ח"כ ברוורמן: "כל דולר במחיר הגז שווה מיליארד שקל למשק"

ועדת השרים לחקיקה תדון היום בהצעה שתחייב את שרי האוצר והאנרגיה להטיל פיקוח על מחיר הגז בתוך 45 יום ■ סמנכ"ל דלק: "הפיקוח הוביל לקריסת תעשיות בארגנטינה ובמצרים"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

הצעת החוק לזירוז הטלת פיקוח על מחיר הגז הטבעי במשק תעלה היום לדיון בוועדת השרים לחקיקה. על פי ההצעה של יו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, ח"כ אבישי ברוורמן (העבודה), שרי האוצר והאנרגיה יחוייבו להפעיל את סמכותם ולקבוע בתוך 45 יום את המחיר המפוקח של הגז במשק.

ברוורמן נימק את ההצעה בטענה כי תמחור הגז הטבעי בישראל מופקע, והוא תולדה של כשלי שוק. לדבריו, מונופול הגז של קבוצת דלק ונובל אנרג'י נהנה כיום מרווח עודף של 400%, בעוד שהפחתה של כל דולר במחיר הגז - שווה למשק כמיליארד שקל. "להצעת החוק תהיה השפעה ישירה על יוקר המחיה בישראל, היות שהיא תוביל לירידת מחירים במשק", אמר.

בוועידת התעשייה 2014 באילת הגיב לדברים סמנכ"ל כלכלה ורגולציה בשותפויות החיפושים של דלק, יהודה סבן, ואמר לברוורמן כי "מודל הפיקוח שאתה מציע הוביל כבר לקריסת תעשיות שלמות בארגנטינה ובמצרים. ליישם אותו בישראל תהיה טעות חמורה". סבן טען כי "רמת המחירים של הגז בישראל היא כבר מהנמוכות בעולם, ולכן המחיר הוא לא הבעיה. הבעיה של המפעלים היא עצם החיבור לגז הטבעי".

מנגד, פנה מנכ"ל עמותת אדם, טבע ודין, עו"ד עמית ברכה, אל חברי ועדת השרים וביקש מהם לתמוך בהצעת החוק, "שמשמעותה הגבלת מונופול הגז בישראל לצורך עידוד השימוש בגז טבעי, כצעד חשוב לקראת המעבר לשימוש באנרגיה ירוקה יותר ונקייה יותר".

בינתיים, בוועדה הבין משרדית לפיקוח על המחירים, הדעות עדיין חלוקות בין משרד האנרגיה - שהבהיר כי הוא מתנגד לפיקוח - לבין נציגי משרד האוצר, שעדיין לא מסרו את החלטתם הסופית.

בוועדה חלוקים בין שלוש עמדות: להטיל פיקוח על פי רמת תשואה נאותה; לא להטיל פיקוח; או להטיל פיקוח, אבל במחיר קרוב לזה של מחיר השוק כיום. "מוסכם על כל חברי הוועדה הבין משרדית לפיקוח על המחירים שאנחנו עומדים מול מונופול ענק, שאין סיכוי לצמיחת תחרות מולו בשנים הקרובות", אמר לפני כמה חודשים יו"ר הוועדה מטעם האוצר, אלון אטקין. לטענתו, הוויכוח הפנימי נסוב על השלכות הטלת פיקוח על המשך פעילות האקספלורציה, וכן על קצב פיתוח מאגרי הגז הקיימים.

אבישי ברוורמןצילום: עופר וקנין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker