מכרז חשמול המסילות פורסם באיחור - חשש לדחיית הקו לירושלים

עשר שנים לאחר שיצאה לדרך התוכנית להסבת מסילות הרכבת להנעה חשמלית, פורסם אתמול המכרז לביצועה - בהיקף של 
3 מיליארד שקל ■ הבעיה: הקו לירושלים יושלם ב–2018 - בעוד החשמול עלול להסתיים רק שנתיים לאחר מכן

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל
דניאל שמיל

עשר שנים לאחר שיצאה לדרכה התוכנית לחשמול מסילות הרכבת - פירסמה אתמול רכבת ישראל את המכרז המחודש לחשמול מסילותיה.

זאת, בלוויית חשש כי פרסומו המאוחר, שנדחה פעמים רבות גם בשנה החולפת, יביא לעיכוב משמעותי בפתיחת הקו המהיר לירושלים (A1), שאמור היה להיפתח ב-2018. קו רכבת זה יכול לפעול רק בהנעה חשמלית, ואולם פרסומו המאוחר של מכרז החשמול עלול להביא לסיום הפרויקט רק ב–2020.

זהו מכרז בסכום של כ–3 מיליארד שקל להנחת תשתית אספקת חשמל למסילות קיימות ומתוכננות באורך כולל של 420 ק"מ, לצד תחנות השנאה, שליטה ובקרה. זאת, מתוך תקציב פרויקט כולל של 12 מיליארד שקל (כולל רכש והסבה של קרונות וקטרים). חמש חברות רשאיות להשתתף במכרז, לאחר שעברו את שלב המיון המוקדם (PQ) — אלסטום, סימנס, CRPM, SEMI ואלקנור.

הקווים הראשונים שבהם תפעל רכבת חשמלית הם הקו המהיר לירושלים (A1) וקו עכו־כרמיאל. קו זה עשוי לפעול תחילה עם שני קטרי דיזל, כיוון שגם חנוכתו תקדים את מועד החשמול.

מנהרת הרכבת מירושלים לתל אביב, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן

רכבת ישראל פירסמה לראשונה את מכרז החשמול ב-2006, אך ביטלה אותו בחלוף שנתיים בעקבות דחיית פרויקט הקו המהיר. המכרז המחודש אמור היה להתפרסם ב-2011, ומאז עוכב מסיבות טכניות וסטטוטוריות.

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, אמר כי הפרויקט צפוי לשנות את פני התחבורה בישראל ויסייע לצמצם פערים כלכליים וחברתיים, באמצעות הגדלת היכולות של רכבת ישראל להסיע יותר נוסעים, ממקום למקום ובמהירות גדולה יותר. הגברת התדירות תאפשר גם להרחיב את מגוון האפשרויות המגורים והתעסוקה של תושבי הפריפריה.

בעז צפריר, מנכ"ל רכבת ישראל אמר כי "פרויקט הסבת רשת מסילות הרכבת לחשמל, הוא ללא ספק אחד מהפרויקטים התשתיתיים והטכנולוגיים המשמעותיים שמבצעת רכבת ישראל, מאז היווסדה, והוא צפוי לשנות לחלוטין את פני החברה. הרכבות החשמליות הכרחיות לתוכנית הפיתוח של רכבת ישראל, כדי להכפיל את כמות הרכבות המופעלות ביממה ולספק שירות לכמות כפולה של לקוחות".

עוד הוסיף כי: "בשנה האחרונה הואץ הפרויקט והחלו להתפרסם מכרזי הענק. אין לי ספק כי משלב זה והלאה נראה התקדמות הולכת וגדלה בפרויקט זה, עד למימושו כבר בקו המהיר לירושלים, בתחילת 2018".

פורסם המכרז לתפקיד מנכ"ל חברת הפיתוח

הרכבת החלה היום גם באיתור מנכ"ל לחברה הבת שלה למסחר ולפיתוח של תחנות הרכבות. החברה הוקמה ביולי 2014, במטרה "למצות את הפוטנציאל הכלכלי המשמעותי הטמון בתחנות הרכבת ובמתחמים השונים שנמצאים לצידן והם בבעלות החברה. זאת, תוך שיפור השירות לנוסעים, באמצעות הרחבת מעגל השירותים הקיימים בתחנות הרכבת, כמקובל בעולם. כתוצאה מכך, צפויות הכנסות רכבת ישראל לגדול משמעותית ולהביא להפחתת היקפי התמיכה הממשלתית". ברכבת מדגישים כי כל הרווחים יופנו לתועלת הנוסעים ולשיפור רווחתם.

החברה תפעל עם עשרה עובדים ותהיה בבעלות מלאה של רכבת ישראל (חברה ממשלתית), אך תהיה לה אפשרות ליצור שותפויות עם חברות פרטיות לשם פיתוח התחנות. בשלב זה, אושרו תוכניות לכ-30 תחנות ויש בחינה באשר ל-45 תחנות נוספות.

לפי הערכת הרכבת, בהתאם להסכם החדש יפותחו עד 2025 מקרקעין בהיקף כולל של כ-7 מיליון מ"ר, עם צפי הכנסות של כ–1.5 מיליארד שקל והכנסות שוטפות של כ–400 מיליון שקל בשנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker