שותפות תמר: אם תתקבל הייצוגית נגד מחירי הגז - "יקיץ הקץ על התחום"

כך כתבו השבוע לבית המשפט המחוזי־מרכז השותפות בתמר בתגובה לבקשה לאישור תביעה ייצוגית לפיה השותפות הכתיבה לצרכניה מחיר מונופוליסטי חריג

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"אם תתקבלנה טענות התובענה הייצוגית נגד מחיר הגז הטבעי בחוזי מאגר תמר, יקיץ הקץ על תחום הגז בישראל" - כך כתבו השבוע לבית המשפט המחוזי־מרכז השותפות בתמר: דלק, נובל אנרג'י, ישראמקו ואלון גז. זאת, בתגובה לבקשה לאישור תביעה ייצוגית שהגישו לפני כמה חודשים עורכי הדין גלעד ברנע ויצחק יערי, בשם משה נזרי מהרצליה.

בבקשה טען נזרי כי השותפות הכתיבה לצרכניה מחיר מונופוליסטי חריג. משכך, נטען, יגולגל המחיר הגבוה לצרכנים במחיר החשמל בסכום עודף של 30 מיליארד דולר למשך 15 השנים הבאות. בקשת התביעה אף זכתה בנובמבר האחרון לתמיכה של עד 150 אלף שקל מהקרן למימון תביעות ייצוגיות במשרד המשפטים.

צילום: אלבטרוס

בתשובת חברות הגז לבקשה נטען כי כפיית מחיר הגז המצויין בבקשה לא היה מאפשר מלכתחילה את פיתוח מאגר תמר, לא יאפשר פיתוח של שדות חדשים ויביא להרחקת משקיעים מהענף. זאת, כשלטענתן, חוזה הגז שעליו חתמה שותפות תמר מול חברת החשמל נבחן ואושר על ידי כל גורמי הרגולציה הישראליים, וכי "רק לאחר שנחה דעתם כי ההסכם מיטיב עם הציבור וכי תנאיו השונים (לרבות תנאֵי המחיר שנקבעו בו) סבירים והוגנים".

עוד נטען כי הממשלה לא החליטה עד כה על הטלת פיקוח על מחיר הגז, ומשכך, מנסה הבקשה לתביעה הייצוגית לבטל את החלטות הרגולציה על דרך של אכיפה אזרחית. "עם כל הכבוד, התובענה הייצוגית אינה מכשיר לביטול ולהפיכת החלטות מינהליות ורגולטוריות, ודאי לא בתחומים שבהם קיימת רגולציה הדוקה, עמוקה, קפדנית וחסרת תקדים בהיקפה, כמו במקרה דנן", נכתב.

את שותפות תמר ייצגו עורכי הדין צבי אגמון, יונתן קהת, מורן אומן ואלומה צרניק ממשרד אגמון ושות' רוזנברג הכהן ושות'.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker