התגובה של רשות הגז לדו"ח על השפעות מונופול הגז: "אל תתערבו"

אלכסנדר ורשבסקי, מנהל רשות הגז הטבעי, היה אחראי לחלוקת רישיונות הקידוח לדלק-נובל אנרג'י, ומשכך - להיווצרות המונופול

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי

במשרד האנרגיה ממשיכים להתעלם מכשלי שוק הגז ומעדיפים לתקוף את רשות החשמל על הדו"ח שפירסמה: "אין להם הבנה מקצועית". המשרד טוען כי מחירי הגז בישראל נמוכים, אך מודה כי תשואת מונופול תמר גבוהה מהממוצע וכי מנגנון ההצמדה בחוזי הגז בעייתי.

הרגולטורים מתקוטטים ומונופול הגז הטבעי חוגג: שבועיים לאחר שרשות החשמל פירסמה את חוות הדעת החיצונית שהזמינה על השפעות המונופול על משק האנרגיה בישראל – פירסמה היום רשות הגז שבמשרד האנרגיה חוות דעת משלה על שוק הגז. אלא שזו בעיקר תקפה את רשות החשמל – מבלי להציע פתרונות לכשלי השוק.

אלכסנדר ורשבסקיצילום: יעל צור

"סדרת התערבויות אינטנסיביות של רשות החשמל במשק הגז הטבעי יוצרת רושם של ניסיון להסיט את הדיון מבעיותיו הרבות של משק החשמל, לתחום אחר שכלל איננו נמצא בתחום סמכותה של רשות החשמל", כתב מנהל רשות הגז הטבעי, אלכסנדר ורשבסקי, לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר האנרגיה סילבן שלום.  "מעיון במכתב רשות החשמל, עולה באופן ברור כי לרשות החשמל אין הבנה מקצועית במשק הגז הטבעי", הוסיף.

ורשבסקי, יש לציין, עומד גם בראש יחידת חיפושי הגז במשרד - שהיתה אחראית לחלוקת רישיונות הקידוח למונופול דלק-נובל אנרג'י, ומשכך – להיווצרות המונופול.
כזכור, חוות דעת שהזמינה רשות החשמל מהמנהל לשעבר ברשות האנרגיה האיטלקית, סרג'יו אסקרי, הצביעה על כך שמחיר הגז הטבעי בישראל גבוה כפליים מהמחיר האפשרי בשווקים דומים, כי התשואה שרושם מונופול מאגר תמר כפולה מהממוצע בעולם חיפושי הגז, וכי חוזי הגז שנחתמו במשק יחריפו את הרנטה המונופוליסטית שמשולמת על ידי צרכני הגז והחשמל בישראל - אם זו לא תתערב בכשל השוק שנוצר.

בתגובה, טוען ורשבסקי כי חוות הדעת "מגמתית", וכי העמדה המוצגת בו "מציגה ראייה לטווח קצר בלבד". זאת, בליווי נימוקים דומים לאלה שהעלו בימים האחרונים חברות הגז.

אסדת קידוח תמר צילום: אלבטרוס

לטענת ורשבסקי, "קבוצת המדינות שנבחרו להשוואת מחירי הגז הטבעי לא מייצגת את המצב בשוק הגז העולמי, וכי חלק מהנתונים הכלכליים המוצגים אינם מבוססים". כך, טוען ורשבסקי כי על בסיס דו"ח שהכינה עבור רשות הגז חברת הייעוץ IHS, מחיר הגז בישראל דווקא נמצא ברמה הנמוכה יחסית לשווקים דומים, וכי "לא נכון להשוות מחירים ומצב תחרות של משקי גז טבעי אשר נמצאים בשלבי פיתוח שונים מבחינת תשתיות אספקה, בשלות ויתירות ללא הסתכלות מעמיקה ומקצועית".

באשר לתשואה הגבוהה שרושם מונופול תמר במשק, 22%-23%, טען ורשבסקי כי זו אמנם גבוהה מהממוצע בעולם – אך לא בהרבה. כך, טוענת גם HIS כי תשואת הפרויקטים בפרויקטי קידוח מים עמוקים נעה כיום בין 12%-20% - בעוד שלדעת אסקרי נעה התשואה סביב 8%-10% ומאמירה עד ל-17% במדינות מסוכנות.

אסקרי המליץ לפקח על מחיר הגז בישראל – אך לא להפחיתו לרמה המינימלית האפשרית. הוא הציע לקבוע מנגנון שצמיד את המחיר בישראל למחיר ממוצע במדינות המייבאות גז (בנטרול עלויות יבוא). כיום מדובר במחיר של 4.4 דולר למיליון BTU – הנמוך בכ-25% ממחיר הגז הממוצע במשק.

בתגובה לרעיון זה, טען ורשבסקי כי השיטה "תיאורטית לחלוטין, מבוססת על מגוון גדול של הנחות ולא ישימה". זאת, תוך טענה כי "ועדת הפיקוח על המחירים היא המוסמכת להמליץ על מדיניות לעניין זה, וראוי יהיה אם רשות החשמל תפנה את עיקר תשומת לבה לטיפול בסוגיות מורכבות ובעייתיות במשק החשמל".

ורשבסקי אף האשים את רשות החשמל כי היא זו שאחראית לבעיות שהתגלו בחוזי הגז במשק ובהצמדה שמבטיחה את ייקור הגז באופן אוטומטי בשנים הבאות. עם זאת, לא הציע כל פיתרון לבעיה שנוצרה. תחת זאת, חזר על עמדת משרד האנרגיה שלפיה אין להטיל פיקוח על מחיר הגז או להביא לשינוי מבני במפת האחזקות במאגרים.

אורית פרקש-הכהן, יו"ר רשות החשמל

"סוגיית הפיקוח על מחירי הגז הינה סבוכה ובעלת השפעות מרחיקות לכת מבחינת ישראל", כתב ורשבסקי. "תחרות וירידת מחירים אמיתית בשוק יכולות לקרות אך ורק במידה ויהיה במשק עודף היצע על הביקוש, דהיינו 'הספקים ירדפו אחר הצרכנים' ולא להיפך".

ורשבסקי חזר על עמדת המשרד שלפיה יש לפעול רק כדי לדאוג לפיתוחו של מאגר לווייתן: "על ממשלת ישראל לקבוע באופן חד משמעי כי פיתוח שדות הגז הטבעי שהתגלו מול חופי ישראל הנו היעד המרכזי של משק האנרגיה עד סוף העשור הנוכחי". המלצה מפתיעה שהעלה ורשבסקי היא לבחון את ביטול האופציה להגדלת כמות הגז שתרכוש חברת החשמל ממונופול תמר – היות של"חברת החשמל אין צורך במרבית גז טבעי זה, ולעומת זאת ישנם צרכנים רבים שמשוועים לו".

ברשות החשמל הגיבו דווקא בחיוב לנתונים: "תגובת רשות הגז אינה מלמדת כי המחיר הנוכחי אותו גובה שותפות תמר הוא מחיר ראוי. אדרבא, הדו"ח עליו מתבססת רשות הגז תואם את המלצותינו, ומראה כי הצמדת המחיר למדד איננה מקובלת בעולם וראוי להצמיד את המחיר למחיר תחרותי הנקבע בשווקים בעולם.

"למעלה מכך, מבין השיטין עולה כי רשות הגז מעוניינת לשמר מחיר גבוה של הגז לציבור על מנת לאפשר את ההשקעה הנדרשת במאגר גז אחר, לוויתן. רשות החשמל סבורה כי אף שהקמת לווייתן היא יעד לאומי חשוב, הרי שיש לעשות זאת באופן שלא  מטיל עלויות עודפות על הציבור בישראל. רשות החשמל רואה חשיבות רבה בהמשך הדיון הציבורי  הענייני שיזמה, בסוגיית מונופול הגז והשלכתו על הציבור."

ברשות החשמל ביקשו להוסיף כי פנו לממשלה "כדי להבטיח כי העלות של משאב הגז לציבור צרכני החשמל בישראל היא עלות ראויה, לאור המחירים והתנאים המתקיימים כיום בהסכמי הגז. הסכמים אלו מבטאים רווח חריג לספק הגז, שהוא מונופול פרטי, על חשבון הציבור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker