רגע לפני שכנופיית הספינים מרימה (שוב) את ראשה

ה"מומחים" מעדיפים את הפוליטיקאים על פני גילה - איתם קל יותר לעשות עסקים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

שלוש שנים לא הפריע להם המונופול הברור שמתהווה בשוק הגז.

לא הזיז להם שפעל בניגוד לחוק ללא פטור מהסדר כובל; לא הציק להם שמשרד האנרגיה המשיך לחזקו, להאריך את רישיונותיו ולהקל בחובותיו, בעוד שבאוצר נמנעו מלטפל בו ובמשרד ראש הממשלה ברחו מהתנגשות כמו מאש; לא הפריע להם שהמונופול הקפיץ את מחיר הגז ב–60%, שסוגיית ההגבלים לא נפתרה, ושהפיתרון המופרך שהוצע לה מתפורר והולך; שלוש שנים לא ביקש איש להטיל ספק, לשאול ולהרהר - גם לא כשעורך הדין אבי ליכט התריע במכתב, או כשאורית פרקש־הכהן הזהירה בדו"ח - שזכו לפני שבועיים להתעלמות כמעט גורפת (למעט במקום אחד).

מתי נזכרו "המומחים" החדשים לענף בכל אלה? כשהפקיד המוחלש והאנמי לכאורה ברשות ההגבלים העסקיים העז לעשות שריר, הפתיע בשבירת הפרדיגמה הרווחת, ושיבש, שלא נדע, את "תוכנית העבודה".

דיויד גילה, הממונה על ההגבלים העסקייםצילום: אוליבייה פיטוסי

או אז נעורה מרבצה כנופיית הספינים, והחלה לשאול למה חיכינו שלוש שנים, ולמה זה לא התערב והשני לא עשה, ולמה ליכט לא התכוון ופרקש־הכהן כושלת, ומי אלה בכלל העיתונאים, שנהפכו בן רגע לפופוליסטים ורדודים, ומי זה בכלל דיויד גילה - שאולי צריך להפקיע את סמכויותיו לטובת הממשלה, כי מול הדרג הפוליטי קל יותר לסגור עניינים באמצעות לחץ אמריקני, עמלות תיווך או דירות לילדים ברמת גן.

כנופיית הספינים היא זו שלפני ארבע שנים הטיחה בוועדת ששינסקי כי היא עושקת את יזמי הגז המסכנים; הצהירה כי המיסוי המתוכנן לא יאפשר עוד קידוחים; התריעה מפני השתלטות הגז הערבי על השוק ומפני ניתוק הקשרים עם ארה"ב; ותקפה עיתונאים על כך שהעזו לכתוב בעד הגדלת נתח הציבור בהכנסות. לפיכך, לא מדובר אלא בחבורה ששירותיה מושכרים לפי שעה, כדי לשרת אינטרס עסקי נקודתי, גם במחיר זיהום המרחב הציבורי והשיח המקצועי הנדרש.

למזלם של אזרחי ישראל, רובם המוחלט מבין שבניית רגולציה עבור שוק מקצועי מורכב שנולד רק לפני שש שנים אורכת זמן, שלא פשוט לקבוע כללים תוך כדי תנועה ושחוקי אנטי־טראסט, בהגדרה, מופעלים נגד יזמים מוצלחים.

כללי המשחק ברורים ומורכבות הסיכונים בהחלטות ידועה. הדילמה אינה בין שחור ללבן, ולכל אחד מהצדדים יש טענות כבדות משקל. לכן, השיח צריך להישאר מקצועי ורגיש, ולהדיר מתוכו כנופיות אד־הוק שתכליתן רק להרע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker