פרשת השוחד של סימנס: הוארך מעצר סמנכ"ל חברת חשמל יאשה חאין

מעצרם של חאין, ושל שלושה בכירים נוספים בחברה הוארך בארבעה ימים ■ פרשת השוחד נוגעת להטיית מכרז בשנים 2001-1999, שבו רכשה חברת החשמל טורבינות גז בסכום של יותר מ-540 מיליון יורו

אבי בר-אלי
יסמין גואטה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שישה מבכירי חברת החשמל בעבר ובהווה נעצרו בצהריים (א') על ידי חוקרי רשות ניירות ערך במסגרת פרשת השחיתות של סימנס.

אחד העצורים הוא יאשה חאין, המשנה למנכ"ל חברת החשמל וסמנכ"ל הלקוחות החברה, שהודיע בחמישי האחרון במפתיע על התפטרותו, כשהחברה מנמקת את עזיבתו המפתיעה ב"החלטה הדדית שהתקבלה עקב מצבו הבריאותי". בית משפט השלום האריך את מעצרו בארבעה ימים. חאין חשוד שנטילת שוחד בגובה מאות אלפי דולרים.

כתבות נוספות ב-TheMarker

רזה, אינטרנטית ובלי שטויות: כל מה שצריך לדעת על הטלוויזיה של סלקום

למה התנצלה פייסבוק על סיכומי השנה שלה?

יאשה חאין מובא לדיון בהארכת מעצרו, היוםצילום: תומר אפלבאום

חאין נחשב לאוטוריטה בתחום הייצור בחברה. הוא כיהן במקביל גם כיו"ר החברה הממשלתית לפחם ועמד גם בראש יחידת הייזום הבינלאומית של חברת החשמל, שגררה בשנים האחרונות ביקורת על אופן ניהולה. חאין התעקש להמשיך ולנהל את החברה חרף התקדמותו בסולם הדרגות - ואנשיו יצאו תכופות לחו"ל.

חאין התמודד בשנים האחרונות פעמיים על תפקיד מנכ"לות חברת החשמל ונהנה, לפי הערכות, מתמיכת מקורבו, יו"ר סיעת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן.

עו"ד דב גלעד כהן, ממשרד ברטל-כהן, המייצג את חאין, אמר: "מרשי פרש מתפקידו כמשנה למנכ"ל אך לפני ימים אחדים, מטעמים בריאותיים, ולאחר רקורד עשייה ענף ומרשים למען משק החשמל של מדינת ישראל וציבור לקוחות חברת החשמל.

"לא בכדי היה המועמד הטבעי למנכ"ל - תפקיד עליו ויתר מן הטעמים הנזכרים. מטבע הדברים, איננו יכולים למסור פרטים מדויקים אודות החשדות המיוחסים לו וטענות ההגנה הקיימות לו, על מנת שלא לשבשה. יחד עם זאת, בטוחנו כי בסופו של דבר יימצא שלא ביצע כל עבירה".

עצור נוסף הוא דוד קון, שהיה המשנה למנכ"ל חברת חשמל וסמנכ"ל הייצור וההולכה בחברה. בית המשפט השלום בתל אביב האריך בארבעה ימים את מעצרו של קון, שהיה יו"ר ועדת המכרזים שהמליצה ב-2001 על רכישת טורבינות הגז מסימנס. הוא חשוד בנטילת שוחד, קבלת דבר במירמה והלבנת הון.

קון עבד בחברת החשמל במשך 34 שנים עד שפרש במפתיע ב-2004. הוא נחשב לאחד המומחים בחטיבת הייצור ולאוטוריטה מקצועית בחברה.

גם מעצרו של סמנכ"ל תכנון ופיתוח טכנולוגיה בחברה, דוד אלמקייס, הוארך בארבעה ימים. סנגורו של אלמקייס, עו"ד עדי ברקאי, מסר בתגובה: "ניתן ומוטב היה להימנע מהמעצר. מר אלמקייס מסר את גרסתו המלאה לאנשי הרשות והשיב לכל שאלות החוקרים. אני סמוך ובטוח כי עד מהרה יתברר כי לא נפל במעשיו כל פגם, וכי אין ממש בטענות התמוהות המופנות כלפיו".

אלמקייס נחשב למומחה בניהול מערכת החשמל, והיה אחראי על תחזיות הביקושים של החברה ועל היערכות הרשת ופיתוחה. אלמקייס מונה בעבר על ידי הממשלה למרכז הרפורמה בחברה וראה עצמו מועמד לתפקיד מנכ"ל חברת ניהול המערכת החדשה – שאמורה היתה לקום עם מימוש הרפורמה המתוכננת. הוא נמנה על צמרת המשתכרים בחברה עם שכר חודשי ברוטו של 64 אלף שקל.

בכיר נוסף בחברת החשמל, שמעצרו הוארך בארבעה ימים, הוא יונה שוויצר. "אני מציע להתאזר בסבלנות לפני הכתמת מרשי בחשדות שאין בינו לבינם דבר. אני בטוח כי הרשות עושה את עבודתה נאמנה ותגיע למסקנה זו בקרוב", אמר עו"ד דרור מתתיהו, סנגורו של יונה שוויצר.

לפני חצי שנה עיכבה רשות ניירות ערך לחקירה את מנכ"ל סימנס לשעבר, אורן אהרונסון, בחשד לעבירות שוחד, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, הלבנת הון ושיבוש הליכי משפט. אהרונסון אמור היה לעמוד לדין בעבר באשמת נתינת שוחד לשופט לשעבר דן כהן, אך חתם הסכם עד מדינה לפיו תמורת העדות שימסור נגד כהן, הוא יקבל חסינות מהעמדה לדין. לפי הרשות, גילויים חדשים הולידו את מעצרו מחדש.

בעבר הודה תאגיד הענק הגרמני סימנס כי שילם בישראל שוחד בסך 20 מיליון דולר. מנגד, על פי חומרי החקירה, קיבל כהן מעט יותר משלושה מיליון יורו מהכספים הללו. ככל הנראה, בידי הרשות מידע חדש בנוגע לגורמים נוספים אליהם זרם הכסף.

יחד עם אהרונסון עוכבו לחקירה שלושה חשודים נוספים, בהם גיסו דניאל שלמה, חיים ברנר, עד לאחרונה מנהל פיתוח עסקי בחברת החשמל, ואנטון דה ויל.

פרשת השוחד נוגעת להטיית מכרז בשנים 2001-1999, בו רכשה חברת החשמל טורבינות גז בסכום של יותר מ-540 מיליון יורו. כהן, בעבר שופט מחוזי מוערך שפרש לעולם העסקים, כיהן בדירקטוריון חברת החשמל והיטה, על פי הטענות, את המכרז לטובת חברת סימנס העולמית. הוא נמלט מהארץ ב-2005 לאחר שנחקר ברשות ני"ע בחשד לביצוע העבירות והתמקם בפרו, עמה אין לישראל הסכם הסגרה. בתום הליכים משפטיים סבוכים, לאחר שהנשיא בפרו התחלף, הוא נעצר והוסגר לישראל.

לפני כשנתיים הגיעה פרקליטות מחוז ת"א (מיסוי וכלכלה) להסדר טיעון עם השופט לשעבר כהן, שהודה בכתב אישום מתוקן המייחס לו עבירת שוחד, מרמה והפרת אמונים ושיבוש מהלכי משפט. נקבע כי כהן ירצה עונש מאסר של שש שנים, שממנו תנוכה תקופת המעצר בארץ ובחו"ל.

מחברת החשמל נמסר בתגובה: "החברה תסייע לכל גורמי האכיפה להגיע לחקר האמת בכל דרך שתידרש. פרשת סימנס התרחשה לפני למעלה מעשור, זמן רב לפני תחילת כהונתם של יו"ר החברה והמנכ"ל המכהנים. יודגש כי הנהלת החברה מובילה מדיניות של אפס סובלנות בנוגע לשחיתות ועושה כל שביכולתה על מנת לשמור על שקיפות ומינהל תקין". 

סניגורו של קון, עורך הדין ירון קוסטליץ מסר בתגובה: "אנו משוכנעים שהחקירה תעלה שלא נפל רבב במר קון. וכי מר קון כלל לא היה מעורב בפרשת דן כהן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker