סוף למונופול הגז?

תשובה למדינה: אמכור את מאגר תמר כדי להשאיר בידי את לווייתן

השימוע למונופול הגז מתקרב, והרעיונות לפשרה מעלים קצב: דלק הציעה לרשות ההגבלים כי תצא ממאגר תמר ותתחרה בשותפותיה בלווייתן במכירת גז לשוק המקומי

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ככל שהשימוע המתוכנן למונופול הגז של דלק ונובל אנרג'י מתקרב, עולה רף הצעות הפשרה שמציג בעל השליטה בקבוצת דלק, יצחק תשובה. זאת, בניסיון לייתר את השימוע שיערוך בסוף החודש הממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיויד גילה, לקראת החיוב לפצל את הבעלויות בין מאגרי תמר ולווייתן.

בפגישה שקיימו אתמול עם בכירים ברשות ההגבלים העסקיים, העלו נציגי דלק הצעה "משודרגת" לפתרון הכשל בשוק הגז. לפי המוצע, דלק תמכור את אחזקתה בתמר (31.25%) בתמורה להמשך אחזקתה בזכויות בלווייתן (45%).

במקביל, הציעו בדלק לפצל גם את מכירת הגז לשוק המקומי בין בעלי תמר ולווייתן (מכר בנפרד). זאת, תוך יצירת תחרות פנימית בין ארבעת השותפים בתמר (נובל אנרג'י, ישראמקו, אלון והשותף החדש), וכן בין שלושת השותפות בלווייתן (נובל, דלק ורציו). הכוונה היא לחלוקה וירטואלית של מכסת הגז לשוק המקומי בין חברות שיווק שיקימו השותפות, לפי חלקן היחסי במאגר, תוך שמירת מבנה שיווק אחד לגז המיוצא.

במודל כזה, כך נטען, תצומצם הבעלות הצולבת על שני המאגרים, דלק תוצא מהמונופול המוכרז על הגז, ועל השוק המקומי יתמודדו שישה מתחרים לכאורה. זאת, מבלי לפגוע בזכויותיה של נובל אנרג'י — כך שלא תייצר חסם משפטי להסדר. נובל מסרבת עד כה לנהל כל מגע עם הרשויות בישראל, ומתבצרת מאחורי איומיה המשפטיים.

יצחק תשובהצילום: דודו בכר

ההצעה החדשה מעידה לכאורה על התקדמות משמעותית בגמישות שדלק מוכנה לגלות. בעבר הסתפקה החברה בהצעה לאימוץ מודל מכר בנפרד בלבד (לשוק המקומי), או להמיר את התמלוגים העתידיים למדינה בגז. עם זאת, מדובר עדיין במודל תיאורטי שלא הוצע רשמית, פרטיו המהותיים עדיין לא ידועים והוא לא אושר על ידי יתר השותפות במאגרים.

כמו כן, המתווה אינו פותר את האחזקה הצולבת של נובל אנרג'י בכלל מאגרי הגז בישראל ואת התלות הנגזרת של המשק במפעיל קידוחים אחד. בנוסף, הוא מתעלם מהקשיים הידועים ביישום מודל מכר בנפרד, שבו חברות השיווק המתחרות לכאורה נשענות על תשתית משותפת.

ברשות ההגבלים העסקיים לא מגיבים להצעות הפשרה שמעלים נציגי דלק בשבועות האחרונים, וכך נוהגים גם יתר משרדי הממשלה שבוחנים בימים האחרונים היתכנות לכמה מודלים. זאת, כדי לגבש תחילה חזית אחידה ולהתייצב מאחורי מודל מוסכם אחד.

מתווה של יציאת דלק מתמר, אם יוצג רשמית, עשוי לרצות את "הפלג האופוזיציוני" למהלכי גילה בממשלה, כמו משרד האנרגיה, אך לא יפתור בהכרח את החששות ברשות ההגבלים ומשרד האוצר.

אגב, גורמים ממשלתיים קראו אתמול למשרד האנרגיה לשקוד על ניסיונות לאתר משקיע אסטרטגי זר עבור ענף הקידוחים המקומי, שממילא יידרש בכל פתרון שיועלה. זאת, ברוח החלטת הממשלה מקיץ 2013, שלפיה תפעל להבאת שחקן בינלאומי בכיר בענף (מייג'ור) לישראל.

צוות העבודה מטעם הממשלה, — שבו חברים הממונה על התקציבים, ראש המועצה הכלכלית, מנכ"לית משרד האנרגיה, המשנה ליועמ"ש והממונה על ההגבלים — צפוי להיפגש ביום רביעי עם ראשי השותפות בתמר ובלווייתן לקראת השימוע, שנקבע ל–28 בינואר.

משותפויות דלק נמסר בתגובה: "בשום שלב לא הוגשה הצעה כזאת לממונה על ההגבלים העסקיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker