משרד האנרגיה של סילבן שלום מתייצב לימין מונופול הגז: "גילה פוגע במשק"

מנכ"לית המשרד אורנה הוזמן-בכור שיגרה מכתב חריף לממונה על ההגבלים העסקיים ■ "שינית את עמדתך ללא שינוי בנסיבות", כתבה, "דחיית בפיתוח לווייתן תסב למשק נזק דרמטי וקיצוני" ■ רשות הגבלים עסקיים: "רואים חשיבות עליונה בהסדרת הנושא תוך שיתוף פעולה כלל ממשלתי"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

משרד האנרגיה התייחס אחר הצהריים (ד') לראשונה להחלטת הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, לסגת מהסדר הפשרה מול חברות הגז - ובאופן לא מפתיע, מתייצב לימינן.

"שינוי עמדת הממונה, מבלי שהוצג שינוי בנסיבות שיש בו כדי להצדיק את המהלך, יש בו להבנתי כדי לפגוע פגיעה משמעותית ומהותית במשק האנרגיה בישראל", כתבה היום מנכ"לית המשרד אורנה הוזמן-בכור, לגילה. הוזמן-בכור גם מתחה ביקורת על כך שההודעה התקבלה בהפתעה, ומבלי שגילה התייעץ בגורמי המקצוע במשרד באשר להשלכות המהלך על משק הגז.

"ההשלכות המרכזיות של הקפאת פיתוח שדה לווייתן הן רבות וממשיות, ובכללן, הקפאה ועיכובים מהותיים בפעילות בתחום הגז הטבעי במדינת ישראל", כתבה. הוזמן-בכור פירטה רשימת השלכות שדומות לאלה שפירטו ב-48 השעות האחרונות ראשי חברות הגז: "ביטול המהלכים שנעשו לקראת יצוא גז טבעי, על כל המשמעויות הנלוות לכך, הגיאופוליטיות והפיסקליות, אל מול ממשלות ארה"ב, מצרים, ירדן והרשות הפלסטינית; פגיעה באמינות האספקה ומגבלות אספקה חמורות; פגיעה בשרידות מערכת הגז הטבעי; פגיעה ממשית באטרקטיביות של ישראל בתחום חיפושי הנפט והגז; העלאת טענות רבות נגד ממשלת ישראל על ידי גופים שונים שהשקיעו סכומים גבוהים בהסתמך על פיתוח משק גז הטבעי בישראל; והמשך תשלומים בגין רכישת גז טבעי נוזלי".

שר האנרגיה סילבן שלום (מימין) עם יצחק תשובהצילום: משה בנימין

הוזמן-בכור העירה, ובצדק, על כך שמועצת הנפט אישרה לפני כחודש את תיקון גבולות מאגר לווייתן על סמך הסברי רשות ההגבלים העסקיים בדבר הצורך ביישום הסדר הפשרה המבוטל - אולם היא לא יודעה כלל בשינוי עמדת הממונה.

עם זאת, הוזמן-בכור הפתיעה כאשר סתרה את טענת רשות ההגבלים שלפיה הונח בפניה מידע שלפיו לא צפוי במשק מחסור בגז אם לווייתן לא יפותח בזמן. "הטענות שנפוצו ביממה האחרונה לפיהן רמת הביקושים לגז טבעי היתה נמוכה מהצפוי - ומשכך לא ייגרם נזק ממשי אם ידחה פיתוח שדה לווייתן - הרי שהעמדה המוחלטת של כל גורמי המקצוע במשרד היא כי דחייה מהותית של פיתוח שדה לוויתן, מעבר למועד המתוכנן ב-2018, תסב למשק האנרגיה בישראל נזק דרמטי וחמור במידה קיצונית", כתבה הוזמן-בכור.

מרשות הגבלים עסקיים נמסר: "הרשות רואה חשיבות עליונה בהסדרת נושא הגז תוך שיתוף פעולה כלל ממשלתי, במקביל להפעלת סמכויותיה לפי דין".

בתגובה למכתב משרד האנרגיה מסרה התנועה לאיכות השלטון: "לא רק שמשרד התשתיות במו ידיו יצר מונופול גז שפוגע פגיעה קשה במשק ושעולה ביוקר לכל אזרח ואזרח, המשרד באמירה זו ממשיך לשרת את מונופול הגז תוך מעילה בתפקידו ובחובותיו כלפי הציבור בישראל. מן הראוי לבחון היטב את התנהלות המשרד בנושא מאגרי הגז ואת מחדליו הקשים". בתנועה קראו עוד למשרד לחזור בו מ"האמירה השערורייתית והמופרכת כנגד החלטת גילה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker