. הקבוצה הנמוכה ביותר היא צמיגים מתוצרת סין, שנחשבים בעלי איכות נמוכה יותר: ווסטלייק וגודרייד הם רק המוכרים יותר מביניהם, ויש שורה ארוכה של מותגים בלתי מוכרים.

לישראל אפשר לייבא צמיגים בשתי תקינות — האירופית והאמריקאית. את הראשונה תוכלו לזהות בעזרת התג הלבן עם ציוני הצמיגים, אך גם בעזרת האות E המוקפת בעיגול בצד הצמיג. בניגוד לתקינה למכוניות, את התקינה האירופית לצמיגים קל יותר לעבור, והיא לא בהכרח מעידה על איכות גבוהה. אגב, התקינה האמריקאית נחשבת קלה עוד יותר למעבר.

צמיגים העומדים בתקינה האירופית, לפחות לפי המדבקות שהם נושאים, גם מאפשרים ביצועים לא רעים באחיזה ובצריכת דלק. ואולם צמיגאים מנוסים, שהם כמובן בעלי אינטרס, טוענים כי הם טובים פחות. לדברי גיא איבגי, מנהל סניף אשדוד ברשת אוטו דיפו, צמיג סיני יחזיק מעמד כ–60 אלף ק"מ, ואילו צמיג ממותג מוכר — יותר מ–100 אלף ק"מ.

חשוב לציין כי מחירי הצמיגים הטובים ירדו באחרונה בישראל, בזכות תחרות גוברת ויבוא מקביל, וכדאי להעדיף אותם. עדות נוספת לאיכות היא הצמיגים שמתקין יצרן הרכב על המכוניות שלו. גם יצרנים סיניים מתקינים צמיגים יפניים או מערביים במכוניות שלהם המגיעות לישראל.

אגב, בישראל מותר למכור צמיגים משומשים, אך ממש לא מומלץ לקנות אותם. צמיגים כאלה נמכרים גם בצמיגיות טובות, והצמיגאי יספר כי הם נלקחו ממכונית שבפירוק או מלקוח שהחליף את החישוקים, אבל לא כדאי לקחת את הסיכון.

רכישה באינטרנט - 
לא תמיד זולה

המכירה ברשת נהפכה נפוצה יותר באחרונה, בזכות אתרים כמו Tyres4U (שבאחרונה, בעקבות שיתוף פעולה עם אתר yad2, נהפך לאתר yad2 צמיגים) ומכירה מקוונת של חברת טייר קלאב הגדולה.

רצוי להשוות מחירים ברשת ולהבין מה ההיצע של צמיגים במידה המתאימה שלכם, אך יש שני סייגים: לא תמיד המחירים ברשת הם הנמוכים ביותר, בייחוד אם אתם קונים יותר משני צמיגים. הנחת הכמות בצמיגיות יכולה להיות יעילה יותר; שנית, חשוב להקפיד כי הצמיג שמתקינים לכם בצמיגייה (אחרי שהזדמנם ברשת), הוא בדיוק זה שאותו רכשתם.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#