החזון של ב.מ.וו: "הבעלות על מכונית תשתנה. נהגים ישכרו מכוניות לפי שעה"

ד"ר ברנארד בלאטל, מנהל שירותי הניידות בב.מ.וו, מסביר בראיון ל-TheMarker למה שירותי המידע של החברה ממליצים על תחבורה ציבורית: "המטרה הראשונה היא להבטיח ללקוח חוויה טובה"

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל

יצרני הרכב אולי ממשיכים להציג מכוניות נוצצות, אך מבינים כי העולם מסביבם משתנה והולך, וייתכן כי בעתיד תהיה למוצר שלהם דרישה פחותה. בערים הצפופות, מכונית כבר אינה כלי תחבורה מתאים, והדרישה מיצרני הרכב להפחית לאפס את זיהום האוויר משנה גם את המכונית המוכרת בצעדים קטנים.

"אנחנו רציניים מאוד בהחלטה שלפיה בעתיד נספק שירותים, ולא רק מוצרים", אומר ל–TheMarker ד"ר ברנארד בלאטל, מנהל שירותי הניידות של . "הדירקטוריון החליט כי חלק מרכזי מהעבודה שלנו יתמקד בכך. העלות של תחזוקת מכונית עולה, הגודש מתגבר, ואנחנו צריכים לבחון איפה ההזדמנויות שלנו בעתיד", הוסיף.

בראיון בוועידה הבינלאומית שערכה מינהלת תחליפי הנפט במשרד ראש הממשלה, סיפק בלאטל הצצה לכיוונים שתעשיית הרכב צועדת לעברם.

צילום: בלומברג

"החוויה של בעלות על מכונית תשתנה", הוא אומר. "אנחנו נראה שיש לנו הזדמנות לפנות ללקוחות שונים בנקודות זמן שונות בחייהם. אני מאמין שאנשים אוהבים לנהוג, וירצו להמשיך להשתמש במכונית. אנשים שחיים בפרברים, ואולי גם מבוגרים יותר, כנראה יעדיפו לרכוש מכונית. לסטודנט נוכל לעזור לחלוק מכונית, או לספק לו מידע על שירותי תחבורה, ובעתיד הוא ירכוש מכונית מאיתנו".

מה להערכתם יהיה העתיד של תחבורה, בעיר ובנסיעה בינעירונית?

"אנחנו חושבים שיהיה מגוון גדול של דפוסי שימוש. כשאתה מסתכל על ערים צפופות, לאנשים יהיו יותר אפשרויות. הם ילכו הרבה יותר, וגם ייהנו משירותי לימוזינות כמו אובר. הבחירה תהיה תלויה בצרכים שונים. למשל, הרצון לפרטיות. באשר לנסיעה 
בין־עירונית, מכוניות עם מנוע בעירה פנימית הן הפתרון שישתמשו בו למשך תקופה ארוכה, ואני מאמין שטכנולוגיות כמו בב.מ.וו i8 (הנעה היברידית־נטענת; ד"ש) ייכנסו בהדרגה לתחום".

השירותים של ב.מ.וו מציעים היום המלצות על תחבורה ציבורית. כיצרנית של מכוניות יוקרה, אתם לא חוששים שהתדמית שלכם תיפגע? איך תוכלו לשלוט על כך שהלקוח שלכם מקבל שירותים טובים?

ברנארד בלאטלצילום: Nimrod Saunders

"גם שילבנו רדיו במכונית, אף שלא היתה לנו שליטה על המוסיקה שתשודר. לא נוכל להבטיח הכל, אבל הלקוח מבין זאת, ואנחנו בהחלט מנסים להעניק לו חוויה טובה. אחת הדרכים לעשות זאת היא DriveNow, חברת ההשכרה לפי שעה שלנו, שבה הנהג מקבל חוויה של ב.מ.וו (המכוניות המושכרות הן ב.מ.וו ומיני; ד"ש). זו דרך להבטיח איכות.

אתם מציעים עכשיו הרבה שירותי מידע. האם זהו מקור לרווח עבורכם, בעידן שבו מרבית המידע הוא בחינם?

"המידע באפליקציות סמארטפון הוא אף פעם לא בחינם — הוא ניתן תמורת מידע על המשתמש שנמכר למפרסמים. אנחנו מאוד זהירים עם המידע מהלקוח, ולא נעשה שום דבר שהלקוח לא מסכים לו. אנחנו גם רואים שהלקוחות מוכנים לשלם על מידע איכותי. כיום, שירותי BMW Connected Car הם אופציה ברכישת רכב, אבל תוכל לקנות שירותים גם בהמשך, אפילו הרבה שנים אחרי שרכשת את המכונית".

לב.מ.וו יש בהיצע מכוניות חשמליות והיברידיות, אבל הן משווקות בנפרד, שלא כחלק מהיצע המכוניות המוכרות. האם הטכנולוגיה מיועדת גם למכוניות בייצור המוני בעתיד?

"רצינו להפריד, כי אנשים רוצים לבדל את עצמם. חשבנו שחבל לכסות את כל החדשנות הטכנולוגית במבחן הזה במרכב רגיל, ולכן הצגנו תת־מותג בשם i. אם נצליח, הטכנולוגיה תמצא את עצמה גם במכוניות מוכרות. אנחנו כבר רואים כמה פיתוחים שמגיעים דווקא לקטנועים שלנו. הסבה של מכונית בנזין הנעה חשמלית היא קלה וזולה יותר, אבל התוצאה לא טובה באותה מידה כמו החשמליות שמתוכננות מראש להיות כאלה".

ד"ר ג'רום פרין

אחרי השקעה גדולה כל כך במכוניות חשמליות, נתח השוק שלהן הוא זעיר.

"המעבר למכוניות חשמליות ייקח זמן רב משחשבנו, אך אני משוכנע שזה יקרה. כל הנוגעים בדבר צריכים לעבוד יחד. נתח השוק של מכוניות חשמליות בנורווגיה כיום הוא 16%, וקיימות הרבה נקודות טעינה. גם בעמק הסיליקון המכוניות החשמליות צוברות תאוצה. זה מייצר יותר ויותר עניין. גם המכוניות שלנו נמכרות היטב. זה חשוב להראות שהטכנולוגיה מיוחדת, וליצור שירותי ניידות סביבה".

"רנו מחזיקה 60% משוק החשמליות"

החברה שהימרה בצורה המובהקת ביותר על מכוניות חשמליות היא רנו, שגם שיתפה פעולה עם בטר פלייס. ד"ר ז'רום פרין, המנהל המדעי של רנו, מטפל בתחום, כמו גם בפיתוח טכנולוגיות נוספות.

"עבור רנו, המטרה היא עדיין להגיע רכב חשמלי בייצור המוני", מפתיע פרין. "לרנו־ניסאן יש נתח של 60% משוק המכוניות החשמליות. יש לנו כוונה להכפיל את טווח המכוניות בעזרת סוללות טובות יותר ומנוע חסכוני יותר עד 2020. במקביל, אנחנו עובדים על מכוניות היברידיות ונטענות, כי באזורים שונים יש צרכנים שונים. בתחום ההיברידיות, נתמקד במכוניות זולות יחסית בהיצע, כמו הקליאו. המכונית לא תכלול מנגנונים יקרים, וזו הדרך להוריד את המחיר. הייצור שלה יתחיל עד 2017. מכוניות היברידיות־נטענות שלנו יוצגו בתוך שלוש־ארבע שנים".

איך היית מסכם את הניסיון של רנו עם מכוניות חשמליות עד כה?

"היה תהליך טוב של למידה. בסוף 2007 הכל יצא לדרך, והיה זמן קצר לפיתוח ליציאה לשוק. עבדנו במקביל, והמצאנו טכנולוגיות שונות תוך כדי פיתוח המכונית, מבלי שהיה זמן רב לנסות אותן. בתקשורת כמה אנשים אמרו שהמכוניות לא מימשו את ההבטחה שלהן, ונכון שהיה הייפ שהיה מוגזם — אבל אנחנו רואים שהמכוניות משתפרות, התקנים עובדים והמכונית החשמלית היא מציאות, ולא תיאוריה. יש גם 'נדידה' של הטכנולוגיה בין מדינות שונות. אמנם יש הרבה שחקנים, ולפעמים תשתית נפרשת לאט, אבל זה קורה. עכשיו ההייפ הוא על מכוניות אוטונומיות, מן אופנה של התקשורת, אבל גם זה ייקח הרבה זמן.

"טעינו בהערכה שהשוק הסיני יאמץ את המכונית החשמלית במהירות. לא נגיע ל–10% נתח שוק כבר ב–2020 כמו שחשבנו, אבל כשהזיהום יעלה, יעלה גם הביקוש למכוניות חשמליות. בסין חווים זיהום שלא ראינו באירופה. הטווח יגדל, ונעלה ל–200 ק"מ ויותר בכל הדגמים שלנו, וזה ישנה לגמרי את הפרספקטיבה של המשתמשים".

פרין לא מוכן להתייחס לבטר פלייס, כישלון צורב גם של רנו, אבל בנוגע לקונצפט של החלפת סוללות הוא אומר כי "פיתחנו טכנולוגיית החלפת סוללות, במקביל לבטר פלייס. אנחנו מאמינים בה. הבעיה היתה העלות של התחנה, שהיה קשה לתמוך בה עבור מכונית אחת. עם זאת, בעתיד היא תוכל לסייע לא רק למכוניות, אלא לרשת כולה, ולשמש כמאגר אנרגיה לעת חירום. אולי זה יהיה רלוונטי בכבישים 
בין־עירוניים. אחד המכשולים הוא שצריך שהסוללות יהיו אחידות, וזה לא המקרה בתחום הרכב. אם נגיע לסטנדרט, נראה תפוצה רחבה של תחנות להחלפת מצברים".

רנו היתה אחת מיצרניות המכוניות הראשונות שהחלה לייצר מכוניות זעירות (קוודרוסייקל). אתה צופה שלקוחות של מכוניות יעברו לכלי רכב זעירים כאלה?

"הן בוודאי לא יחליפו את כל השימוש במכוניות, לא בתחומים 
בין־עירוניים. אבל אני צופה שאנשים שרוצים ניידות ללא טווח ארוך יעברו למכוניות זעירות. כיום זה תחום נישה — משהו שבין קטנועים למכוניות — אבל הוא יגדל. גם מודל הבעלות ישתנה, ונראה יותר חלוקה של השימוש במכוניות".

פרין נפגש לאחרונה עם משלחת של יזמים ישראלים בפריז, בנסיעה שאורגנה בידי הסוכנות לפיתוח פריז (גוף של מחוז איל־דה־פראנס) וקהילת אקו־מושן לפיתוח טכנולוגיות תחבורה חכמות. "הסתקרנתי מחברות ישראליות בתחום הסייבר־סקיורטי ומטכנולוגיות בתחום הסוללות", אומר פרין. "אנחנו ממשיכים לעבוד עם פינרג'י (חברה המפתחת סוללת אלומיניום), אולי כמוצר משלים לסוללה הרגילה. לרנו יש סקרנות ועניין בטכנולוגיות שונות, ויש לנו גם קרן הון סיכון להשקעה בהן. האפשרויות הן בלתי־מוגבלות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker