מקורבו של נתניהו כתב מייל זועם למקורות: "למה אתם לא משלמים לי?"

תכתובת המייל שניהל ראש הסגל של נתניהו לשעבר, נתן אשל, עם ראשי מקורות מספקת עדות מאלפת למה שהתרחש מאחורי הקלעים בעסקה של חברת המים הממשלתית במקסיקו ■ אשל, שתיווך בעסקה, דרש לקבל עמלה של 850 אלף שקל ■ ובמי הוא נעזר?

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

במאי 2013 התדפקה דמות מעניינת על דלת משרדי מקורות ייזום בתל אביב. היה זה לא אחר מאשר נתן אשל, מקורבם של בני הזוג נתניהו ולשעבר ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, שהתייצב כשבאמתחתו הצעה עסקית למקורות.

אשל אולץ להתפטר שנה לפני כן במסגרת עסקת טיעון, לאחר שהודה ב"צילום לא מקובל" של עובדת לשכה, והתחייב שלא לעבוד יותר בשירות המדינה. כמו אחרים שפנו לאחר שירותם הציבורי למינוף קשריהם בעולם העסקים, הציע אשל למקורות לעבוד עבורה כסוכן תמורת עמלות, במנגנון סטנדרטי לפי שווי העסקה (5%). באופן ספציפי יותר, הציע אשל עסקה מסוימת במקסיקו, שאותה טען כי יוכל להביא למקורות.

לתחקיר המלא על השתלטות הליכוד וישראל ביתנו על חברת מקורות

נתן אשלצילום: אוליבייה פיטוסי

מדובר בפרויקט קטן יחסית, בחסות רשות מקומית, לליווי חברה בשם אוקיאניה בטיהור כמה בארות מי תהום - עם אופציה להרחבת ההתקשרות בהמשך. היקף ההתקשרות הראשונית היה 3.8 מיליון דולר. בצירוף מקרים מפתיע, עסקה זאת היתה אמורה להיחתם בעת ביקורו ההיסטורי של נשיא המדינה דאז, שמעון פרס, במקסיקו, שנערך כמה חודשים לאחר מכן.

ואמנם, פרס יצא למקסיקו בליווי פמליה גדולה, שעל חבריה נמנה גם מנכ"ל מקורות בן חמו. שם, חתם בן חמו על העסקה מול דוד קורנפלד, יו"ר רשות המים במקסיקו. לשם שינוי, מקורות ייזום לא דיווחה הפעם על העסקה - וזו אף נעדרת מרשימת הפרויקטים של החברה באתר האינטרנט שלה.

בחלוף חצי שנה החלה מקורות ייזום לקבל מהמקסיקאים את התשלום תמורת הייעוץ בפרויקט. במקביל, דרש אשל לקבל את העמלה שמגיעה לו לטענתו, בסך כ-850 אלף שקל - ובארבעה תשלומים, כנגד כל תשלום שהעבירו המקסיקאים.

אשל הנפיק למקורות את החשבוניות, אך גילה כי בחברה לא ממהרים לשלם. במקום לקבל כסף, זכה אשל לשורת פרסומים בכלי התקשורת על עסקת התיווך שחתם ועל "מיליוני הדולרים" שהוא עתיד לגרוף בצדה. במקביל, החלו במקורות להתחמק מפניותיו.

שמעון בן-חמו צילום: אמיל סלמן/ג'יני

תכתובת המייל שניהל אשל עם ראשי מקורות מספקת עדות מאלפת למה שהתרחש מאחורי הקלעים. בתחילה שמר אשל על טון מבודח: "אני מבין שישנה כוונה להפריט את ייזום או למוכרה או להכניס שותף. רצוי וכדאי שהתשלום יבוצע לפני....", כתב לראשי מקורות. משלא נענה, החל אשל לאבד את סבלנותו.

"יום הדין מתקרב ומה עם התשובה?" כתב אשל למנהל הכספים במקורות ייזום. "לצערי איני מקבל את כספי ואפילו לא תשובה למה, (וזה) לא יכול להימשך. התנהגות זו אינה מקובלת ואינה מצופה מחברה ששייכת למדינה!" נזף.

בהמשך, ניסה להאיץ בראשי מקורות תוך פיזור איומים על איבוד הפוטנציאל בהרחבת העסקה הראשונית. "לידיעתכם, בימים האחרונים ביקרו במקסיקו אנשים של שתי חברות צרפתיות וחברה אחת רוסית. כל השלוש לא פחות טובות מאתנו. חייבים להתקדם בדחיפות בכל החזיתות לגבי המשך העבודה שהתחלנו בה. נתן".

אלא שבמקורות, כנראה, לא ממש התעניינו באותם ימים בהרחבת ההתקשרות עם אשל או עם המקסיקאים. זאת, כשברקע עולה התהייה אם לא היה דבר מה פסול בהתקשרות החברה הממשלתית עם אשל, המורחק מהשירות הציבורי.

רה"מ נתניהו. אשל היה ראש הסגל בלשכת ראש הממשלהצילום: אמיל סלמן

בעקבות שאלה משפטית זו, פנה אשל אל שני "מומחים" מטעמו. האחת היתה היועצת המשפטית במשרד ראש הממשלה, עו"ד שלומית ברנע־פרגו, שמולה עבד בעבר. השני היה נציב שירות המדינה לשעבר, אברהם נתן - שנפסל באחרונה בעצמו מלכהן כיו"ר חוצה ישראל, בעקבות הביקורת על עדותו בפרשת הולילנד

משלא נענה גם הפעם, עבר אשל לאיים בצעדים משפטיים. "חברים יקרים, מכיוון שעד לרגע זה לא קיבלתי תשובה בכתב למה החוזה שלכם אתי מופר חד־צדדית, והיום גם הסכום השני לא שולם, אאלץ בשבוע הבא לכלכל את צעדי", כתב בהודעת מייל נזעמת נוספת, ופנה אל עו"ד ד"ר יוסי כהן, אף הוא ממקורבי נתניהו, שביחד עם עו"ד איתן שור הגישו לבית משפט השלום בתל אביב תביעה בסדר דין מקוצר לתשלום הכספים.

"אי־התשלום מהווה הפרה גסה של החוזה", כתב אשל במייל האחרון ששיגר למקורות. "להזכירכם, הקשר שלי עם מקורות לא החל בגלל שמקורות רצו שאעזור להם למכור! הקשר נוצר מאחר שמקסיקו ביקשה ממני שאעזור לה לקנות! אני הייתי זה שבאתי והצעתי את עזרתי למקורות לקבלת עבודות במקסיקו כנגד דמי תיווך, ובחרתי בכם, למרות שחברה צרפתית גדולה היתה שמחה ועדיין תהיה שמחה לבצע את הפרויקטים".

ממקורות נמסר בתגובה כי "נושא שכר הטרחה לנתן אשל מצוי בהליך משפטי, ומקורות עדיין לא הגישה כתב הגנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום