אחרי ביטול ההסדר |

דלק ונובל יוזמנו לשימוע; תשובה: "יעלה לישראל בהורדת דירוג"

(עדכון) הממונה על הגבלים עסקיים ביטל את ההסדר עם דלק ונובל ■ פירוק המונופול יידון בממשלה ■ מנכ"ל תשובה אחזקות: "יוקר המחיה בישראל יעלה עוד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חברות מונופול הגז הטבעי - דלק ונובל אנרג'י - יוזמנו לשימוע בפני רשות ההגבלים העסקיים שייערך בעוד שבועיים. זאת לאחר שהממונה על ההגבלים, פרופ' דיויד גילה, הודיע כי ייסוג שגיבש מולן במהלך שלוש השנים האחרונות ויקבע כי אחזקתן במאגר הגז לווייתן היא הסדר כובל שיש בו כדי לפגוע בתחרות בשוק הגז.

קביעת גילה על הסדר כובל תוגש לבית הדין להגבלים עסקיים רק לאחר השימוע. עד אז אמורה הרשות להחליט על הסעד שתבקש מבית הדין - למשל, פירוק המונופול, דילול אחזקותיו וכולי.

בשלב זה טרם הוחלט האם לבקש את פירוק המונופול. הנושא יידון במהלך הימים הקרובים גם בממשלה, כדי לגבש חזית רגולטורית אחידה לפני פתיחת המהלך בידי רשות ההגבלים.

יצחק תשובה צילום: מיכל פתאל

הממונה על ההגבלים העסקיים הודיע הבוקר למונופול דלק ונובל אנרג'י על ביטול הסדר הפשרה שגיבש מולו. , מסר גילה את ההודעה לבעלי קבוצת דלק, יצחק תשובה, כבר בפגישתם אתמול. עם זאת, גילה טרם הודיע האם החליט להכריז על שותפות לווייתן כפועלות תחת הסדר כובל אסור - או אם בכוונתו לפנות לבית הדין להגבלים עסקיים בבקשה לפירוק המונופול. גילה עשוי להודיע על כך בימים הקרובים, אך לטענת הרשות טרם הוצאה הקביעה - ייערך הליך שימוע בעל פה לחברות הגז.

דיויד גילהצילום: מיכל פתאל

בהודעת הרשות נומקה הנסיגה מההסדר בכך ש"בחודשים האחרונים התגבשה תמונה כוללת שלפיה התועלת לציבור מהצו המוסכם פחותה מהאלטרנטיבה, בגלל היווצרות מספר נסיבות חדשות. בין היתר, התקבלו ברשות אינדיקציות משמעותיות כי הצו המוסכם לא ייצור פתרון תחרותי של ממש הפותר את בעיית המונופול בשוק. התגבש גם חשש כי גורמים בממשלה תולים את יהבם על ההסדר וממתינים לתוצאותיו, וחשוב שאלה יפעלו כבר עתה לקידום התחרות בתחום".

עידן וולסצילום: עופר וקנין

בהתייחס לביקורת חברות הגז, נמסר מהרשות: "הרשות מודעת לעובדה שלקביעה שלה עשויות להיות השלכות על המשק, ולכן קוראת לכל משרדי הממשלה לעשות יד אחת ולפעול בצורה נמרצת על מנת למזער השלכות אלה. למרות השלכות אלה, הרשות סבורה שדרוש טיפול שורש על מנת לתת פתרון אמיתי לבעיית המונופול בשוק".

"אני מסתכל בכאב על מה שקורה", אמר הבוקר יצחק תשובה בתוכנית "מה בוער" עם רזי ברקאי. "האם אני צריך להיות קורבן אחרי שסיכנתי כל כך הרבה כסף? חמש שנים בוזבזו ולא צריך לשכוח את ההכנסה הגבוהה הצפויה לישראל ולחברת החשמל". לדברי תשובה, "אם תתקבל ההחלטה למכור את מאגר לוויתן - הדבר יוביל להורדת דירוג האשראי של ישראל ולבעיה עם הסכמים בינלאומיים שנחתמו עם מדינות אחרות".

תשובה אמר את הדברים לאחרשנפגש אמש עם גילה, בעקבות הודעת הממונה כי הוא בוחן מחדש את הסדר הפשרה שגיבש עם מונופול דלק ונובל אנרג'י. במהלך הפגישה ניסה תשובה לשכנע את גילה שלא לבטל את הסדר הפשרה.

גם עידן וולס, מנכ"ל תשובה אחזקות, החולשת על מאגר לוויתן, התראיין לגלי צה"ל לתוכנית "בוקר טוב ישראל" ואמר כי "אם הממונה על הגבלים עסקיים לא יאפשר לנו להחזיק במאגרי 'תמר' ו'לוויתן' - יוקר המחיה בישראל יעלה עוד".

לדבריו, המהלך צפוי לייקר משמעותית את החיים כאן. "כמה משקעים זרים הגיעו למדינת ישראל במהלך השנים האחרונות אחרי שנמצאו התגליות? האם הייתה נהירה של משקיעים זרים אחרים שהגיעו לכאן?", שאל וולס. "התגליות האלה הן אלה שיוזילו את יוקר המחיה".

עורך הדין גלעד ברנע, אחד העותרים נגד המונופל, אמר בתגובה כי הגז שייך לציבור. "תשובה לא המציא את הגז הטבעי", אמר עורך הדין ברנע, "היה לו הרבה מזל. הוא השקיע כסף, אבל עומדים פה בתור גם היום גורמים נוספים שמעוניינים להיכנס ולהשקיע". לדבריו, "זה לא יקח כל כך הרבה זמן, בתי המשפט עובדים מהר - ראינו את זה בנושא הייצוא ובנושא ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker