היצרנים הפרטיים עתרו לבג"ץ נגד שיתופם בעלויות חברת החשמל

רשות החשמל מתכוונת לחייב את יצרני החשמל הפרטי לשלם לחברת החשמל כ-160 מיליון שקל בשנה - בגין עלויות מערכתיות ■ היצרנים מבקשים להורות לרשות למסור את הנתונים שעליהם התבססה בחישוב

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

פורום יצרני החשמל הפרטי עתר היום (ד') לבג"ץ נגד רשות החשמל, בגין כוונתה לחייב אותם בתעריפים מערכתיים שישלמו לחברת החשמל. מדובר בכיסוי העלויות הכרוכות בהפעלת מערכת חשמל ארצית, ושבהן נשאה עד כה חברת החשמל לבדה. כעת מבקשת רשות החשמל לחלק עלויות אלה בין כל היצרנים בענף.

לטענת הפורום, הרשות קבעה את גובה התעריפים מבלי לקיים הליך של שימוע, וחרף פניות חוזרות ונשנות - היא מסרבת עדיין להעביר לידיהם את הנתונים שעליהם התבססה בחישוב התעריפים, תוך פגיעה בזכויותיהם.

בעבר, היזמים טענו כי הנתונים שעל בסיסם חושבו הרכיבים התקבלו מחברת החשמל, כשלרשות אין אפשרות לבודד את עלותם האמיתית בשל הסבסוד הצולב בפעילות החברה. כמו כן, נטען כי רשימת הרכיבים מנופחת מלכתחילה, וכוללת רכיבים שרירותיים לכאורה - תוך שהיא מעניקה פרשנות רחבה מדי ל"גיבוי" שמעמידה חברת החשמל עבורם.

ברשות החשמל דחו בעבר את הטענות, והסבירו כי התבססו על נתונים ועל סימולציות שערכה בעצמה.

הרשות קבעה תעריף התחלתי לעלויות המערכתיות של 2.37 אגורות לכל קוט"ש פרטי שייוצר. מדובר בסכום כולל של כ-160 מיליון שקל בשנה שהיזמים יידרשו להעביר לחברת החשמל. הסכום שווה לכ-8% מהכנסות היזמים, ולכן חיובו צפוי לפגוע משמעותית בתשואות הפרויקטים. בנוסף, התעריף עשוי לגדול עם שקלול עלויות אדמיניסטרטיביות (שלא נמסרו עדיין על ידי חברת החשמל). כמו כן, התעריף יגדל מדי שנה, בהתאם לגידול בשיעורי הרזרבה במשק.

באמצעות עוה"ד רועי בלכר ואליאור כורם, ממשרד גולדפרב זליגמן ושות', מבקש פורום היצרנים הפרטיים מבג"ץ שיורה לרשות החשמל למסור לידיהם את הנתונים ועד אז יקפיא את הליך השימוע שאליו יצאה הרשות.

יש לציין כי עתירה דומה הוגשה לפני כמה חודשים לבג"ץ על ידי חברת כימיקלים לישראל, ועתירה נוספת הגישה יזמית החשמל הפרטי דוראד נגד עצם פרסום השימוע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker