העסק החדש של עופר עיני ושרגא ברוש: ישווקו את הגז של תשובה למפעלים

יו"ר ההסתדרות לשעבר ונשיא התאחדות התעשיינים לשעבר הקימו חברה שמציעה למפעלים עסקת חבילה לאספקת גז טבעי ■ החברה, עושרד, תנהל עבור הלקוחות מו"מ לרכישת הגז ממאגר תמר, תדאג להולכתו ותגבה עמלת תיווך

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי בר-אלי

מהפכת הגז הטבעי והפוטנציאל העסקי שטמון בשיווקו לצרכנים קטנים קורצים לשני אנשי עסקים שעושים צעדים ראשונים בענף האנרגיה: יו"ר הסתדרות העובדים עד לאחרונה, עופר עיני, ושותפו החדש לעסקים, נשיא התאחדות התעשיינים לשעבר, שרגא ברוש.

לפני שלושה שבועות פורסם ב–Markerweek כי עיני וברוש ייסדו חברה בשם עושרד גז טבעי. החברה נרשמה בכתובת משרדי חברתו של ברוש בנצרת עלית. היא מוחזקת בבעלות משותפת לעיני (45%), האחים שרגא ויריב ברוש (45%) ולאיש העסקים יעקב וולף (10%).

כעת מתברר כי עושרד מתכננת לפעול בשוק הצעיר יחסית של שיווק גז לצרכנים בינוניים וקטנים, בעיקר בקרב לקוחות תעשייתיים. החברה תציע למפעלים "עסקת חבילה", שבה תרכוש עבורם את הגז ממאגר תמר (ובעתיד מלווייתן), תדאג להסדרי הולכתו וחלוקתו, וכן תציע שירותי הסבה של מתקני התעשייה לשימוש בגז באמצעות קבלני משנה. כל זאת, תמורת עמלת תיווך וארגון.

איור: עמוס בידרמן

לדברי גורמים בתעשייה, עיני וברוש כבר מנהלים בימים אלה מגעים ראשונים מול לקוחות פוטנציאליים בתעשייה. זאת, בעוד שברוש נערך לקראת התמודדות חוזרת על נשיאות התאחדות התעשיינים ומגייס תמיכה בקרב התעשיינים במועמדותו.

יחסיו של ברוש עם עיני לא יפריעו לכך, היות שהשניים קיימו קשר חם והדוק גם בעת שכיהנו משני צדי המתרס, חרף הביקורת על ניגוד העניינים לכאורה שבקשר אופרטיבי כזה. כך, השניים יזמו בעת כהונתם בהתאחדות ובהסתדרות את תפישת "השולחן העגול" לפתרון משותף של המשולש מעסיקים־עובדים־ממשלה בעת מחלוקות ארגוניות ותעסוקתיות, ואף שיתפו פעולה בניסיון להפריט את נמל אשדוד ללא מכרז.

לעיני היכרות גם עם הצד השני לעסקה המוצעת על ידי עושרד, בזכות יחסיו הקרובים יחסית עם יצחק תשובה, בעלי דלק (השותפה בתמר ובלווייתן), שאף נכח עם רעייתו בחתונה המתוקשרת של עיני באחרונה. עיני הכחיש בעבר שקיבל מתשובה הצעה לכהן במשרה בכירה באחת מחברותיו.

המתחרים: חברות 
גז ביתי ובתי הזיקוק

הרציונל העסקי מאחורי חברת עושרד של עיני וברוש הוא להנגיש את בשורת הגז הזול יחסית לבעלי עסקים שאינם מודעים להסדרים החדשים במשק המתפתח, או שאינם מסוגלים להתפנות כדי ללמוד את פניו המורכבות יחסית. זאת, תוך ניצול היכרותם העמוקה של השניים את התעשייה - הן מצד המעסיקים והן המועסקים.

לאחר שהשותפות במאגר תמר מיהרו לשריין קודם את החוזים מול הלקוחות הגדולים במשק - תחנות הכוח של חברת החשמל ושל היזמות הפרטית, וכן קבוצות התעשייה הגדולות כיל, בזן, נשר ונייר חדרה - יורד כעת שיווק הגז לרמת הצרכנים הבאה.

לקוחות הגז הקטנים יחסית סובלים עדיין מבורות בכל הקשור לחוזי הגז הסבוכים ולרגולציה המשתנה בענף, מה עוד שרובם עדיין לא מחוברים לרשת הגז, שפיתוחה מתקדם בעצלתיים. כל אלה, בצד העלויות הגבוהות יחסית הדרושות כדי להסב את הדוודים, למשל, משימוש במזוט לשימוש בגז, מעכבים את החדרת המעבר לגז בתעשייה כולה, למרות פוטנציאל החיסכון הגבוה שטמון בכך.

לחלל זה נכנסות חברות שיווק ותיווך המציעות ללקוחות פתרון כולל, וחוסכות מהם את "כאב הראש" הכרוך בהכרת השוק החדש. כך, עיני וברוש ינהלו עבור הלקוחות את המשא ומתן מול נובל אנרג'י ודלק על מחיר הגז ותנאי האספקה, יתאמו את הזרמתו מול חברות ההולכה (בתעריף מפוקח) וינהלו גם את ההסכם המסחרי מול חברות החלוקה האזוריות.

עיני וברוש צפויים להתחרות בחברות אחרות המציעות שירות דומה, אם כי לא מציעות בהכרח פתרון לכלל שרשרת האספקה. בין היתר מדובר בחברות השיווק של סופרגז, דורגז, אמישראגז ודלק גז טבעי. בקרוב, ייכנסו לתחום השיווק גם בתי הזיקוק בחיפה (שבשליטת החברה לישראל) ובאשדוד (שבשליטת פז), הפועלים בשנה האחרונה לתיקון החוק שאוסר עליהם לפעול בתחום.

ברוש סירב להגיב לידיעה בטענה כי אינו מתייחס לפרסומים אודות עסקיו הפרטיים. לא ניתן היה להשיג את תגובתו של עיני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker