המדינה רומזת: מחיר הגז גבוה מדי, הצעות תשובה אינן מספקות - דינמו ורכב - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המדינה רומזת: מחיר הגז גבוה מדי, הצעות תשובה אינן מספקות

המדינה תציג בתוך כשלושה שבועות את עמדתה לגבי מבנה שוק הגז ואכיפת המונופול של דלק ונובל אנרג'י

16תגובות

האסדרה החדשה של שוק הגז הטבעי, שעליה תכריז המדינה לאחר סבב המגעים שהיא מנהלת מול חברות הגז, תוצג בתוך כשלושה שבועות — ותכלול הפחתה כפויה במחיר השוק של הגז בחוזים החדשים במשק, לצד שינוי חלק מהסעיפים בחוזים שנחתמו עד כה עם בעלי מאגר תמר.

עומק ההתערבות של הממשלה בחוזי הגז הטבעי ובתמחור הגז ייגזר מעומק השינוי המבני שעליו יוחלט בממשלה. את מתווה השינוי תגיש רשות ההגבלים העסקיים לאישור בית הדין להגבלים עסקיים לאחר השימוע שתערוך מחרתיים למונופול דלק ונובל אנרג'י.

עם זאת, עוד לפני ההחלטה כיצד, אם בכלל, תפוצל הבעלות בין מאגרי הגז תמר ולווייתן, כבר כעת ברור כי הממשלה לא תשלים עם תג המחיר שקבע מונופול הגז בשנה האחרונה בחוזים עם לקוחותיו, וזה יופחת — בין שבאמצעות קביעת תקרה למחיר הגז ה"סביר" ובין שבאמצעות קביעת מנגנון הצמדה חדש, שימנע את האמרתו האוטומטית של המחיר.

הפגישות התכופות המתנהלות בימים האחרונים בין נציגי החברות דלק ונובל אנרג'י לבין צוות העבודה הממשלתי לא קירבו את הצדדים להסדר. גורם ממלכתי אמר אתמול כי "ההצעות שהציגו עד כה חברות הגז, שחלקן מצא את דרכו לכלי התקשורת — אינן מספקות".

אוליבייה פיטוסי

בין היתר, מדובר בהצעת בעלי קבוצת דלק, יצחק תשובה, כי בתמורה להותרת אחזקותיו במאגר לווייתן ולהותרת אחזקות נובל אנרג'י בתמר ובלווייתן — תסכים דלק למכירת חלקה במאגר תמר (31%), ולפיצול שיווק הגז מלווייתן בשוק המקומי בין שלושת בעליו (מכר בנפרד).

לדברי הגורם הממלכתי, "מבלי להתייחס להצעה זו או אחרת, הרעיונות שהוצגו עד כה לא נותנים מענה מלא לכשלי השוק — וצפוי עוד מאבק קשה בדרך להסדר".

הוזלה של 14%

בעוד שרשות ההגבלים העסקיים ומשרדי הממשלה שוקדים בימים אלה על מציאת פתרון לכשלי התחרות בשוק הגז הטבעי — מהלך רגולטורי שעליו החליטה היום (א') דווקא רשות החשמל רמז על הצעד הראשון שבו עשויה הממשלה לנקוט לקראת אכיפת המונופול. זאת, לאחר שגובש במהלך השבועות האחרונים ברשות, ואף הוצג באחרונה לצוות הממשלתי שנושא ונותן בימים אלה עם דלק ונובל, בראשות משרדי האוצר, האנרגיה, המשפטים, ולצד ראשי המועצה הלאומית לכלכלה ורשות ההגבלים.

אמיל סלמן

לאחר תיאום בין כלל הגורמים, החליטה רשות החשמל כי לא תאשר את חוזי הגז החדשים שהונחו לפניה לרכישת גז מהשותפות במאגר תמר. בכך רמזה כי כל הסדר שאליו תגיע הממשלה מול מונופול דלק ונובל אנרג'י יכלול התערבות בחוזי הגז. זאת, שנתיים וחצי לאחר שחוזי הגז שעליהם חתמו בעלי תמר במשק נפתחו — ושונו.

במקביל, ועל דעת יתר הרגולטורים, הקציבה הרשות שלושה שבועות לקבלת התייחסות למודל חלופי לחוזי הגז. בהחלטה זו נקבע למעשה המועד הצפוי לגיבוש עמדת המדינה בנוגע לאסדרתו החדשה של שוק הגז הטבעי.

לפי הערכות, רמזה הרשות כי כל מודל חלופי שעליו יוסכם בממשלה ראוי שלא יתיר תמחור גז מעבר לתג המחיר המינימלי כיום בשוק. לאחר הפחתת תעריפי החשמל במשק, מדובר במחיר בסיס של 4.9 דולרים למיליון BTU — ובעתיד אף 4.7 דולרים. זאת, לעומת מחיר בסיס של 5.7 דולרים שאותו הכתיב מונופול תמר בחוזים החדשים שעליהם חתם בשנה החולפת במשק. ואולם מנגנון ההצמדה שנקבע בחוזים אלה יבטיח את האמרתו ל–8 דולרים למיליון BTU עד 2030.

"החלטה בעניין הכרה בעלויות הגז נושאת במשמעות מהותית למשק החשמל בישראל ולציבור צרכני החשמל. עלויות הסכמי הגז משליכות באופן משמעותי ביותר על תעריף החשמל ותנאיהם של ההסכמים משליכים באופן ישיר על היכולת להמשיך ולפתח תנאים לתחרות במשק זה בהתאם לחוק, והכל לתקופה של עד שני עשורים", נכתב בהחלטת רשות החשמל.

"הרשות הדגישה בפני גורמי הממשלה — שמקיימים בימים אלה עבודת צוות בלתי פורמלית — את הצורך הדחוף בקבלת החלטה מהירה, לטובת הצדדים להסכמי הגז ובשל הצורך בקידום הודאות במשק החשמל", נכתב עוד.

"חוסר איזון 
בחלוקת הסיכונים"

החלטת רשות החשמל התקבלה פרטנית בנוגע לשלושה חוזים שעליהם חתם מונופול תמר מול קרן דנהאם ורפק — יזמיות תחנות הכוח באלון תבור וברמת גבריאל, וכן מול מתקן ההתפלה בשורק, שבבעלות IDE והאצ'יסון. יזמיות תחנות כוח אלה עתרו לבג"ץ נגד השתהות רשות החשמל באישור הקמת התחנות.

לטענת רשות החשמל, חוזי הגז שנחתמו בשוק נסגרו סביב תג מחיר גבוה מדי, שאותו לא תהיה מוכנה לכסות בתעריף החשמל הציבורי. "עמדת הרשות היא שהכרה בעלות הסכמי הגז אינה עולה בקנה אחד עם הסדרת המשק לטובת הציבור, הבטחת יעילות ואיכות משק החשמל, יצירת תנאים לתחרות וכן מזעור עלויות", נכתב בהחלטה.

רשות החשמל פירטה שמונה נימוקים להחלטתה לפסול את חוזי הגז החדשים. אלה מתבססים על חוות הדעת שכתב עבור הרשות המומחה האיטלקי סרג'יו אסקארי. בראשם נטען כי מחיר הבסיס של הגז בחוזים יקר ביחס למחיר הגז שמשלמים יצרני חשמל פרטי אחרים, בלא הצדקה כלכלית לכאורה. בכך רומזת הרשות לגביית רנטה מונופוליסטית לכאורה של שגובה תמר מלקוחותיו.

עוד טוענת הרשות כי מנגנון ההצמדה בחוזים (הצמדה למדד האמריקאי בתוספת 1% בשמונה השנים הראשונות ומינוס 1% לאחריהן) — פסול, ויביא לעלייה לא מוצדקת במחיר. עוד נטען כי מחיר התקרה שנקבע בחוזים אינו מבטיח ריסון מספיק ללקוחות.

"הסכמי הגז מבטאים חוסר איזון בחלוקת הסיכונים המקובלת בין מוכר הגז לרוכש הגז, לטובת ספק הגז, באופן המשית עלויות עודפות על הציבור", נכתב בהחלטת הרשות. זאת, תוך שהיא מציינת כי החוזים אינם כוללים הנחה בעבור אספקת גז לא מובטחת (interruptible), וכי הם מחייבים את הלקוחות בהתחייבות לתשלום בעד 80% מכמות הגז החוזית — שיעור Take or Pay גבוה יחסית, שיוביל לכך ש"היצרנים ירכשו גז שהם לא יצרכו וכתוצאה מכך יושת תשלום עודף על הציבור".

"אי אפשר להתעלם מהפגיעה"

החלטת רשות החשמל ניתנה לאחר שמצאה עצמה בפלונטר. מצד אחד היא נדרשה בעתירה לבג"ץ לתת מענה לאישור חוזי הגז — ומהצד השני דנה בימים אלה הממשלה באסדרה המחודשת של שוק הגז, לרבות החוזים החתומים בו. "אישור עלויות הסכמי הגז במתכונתם הנוכחית יקשה על כלל גורמי הממשלה, לרבות הרשות וגורמים ממשלתיים אחרים, להפעיל את סמכויותיהם לטובת הציבור בסוגיה זו", נימקה הרשות את עיתוי החלטתה.

לכן הסתפקה הרשות לפי שעה במסירת החלטה על פסילת החוזים שהונחו לפניה. זאת, בעוד שהיא מתחייבת להצגת מודל חוזי חלופי בתוך תקופת זמן מוגדרת — בכפוף להסכמת יתר הרגולטורים. מכאן, שהרשות לא אימצה לפי שעה את המודל שהציע לה אסקארי, לקיבוע מחיר הגז במשק לממוצע מחיר הגז המיובא בשלושה שווקים גדולים בעולם — כיום סביב 4.4 דולרים למיליון BTU.

"רשות החשמל מחויבת לקידום תנאים לתחרות, אולם במקרה זה אין היא רשאית להתעלם מהפגיעה במשק החשמל ובתנאים לתחרות, כתוצאה מכך שההסכמים החדשים מביאים לכך שהאנרגיה המיוצרת על ידי היצרנים החדשים יקרה באופן משמעותי לעומת יצרנים פרטיים אחרים, בלי כל הצדקה", הסבירה הרשות בביאורים להחלטה. "ההכרה בעלויות הנובעות מההסכמים אינה עולה בקנה אחד עם חובת הרשות למזעור עלויות, שכן הכרה בעלויות אלה תטיל על הציבור יותר ממיליארד שקל עודפים".

באשר להפצרות יצרני החשמל הפרטי לאשר את חוזי הגז שעליהם חתמו, השיבה הרשות כי היא דוחה אותן. לפי הרשות, "הרשות מחויבת במילוי תפקידה לבצע איזון אינטרסים בין השחקנים במשק לבין כלל הציבור, בפרט ככל שהיצרנים דורשים כיסוי מלא לשני עשורים במסגרת תעריפי החשמל של העלויות הנובעות מסכמים אלה, ובפרט כאשר תנאי הסכמים אלה משמשים ככלי לחץ כבד על הרשות לנתינת הגנות תעריפיות אחרות ליצרנים, על חשבון הציבור".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#