בקרוב: נהגים יצטרכו להאט כאשר הולך רגל עומד לחצות מעבר חציה

ועדת הכלכלה אישרה תקנות תעבורה חדשות הקובעות כי נהגים יחויבו להאט לפני מעברי חציה אם בסמוך להם עומד הולך רגל

דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ועדת הכלכלה של הכנסת אישרה אתמול תיקונים לתקנות התעבורה, שנועדו להגביר את הבטיחות של הולכי רגל. לפי התקנות שאושרו, נהגים יחויבו להאט לפני מעברי חציה אם בסמוך להם עומד הולך רגל וייתנו לו זכות קדימה. כמו כן נקבע כי נהגים יחויבו להאט או לעצור במקרה שרכב בנתיב אחר האט או עצר בסמוך למעבר חציה. כיום, נהג חייב לעצור רק כאשר הולך הרגל נמצא על מעבר החציה, ולא לפניו.

סגנית היועצת המשפטית של משרד התחבורה, עו"ד חוה ראובני, הסבירה את התיקון לתקנות בה דנה הוועדה, ואמרה כי כיום רק כאשר הולך הרגל מוריד רגל לכביש הנהג חייב לעצור, והתיקון יחייב את הנהגים להאט גם אם הולך הרגל רק עומד סמוך למעבר החציה. עוד ציינה עו"ד ראובני כי הנהגים יחויבו להאט או לעצור גם כאשר רגב בנתיב אחר האט או עצר לפני מעבר חציה.

ח"כ בועז טופורובסקי הביע חשש שלא ניתן יהיה לאכוף את התקנה המחייבת להאט לפני מעבר חציה, או לעצור אם הולך הרגל התכוון לחצות את הכביש. לדבריו, לא ניתן יהיה להוכיח שהולך רגל התכוון לחצות ונהגים שיקבלו דוחות ויבחרו להישפט עלולים ליצור פקק בבתי משפט. הוא ציין כי כל זה בהנחה שהתקנה תיאכף. ח"כ מיכל רוזין,ששימשה כיו"ר הדיון, הוסיפה כי צריך לתת לנהגים מספיק זמן להכיר את התיקון ולתת לרשות הלאומית לבטיחות בדרכים זמן להיערך להסברה. לכן הציעה לקבוע כי התיקונים יכנסו לתוקף רק לאחר 60 ימים מיום פרסומן ברשומות, והצעתה אושרה.

הביטלס חוצים את מעבר החציה המפורסם באבי רואדצילום: Reuters

יו"ר הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, ד"ר יעקב שיינין, הציג בפני הוועדה נתונים על ירידה מ-500 הרוגים בשנה ב-2005 ל-360 הרוגים ב-2010 ואמר כי הכוונה להגיע אל מתחת ל-300 הרוגים עד 2015. המגמה הרב שנתית היא של ירידה אך יש עצירה בירידה, אמר יו"ר הרשות.

שיינין ציין כי לצד זאת יש עליה בלתי הגיונית במספר הולכי הרגל שנפגעו ונהרגו, ולדבריו זה השינוי הבעייתי ביותר. שיינין הוסיף כי האוכלוסיות הפגיעות ביותר הן תינוקות במגזר הערבי וקשישים במגזר היהודי. הוא הציגו נתונים על שיעור ההורגים בקרב הולכי רגל בארה"ב, שעומד על 14% לעומת 20% בארץ. לדבריו, הקיצוץ בתקציב הרשות (מ-550 מיליון ב-2005 ל-230 מיליון בלבד בשנה הבאה "לא מאפשר להגיע ליעדים שהצבנו".

במהלך הדיון עלה נושא הטיפול בתאונות החצר, נציגת ארגון "בטרם", עו"ד גלית גלעד, אמרה כי המשטרה אינה סופרת את ההרוגים בדרכים הפרטיות כנפגעי תאונות דרכים. לדבריה, מתוך 15 הרוגים בתאונות בנסיעה לאחור המשטרה ספרה רק 5. היא הוסיפה כי בכוונת בטרם לשתף פעולה עם הרשות כדי להילחם בתופעה של דריסת ילדים בנסיעה לאחור במגזר הבדואי.

ח"כ חמד עמאר ציין כי באמצעות טיפול נכון ניתן בתוך שנתיים להגיע ליעד שנקבע לשנת 2020 ולהיות בין 5 המדינות הבטוחות בעולם. הוא הוסיף וקרא להחזיר לרשות תקציב נורמלי, בדומה לתקציבה ב-2005, ואמר כי בתקציב הנוכחי הרשות לא צריכה לרכוש ניידות או לממן מעקות בטיחות ועליה להשאיר זאת למשרד לביטחון פנים ולמשרד התחבורה. יצוין כי מימון הניידות ותיקוני התשתיות נועד לאפשר לרשות בקרה ותיאום בתחום הבטיחות, במקום שכל גוף שנוגע לתחום, בתשתית, אכיפה וחינוך, יפעל לבד.

יו"ר הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, ד"ר יעקב שיינין, אמנם קרא לפרק את הרשות , במתכונתה הנוכחית ובשל תקציבה הנמוך, אך הוא ממשיך לשמש כיו"ר שלה, ואף לקדם רעיונות שלו בכנסת. ההצעה לחייב נהגים לעצור היא ראויה, אך היא נעשית ללא גיבוי של הרשות הלאומית עצמה. זו מתנהלת כיום ללא מדען ראשי, ורבים מבכיריה פורשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker