הביקורת חוזרת לתחבורה הציבורית: תתבסס על אמצעים אלקטרוניים

החברות מילגם וטלדור זכו במכרז לבקרת התחבורה הציבורית ויבצעו יחד בקרה על קווי האוטובוסים בישראל ■ תופעל מערכת לאיתור מקום האוטובוס ב-GPS

דניאל שמיל
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

אחרי 15 חודשים ללא בקרה של ממש על התחבורה הציבורית בישראל, בינואר 2015 היא צפויה להתחדש. ל-TheMarker נודע כי החברות מילגם וטלדור זכו במכרז, ויבצעו יחד בקרה על קווי האוטובוסים בישראל.

החלוקה בין החברות תהיה לפי אשכולות הפעילות של התחבורה הציבורית, כאשר מילגם  תערוך בקרה בצפון ובמרכז, וטלדור בדרום, שפלה ובאזור ירושלים. החברות זכו בפעילות של שנתיים, עם אופציה להארכה לחמש שנים.

צילום: דניאל בר און

אחד החידושים במכרז הוא שיטת הבקרה - במקום בקרים סמויים, שרושמים את זמני היציאה לדרך של האוטובוסים, תתבסס הבקרה בעיקר על אמצעים אלקטרוניים, כמו איתור מקום האוטובוס ב-GPS. הדבר אינו שולל המצאותם של בקרים סמויים, אך הם יעסקו במשימות אחרות, כמו חלוקת שאלוני שביעות רצון לנוסעים.

זהו שינוי מהותי בתהליך הבקרה, שלא יבחן רק את העמידה בקריטריונים של משרד התחבורה, אלא גם, עד כמה האוטובוסים באמת משרתים את הנוסעים. נושאים כמו אדיבות הנהג, ניקיון האוטובוס ואחרים ימשיכו להיבדק, ואליהם יצטרפו גם תחומים חדשים כמו השילוט האלקטרוני בתחנות (Next Bus) והתנהגות בודקי הכרטיסים.

רק לאחרונה ניתנה לבודקי הכרטיסים (פקחים) אפשרות לקנוס נוסעים, בסכום שיכול להגיע למאה שקלים, ולא להסתפק בלהוריד אותם מהאוטובוס. כיוון שהפידיון של הכרטיסים מגיע למדינה, לא תמיד יש לחברות האוטובוס תמריץ להפעיל פקחים כאלה, ולכן הבקרה החדשה תבחן גם אותם. העלות של הבקרה ירדה, ושתי החברות יקבלו 25 מיליון שקל בשנה, במקום 40 מיליון ששולמו על הבקרה בעבר. במכרז התמודדו תשע חברות, ומתוכן חמש עלו לשלב השני. בין העולות היתה גם חברת יחזקאל ריבה ושות',  שערכה בקרה על התחבורה הציבורית במשך כעשור.

המכרז הנוכחי יוצא לפועל בעיכוב של ארבע שנים, היות והיה צריך היה להתפרסם כבר ב-2011, אך משרד התחבורה ביקש פעמיים פטור ממכרז מאגף החשב הכללי באוצר. מאוחר יותר חקרה נציבות שירות המדינה חשדות נגד שלמה כץ, בכיר במשרד התחבורה, כי פעל בניגוד עיניינים לטובת חברת ריבה, בה משמש חברו כסמנכ"ל. כאשר פורסם לבסוף מכרז, טענו גורמים בענף כי הוא מעניק יתרון מובנה לריבה. מעט אחרי פרסום המכרז נכנס לתפקידו מאיר חן, מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, והורה לבטלו.

הנימוק הרשמי היה כי הביטול נגרם בשל "שינויי נסיבות שמהמשרד לא יכול היה לאמוד עם יציאתו למכרז", ובפועל החליט חן כי המכרז מיושן, ולא כולל אפשרויות טכנולוגיות זולות ופשוטות יותר לבקרה.

מעט אחר כך פורסם מכרז חדש, ולפני סוכות הוכרזו הזוכות. אולם, העיכובים הממושכים וביטול המכרז העניקו לחברות האוטובוסים זמן של 15 חודשים ארוכים ללא פיקוח כלל, ונוסעים רבים התלוננו על ירידה ברמת השירות בעקבות כך. אמנם, באגף התחבורה הציבורית החליטו כי כל עובד יבצע בקרה פעמיים בחודש, אך זוהי בקרה סמלית בלבד.

בתוך כך, פירסמו במשרד התחבורה מכרז לבקרה על שירות הרכבות, בו זכתה חברת סיסטם, אך טרם החלה לפעול בשל ערעורים מינהליים של החברות המפסידות. במשרד התחבורה אישרו את הפרטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker