חברות בינלאומיות מתנערות מפעילות בירושלים 
- סיטיפס תפעיל הרכבת הקלה

זכיינית הרכבת צפויה לרכוש את חברת ההפעלה של הרכבת מידי טראנסדב הצרפתית, לאחר שהמדינה צפויה להסיר את התנגדותה לעסקה

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דניאל שמיל
דניאל שמיל

סיטיפס, זכיינית הרכבת הקלה בירושלים, צפויה לרכוש את חברת ההפעלה של הרכבת, ובכך להפוך בעצמה למפעילה של הרכבת הקלה. זאת לאחר שהמדינה צפויה להסיר את התנגדותה לצעד.

כיום סיטיפס, שבבעלות אשטרום, קרן תשתיות ישראל והראל השקעות בביטוח, אחראית על ניהול הפרויקט, אך עבודות ההקמה, התחזוקה וההפעלה השוטפת נעשות בידי קבלנים חיצוניים. אלסטום הצרפתית אמונה על תחזוקת הרכבות (החברה היתה שותפה בסיטיפס בעבר) וקונקס JLRT היא המפעילה. קונקס היתה שייכת בעבר לוואוליה הצרפתית, ובינתיים נמכרה לחברה צרפתית אחרת, טראנסדב (Transdev). טראנסדב מחזיקה גם ב–5% מסיטיפס עצמה.

העסקה נובעת מחוסר שביעות רצון של סיטיפס מאיכות ההפעלה ומרצון להפחית עלויות באמצעות אינטגרציה אנכית. חוסר שביעות הרצון אינו מקרי - טראנסדב מנסה כבר זמן רב למכור את פעילותה בירושלים, שגורמת לחברה נזק בינלאומי. הרכבת הקלה נתפשת בעולם כפרויקט תשתית שעובר בשטחים פלסטיניים כבושים, והחברות המושקעות בה עלולות להפסיד פרויקטים אחרים בעולם התשתיות, שחשוף לרצונות של מנהלי קרנות ומשקיעים.

הרכבת הקלה בירושלים צילום: שירן גרנות

למעשה, לטראנסדב, ולוואוליה לפניה, כבר היה קונה להפעלת הרכבת הקלה - חברת אגד, שמעוניינת מאוד לרכוש את קונקס JLRT וכך להשיב לעצמה את המונופול על הפעלת התחבורה הציבורית בבירה, ובתוך כך להיכנס לתחום הרכבות הקלות. ואולם, המדינה התנגדה לכך בתקיפות בטענה שמפעיל הרכבת הקלה חייב להיות בעל ניסיון בינלאומי בהפעלת רכבות קלות.

כעת, עמדת המדינה עשויה להשתנות. לפי דרישות המדינה, המפעיל הזר חייב להישאר בפרויקט לפחות חמש שנים, אך טרנסדב מנסה לקצר את התקופה הזו בהצעות שונות לעסקות מכירה, ונראה שהפעם זהו ניסיון נוסף, אך רציני יותר. במשרדי התחבורה והאוצר טוענים כי לא קיבלו בקשה רשמית לאישור העסקה, אך בשיחות גישוש שערכו בעלי המניות הם נענו כי המדינה תסתפק במנהלי קו ובעלי תפקידים אחרים עם ניסיון בינלאומי, וכי אין צורך שלחברה עצמה יהיה ניסיון כזה. מקורות בסיטיפס אמרו כי לחברה יש כבר ניסיון של שלוש שנים בהפעלת הרכבת, ובכל מקרה טראנסדב תישאר כיועצת לפרויקט. אם המדינה תאשר את המכירה, היא עלולה לחשוף את עצמה לעתירות מצד אגד, שעשויה לטעון לאיפה ואיפה מצד המדינה.

העסקה המתגבשת עשויה לשפר את השירות של הרכבת הקלה, אך היא לא תשפיע על המחלוקות העמוקות בין סיטיפס למדינה, שמקשים על תכנון עתידי. בין המדינה לזכיינית קיים ויכוח על מימון קרונות נוספים לרכבת, הדרושים כדי לשפר את התדירות והשירות. הרכבת הקלה זוכה להצלחה, ועל כן היא צפופה מאוד, אך כל אחד מהצדדים טוען כי על הצד השני צריך לרכוש את הקרונות.

בעיה נוספת היא בהשקעות לטווח ארוך. כבר יותר משנה חברת העירונית מוריה עושה עבודות להעתקת תשתיות שיאפשרו את הארכת קו הרכבת לבית החולים הדסה עין כרם בדרום ולנוה יעקב בצפון, וכן הפעלת שלוחות לקמפוסי האוניברסיטה העברית בהר הצופים ובגבעת רם. אף שהעבודות מצויות כבר בשלב מתקדם, עדיין לא ברור מי יניח את המסילה ומי יפעיל את הרכבת. לסיטיפס זכות סירוב ראשונה, אך בשלב זה היא כלל לא מוכנה לדון בהארכות. רכישת חברת ההפעלה בידי סיטיפס תסבך עוד יותר את העניין, כי גם במקרה שחברה אחרת תקים את הקו, סיטיפס תהיה חייבת להיות זו שמפעילה אותו, ולא חברה חיצונית.

בסיטיפס סירבו להגיב לידיעה. ממשרד האוצר נמסר: "לא התקבלה פנייה רשמית מהזכיין. אם תתקבל פנייה כזאת, היא תיבחן בידי הרשות הממונה, שבראשה עומד נציג משרד התחבורה". ממשרד התחבורה נמסר כי "המשרד לא קיבל כל פנייה רשמית בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker